Blog Filters
Picture for blog post B2B (Business to Business) Nedir?
Tuesday, 4 April 2023

B2B (Business to Business) Nedir?

B2B sistemi, firmalar arası gerçekleştirilen online alışverişlerin yapıldığı platformlardır. Bu sistem e ticaret firmalarının kendi aralarında ya da bir firmanın kendi bünyesi içerisinde kullandığı bir sistemdir. Türkçeye ‘’işten işe’’ veya ‘’şirketler arası pazarlama’’ olarak çevirebileceğimiz ‘’Business to Business’’in kısaltmasından oluşturulmuştur. Tek bir sektör içinde kurulan bir ticaret ağı olduğu gibi farklı sektörler arasında gerçekleşen alışverişleri de bünyesinde barındırabilir. B2B sistemleri öncelikle markaların alışveriş işlemlerine kolaylık kazandırırken süreci de oldukça hızlandırır.

Bir B2B e ticaret sitesi kuran firma, satışını gerçekleştirdiği ürün ve hizmetlerini bu platform üzerinde müşterilerine sunar.  Başka firmalar veya toptan alım yapmayı tercih eden müşteriler; arzu ettikleri ürün veya hizmet paketlerini bu pazar üzerinde rahatlıkla satın alabilirler. Bu iş modelinde e ticaret sistemlerinde çoğunlukla toptan alışverişler yapılmaktadır. Hızlı satışın yanı sıra, müşterilerle teklif verme, fiyat alternatifleri sunma gibi iletişim imkanları sağladığı için de birçok firma tarafından tercih edilen bir sistemdir. B2B e-ticaret platformlarından yararlanan satıcı firmalar, daha geniş bir pazara açılarak müşteri sayılarını ve satışlarını arttırabilmektedir.

Dünyada tanınırlığını hızla arttıran, en çok bilinen ve üzerinden sipariş alınan B2B e ticaret sitesi alibaba.com dur. Alibaba dışında N11, gittigidiyor.com gibi siteler de görmeye alıştığımız sitelere örnektir.

B2B ve B2C Arasındaki Fark Nedir?

Şirketler arası pazarlama ile ticaret denince ilk aklımıza gelen, şirketten insana pazarlama (B2C) ilişkileri ana noktası iletişim olması nedeniyle aynı görünür fakat spesifik noktalardan tamamen ayrılırlar. B2C ticaret tipinde hedef kitle doğrudan tüketicidir yani bireysel iletişim kurabildiğiniz insandır. Üzerinde durduğumuz B2B sitelerinde ise potansiyel müşteri kitlesi, firmalardır. Firmalardan tüketicilere (insanlara) akış sağlayan pazarlamada etkilemeniz gereken tek bir insandır. Bir tüketici profiline sahip insanların ilgisini çekecek içerik yazılarıyla pazarlama yapmanız gerekir. Fakat, bu sistemde yürütmeniz gereken pazarlamada hitap etmeniz gereken tüketici sayısı çoğunlukla birden fazladır ve öncelikleri ihtiyaçlarından çok daha fazlasıdır. Muhatap olduğunuz kişiler, karar alma yetkisine sahip firma sahipleri, departman yöneticileri veya satın alma platformlarının yöneticileri olabilir. Bu durumda satış yapmak istediğiniz firmaları tanıyor olmalısınız. Gerekli dataları sisteminize dahil edemediyseniz bu konuda ajanslar veya yayın şirketleri üzerinden yardım alabilirsiniz. Pazarlamanızın kilit noktası datalarınız hazır olduğunda sırada B2B sistemi üzerindeki e-ticaret sitelerinizi rakiplerinizden ayrı kılacak bir hikâye dolayısıyla bir pazarlama stratejisi oluşturmak vardır. Tüm bunlardan sonra ise pazarlama stratejiniz etrafında çalışarak müşteri adaylarınızı B2C satışında olduğu gibi tüm pazarlama kanalarını pazarlamanız da etkin bir şekilde kullanmaya başlamalısınız.

B2B ve B2C arasındaki fark

B2B İş Modelinde Pazarlama Stratejiniz Nasıl Olmalıdır?

Pazarlama stratejileri içerisinde yer alan içerik pazarlama, B2C firmalarda önemli olduğu kadar firmalar için de oldukça önemlidir. İçerik pazarlama yürütmek, firmanıza bir müşteri akışı sağlamak dışında, firmanız için gerekli birbirinden farklı müşteri kitlelerine ulaşmanızı da kolaylaştırır. Sosyal medya kanallarında da firma etkileşimlerini artırarak, marka bilinirliğini arttırmak için de vazgeçilmez bir opsiyondur.

Digital Marketing Philippines tarafından hazırlanan rapor; 2019 yılında B2B firmalarının içerik pazarlama trendlerini gösteriyor. Rapora göre, firmalarının çoğunun yürürlükte olan bir içerik pazarlama stratejisi var. İçerik pazarlamasını sistematik haline getiren firmaların yüzde 65’ı içerik pazarlamasından faydalanmayan firmalara kıyasla yüzde 32 daha fazla olumlu dönüş alabildiği raporda dikkat çeken bir detay.

B2B Firmaları İçin İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Olmalıdır?

Firmalar için içerik pazarlama stratejisi oluştururken ve pazarlamanız için gereken içerikleri hazırlarken hedef kitlenizi netleştirin. Bu çalışmadan sorumlu ekibi gerekli datalar ve mali kaynaklarla besleyin. İçerik türleri konusunda perspektifinizi geniş tutun. Diğer tüm firma türlerinde olduğu gibi B2B firmalarının içerik pazarlamasında da video içerikler en çok olumlu dönütü sağlayan içerik türü. Hazırlanan raporda da yer alan firmaların yüzde 64’lük dilimi, 2019 yılında video tabanlı ve görsel içeriklerin kullanıldığı pazarlama çalışmalarına daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. Yazılı blog içerikleri yatırım öncelikleri arasında yüzde 61 ile ikinci sırada gelirken, görsel pazarlamada kullanılan resimler ve grafikler de yüzde 56 ile en çok yatırım yapılması beklenen içerik türleri arasında 3. Sırada yer alıyor.

Yine aynı rapora göre B2B firmalarının yüzde 70’lik bir kısmı sosyal medya reklamlarını kanal olarak kullanırken, yüzde 64’lik bir bölüm ise diğer e ticaret siteleri gibi Adwords çalışmalarını da tercih ediyor.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters