1. E Ticaret
  2. E-İhracat
  3. E-İhracat Nedir?
e ihracat nedir

E-İhracat Nedir?

E ihracat, interneti yurtdışındaki bireysel müşterilere satış yolu olarak kullandığınız ve mikro ihracat olarak çıktı sağladığınız satışlardır.

E Ticaret, dünyanın ağını sınırların ötesine uzatan, insanların dünyanın diğer ucunda bile istedikleri ürünleri sipariş etmelerini sağlayan teknolojik gelişmelerin avantajlarından biridir. Günümüzde, ticaret yapanların gelirlerinin büyük bir kısmı, toptan eşya getirmek ve bir mağazaya satmak yerine, internet üzerinden alınan siparişlerle sağlanmaya başlanmıştır.

Peki, E İhracat’ın Avantajları Nelerdir?

Gümrük beyannamesi yerine Gümrük beyannamesi (ETGB) düzenlenir. Bu, gümrük danışmanına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. İş süreci ve takibi klasik ticaretten çok daha ekonomik ve daha kolaydır. Aracı kurumların azlığı nedeniyle, süreçler tamamen otomatiktir ve tamamen yetkilendirilmiştir. Ayrıca, eihracat siparişleri için gümrük vergisi muafiyeti bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, bu vergi muafiyeti Rusya, Belarus ve Kazakistan gibi ülkelerde AB ülkelerinden 22 euro altındaki ürünlerde gümrük vergisi ve KDV hariç olmak üzere 1000 avroya yükseliyor. KDV’den bahsederken, KDV’siz bir fatura düzenleyebilir ve bu vergiyi geri ödeme olarak alabilirsiniz. Ayrıca, Marka tescil belgesi, satıcının ve alıcı şirketin karnesi, Hijyen sertifikası gibi belgeleri almak için zaman kaybetmezsiniz. Son olarak, E-ihracat, ülkeye döviz getiren bir ihracat modelidir. Ayrıca tüm diğer teşvik ve ihracatlardan muafiyetlerden de yararlanabilirsiniz.

Ülkemizde E İhracat Nasıl Yapılır?

2017 yılında yapmak için dünya çapında perakende e ticaret satışları da eklendi, bu sayede yaklaşık 23 445 milyar dolarlık tahminde bulunulmadı. Küresel eticaretin toplam perakende satışlar içindeki payı 2011 yılında yüzde 3,6 iken, bu oran yüzde 5,1 oranında artarak 2016 yılında 8,7’ye yükselmiştir. TÜBİSAD tarafından yayınlanan 2016 verilerine göre; Çevrimiçi ticaretin gelişmiş ülkelerde toplam perakende satışlara oranı ortalama olarak% 8,8 ve gelişmekte olan ülkelerde% 3,8 civarındadır. Türkiye’de çevrimiçi ticarete göre toplam perakende verilerinde% 3,5’lik pay alabilmektedir.2017 Gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelerde toplam perakende satış çevrimiçi ticaret ortalamasının% 9,8’i ortalama% 4,8’dir. Dünyadaki çevrimiçi ticaret / toplam da perakende satış hacmindeki artışı yansıtırken, toplam perakende satıştaki çevrimiçi payı Türkiye’de% 4,1 arttı.

Türkiye, e ticaret ve BİT’i iyileştirmek için kullanabilecek potansiyele sahip ve İnternet altyapısını iyileştirmek için adımlar atılması gerekiyor. E-ticaretin en önemli gelişme göstergeleri kuşkusuz internet kullanımı ve bilgi teknolojileridir.

Bununla birlikte, Türkiye’nin küresel düzeyde bilgi ve teknolojide kaydettiği ilerleme yeterli düzeyde olmamıştır. Dünya Ekonomik Forumu’nun Türkiye sonuçları tarafından yayınlanan 2017 Küresel Rekabet Edebilirlik Raporuna göre; 4.2 puan ile teknolojik hazırlık alt endeksinde 3 sırayı düşürdü ve 138 ülke arasında 67. sırada yer aldı.

mp3 free download
Şimdi Ücretsiz Dene!

Adınız *

Firma Adı

E-Posta Adresiniz *

Telefon *

OmniTicaret, Türkiye'nin Yeni Nesil
E-Ticaret Çözümü
Siz de 2000'in üzerinde müşterimizin arasına katılın! OmniTicaret ile yeni nesil e-ticaret deneyimini yaşayın
Ücretsiz Dene