Blog Filters
Picture for blog post Black Friday Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı?
Tuesday, 4 April 2023

Black Friday Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Black Friday Nedir?

ABD’de Şükran gününün hemen ertesindeki ilk Cuma olarak kullanılan Black Friday akıllara böyle önemli bir günün adının neden ’Kara Cuma’ olduğu sorusunu da getiriyor. Kimileri bu durumun ABD’ de market kepenklerinin erken saatte açılıp geç saatte kapanmasından dolayı olduğunu söylerken kimileri de indirim kampanyalarından yararlanmak isteyen halkın talep artışıyla beraber aşırı yoğun ilgisinden trafiği kapatmaları ve insanların birbirini ezdiği bugünü kara olarak nitelendirdiği yönünde. Black Friday’ın en önemli özelliği isminden ziyada aklınıza gelebilecek hemen hemen her üründe indirim yapılması ve kısa süre içinde olsa büyük markaların tüm insanlara hitap ederek alışveriş piyasasını büyük bir yükselişe doğru çıkarması. Black Friday sayesinde İnsanlar ihtiyaçlarını ve zevklerini daha ucuza elde ederken işletmeler de yüksek karlar elde ederek bu yüksek kazançlardan faydalanabilmenin doruklarına ulaşıyor. Dünyanın en önde gelen perakende ürün satıcıları ve ünlü marka mağazalarının dev indirimler yaptığı Black Friday günlerini alışveriş severler tüm yıl merakla ve heyecanla bekliyor. İlginin son derece büyük olmasıyla birlikte hatta biraz daha bu çılgınlığın hakkını verip tüm yıl boyunca sadece bugünü bekleyen ve bugün de alışveriş yapan müşteriler bile bulunmakta.

Ülkemizde Black Friday’e Nasıl Başlandı?

ABD’de başlayan bu büyük alışveriş şöleni Black Friday sadece Amerika ile sınırlı kalmayıp daha sonra başta İngiltere ve Kanada olmak üzere pek çok ülkede de kutlanmaya başlamıştır. ABD’ de dini bir günü temsil ettiği için bazı kesimlerce bugünün kutlanması hoş görülmese de son yıllarda ülkemizde farklı adlarla çoğu mağaza tarafından bu etkinlik yapılmaktadır. Black Friday yerine ’Şahane Cuma’ ‘Efsane Cuma’ gibi isimlerle ABD kadar geniş çaplı olmasa da tüm ülkede büyük yankılar uyandıran bu etkinliklerin özellikle son yıllarda büyük derecede artışa neden olduğunu söyleyebiliriz. Artan AVM sayıları marka ve çeşitlilik de bu artışa çok katkı sağlıyor. Hal böyle olunca da ülkemizdeki çoğu işletme bugünü fırsata çevirmek için kolları sıvıyor. Yapılan dev indirimler tüketicinin ilgisini çekerek onları alışverişe davet ediyor. Hem tüketicinin hem de işletmelerin son derece memnun kaldığı bu büyük alışveriş çılgınlığı daha uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor.

Black Friday İçin Satışları Arttıracak Öneriler

Tüketicilerin heyecanla beklediği Black Friday günleri yaklaşıyor. Bu kısa süreli dev indirim günlerinde işletme sahipleri de büyük hazırlıklar yaparak ürünleri alıcılarıyla buluşturmak için gün saymaya başladı. Alışveriş dünyasında büyük ses getiren Black Friday satıcıları da adeta büyük bir yarışın içine sürüklüyor. Bu yarışta galip gelebilmek içinse işletme sahiplerinin detaylara dikkat etmeleri ve özenli davranmaları son derece önemli. Arz ve talep miktarına uygun olarak yoğun geçecek bu dönemdeki ürün miktarları doğru belirlemeli. Bunun yanında ürünleri müşterilere doğru mesajları yollayarak; tanıtım yazıları, kampanyalar, promosyonlar yayınlanarak en önemli pazarlama taktiği olan reklam kısmı başarılı bir şekilde yönetilmeli. Yani tüketiciyi bu ürüne mutlaka bakmalıyım alışveriş yapmazsam sanırım zarar edeceğim indirimler takip etmeliyim hissine kaptıracak kadar iyi reklam yapılmalı.

Black Friday Kampanya Önerileri

Black Friday’i normal alışveriş günlerinden farklı kılan özelliği ise kısa süreli olması. Yani e ticaret yapanlar ve mağaza sahipleri bu kısa günü çok dolu bir şekilde geçirmeleri gerekiyor. Bu yüzden bu etkinliğe olan hazırlıklar son güne bırakılmamalı. Yapılacak indirimlerle ilgili müşteriler günler öncesinden aydınlatılmalı, atılacak en küçük adım bile çok sağlam bir şekilde atılarak; en az tanıtım kadar önemli olan şeylerden birisi de yaşanabilecek herhangi bir talihsizlik durumunda kontrol mekanizmasında daima bir B planı bulunması. Olası bir yanlışlıkta çalışanların sosyal ortamda müşterilerle olan diyalogunun, müşterilere verecekleri cevapların olabildiğince düzgün ve anlaşılır bir biçimde olması, kullanılan üslubun tüketici tarafından yanlış algılanmaması bundan sonraki iş hayatında da işletmenin kaderini büyük oranda belirleyecektir. Yani Black Friday gününde sağlanacak başarılar işletmenin bundan sonrasında da müşteriler tarafından vazgeçilmez hale gelmesini sağlayabilir. Tüm bunlar için yapılması gereken ise doğru strateji ve doğru zamanlamadır! Bu sayede alınmak istenen tüm verim alınabilir ve kazanılan yüksek miktarlarla şirket motivasyonu da inanılmaz derecede arttırılabilir.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters