Blog Filters
Picture for blog post Blog Yazılarınızı Geliştirecek Yöntemler
Tuesday, 4 April 2023

Blog Yazılarınızı Geliştirecek Yöntemler

Sahip olduğunuz blog yazılarınıza fazla trafik çekmek, hızlı geri dönüş alabilmek, daha fazla ziyaretçiye ulaşabilmeniz ve e-ticaret sitenize ayırdığınız mesainin faydasını görebilmenizi sağlar. Blog yazılarınızı geliştirmek için birkaç küçük ama çok etkili tavsiyelerimiz var!

1- Blog Yazılarınızda İçerik Türlerine Önem Verin

Blog yazılarınız için belirlediğiniz içerik türlerini sürekli aynı tutmayın. Mümkün olduğunca farklı içerik türleri üzerine yoğunlaşın. Farklı içerik türleri üzerinde çalışmanız içerik performansınızı arttırmanın yanında müşterilerinizin de ilgisini çekecektir. Devamlı aynı tür üzerinde çalışmanız performansını düşürmekle beraber okuyucularınızın da ilgisini tamamen kaybetmenize yol açabilir. Bu sebeple onlara olabildiğince farklı içerikler sunarak blog yazılarınızı geliştirebilir, okurlarınıza da bir o kadar fayda sağlayabilirsiniz.

2- Blog Yazılarınızdaki Verilerinizi Kontrol Altında Tutun

E ticaret siteniz için kontrol altında tuttuğunuz bir veri tabanınız olmalı. Sitenizin özellikle blog yazılarınızın oturum girişi olması durumunda veri tabanınız da ziyaretçi verilerinizi takip ederek blog yazılarınıza karşı ziyaretçilerinizin ilgisini kontrol edebilirsiniz. Hatta kullanıcılarınızın sitenizde ne kadar zaman geçirdiklerini kontrol ederek blog yazılarınız için gösterilen ilgiyi ölçebilirsiniz.

Blog yazısı verilerinizi kontrol edin

3- Sosyal Medya ve Trafik Kanalları

Sosyal medya ve sitenize ziyaretçi çekebileceğiniz trafik kanalları blog yazılarınızı geliştirmek çok önemli bir fırsattır. Sosyal medya hesaplarınız da veya sosyal medya üzerinden yapacağınız reklamlar sitenize ziyaretçi çekebilmeniz için oldukça önem taşır. Aynı zamanda arama motorları gibi reklamlar vasıtasıyla ziyaretçi çekebileceğiniz trafik kanalları, blog yazılarınızı geliştirmenize fırsat sunacaktır.

4- Blog Yazılarınız İçin Hedef Kitle Belirleyin!

Blog yazılarınızı oluştururken hedef kitlenizi iyi belirlemeli ve kitlenize uygun içerik üretmelisiniz. Çalıştığınız, hitap ettiğiniz kitlenin ilgisini çekerek blog yazılarınıza daha hızlı geri dönüş sağlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin dışına çıkarak içerik üretmeniz müşterilerinizin ilgisini azaltacak ve blog yazılarınızın performansını olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple hedef kitlenize göre içerik üretmeniz blog yazılarınızı geliştirebilmeniz konusunda oldukça faydalı olacaktır.

Blog yazısı için hedef kitle

5- Blog Yazılarınız İçin Anketler Yapın

Müşterilerinizin blog yazılarınız hakkında ki düşüncelerini öğrenmek için, sisteminize girdiklerin de yanıtlayabilecekleri kısa bir anket hazırlayın. Anketin içeriği müşterilerinizin blog yazılarınıza karşı olan memnuniyetinizi ölçmenize yardımcı olacak şekilde oluşturulmalıdır. Aynı zamanda yapacağınız anketin kısa ve sıkıcı olmaması memnuniyeti arttırmak ve geri dönüş sağlamak için önemli bir detay olacaktır. Anket sonuçlarına göre blog yazılarınızı nasıl geliştirebileceğinize karar verip, izleyeceğiniz yolu belirleyebilirsiniz.

6- Kendinize Güvendiğiniz alanlara Yönelin

Müşterilerinizin ilgisini çeken içerik türlerinin yanı sıra sizin de ürettiğiniz içerikte iyi olmanız oldukça önemlidir. Blog yazılarınızın performansını ve müşterilerinizin ilgisini arttırabilmek için iyi olduğunuz bir alanda içerik üretebiliyor olmanız gerekir. Kendinize güvenmediğiniz, başarısız olduğunuzu düşündüğünüz bir alanda içerik üreterek blog yazısı hazırlamanız o yazılarınızın okunmasından ziyade müşterilerinizin ilgisini kaybetmenize yol açarak sizi geriletebilir.

7- Blog Yazılarınız İçin Popüler İçerikler Kullanın!

Daha öncesinden yayınladığınız ve müşterileriniz tarafından büyük bir ilgi gören içerik türlerinizi göz önünde bulundurarak, yeni içerik türlerinizi eski ve popüler içerik türlerinize olmak üzere hazırlayabilirsiniz.

Özellikle müşterilerinizin blog yazılarınıza gösterdiği ilginin azaldığını hissettiğiniz zamanlarda daha önce kullandığınız, müşterilerinizin hayli ilgisini çeken içerik türleri üzerinden blog yazıları hazırlamanız müşterilerinizden gördüğünüz ilginin eskisi gibi artmasına sebep olacaktır. İlgi gören içerik türlerinizi sık sık olmasa da zaman zaman kullanmanız blog yazılarınızı geliştirmenize fazlasıyla yardımcı olacaktır.

8- Blog Yazılarınızda Görsel İçeriklere Yer Verin!

Blog yazılarınızı görsel içeriklerle desteklemek daha da açıklayacı olabilir. Aynı zamanda blog yazılarınızı yayınladığınız sayfanızı ziyaret eden müşterileriniz bazen blog yazılarını okumak yerine görseller ile istediklerine ulaşmak isteyebilirler, bu sebeple yazılarınızı belirlediğiniz içerik türüne uygun görsellerle desteklemek faydalı olacaktır. Bu sayede müşteri memnuniyetini arttırarak blog yazılarınızı da geliştirebilirsiniz.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters