Blog Filters
Picture for blog post E-Ticaret Kargo Anlaşması Hakkında Merak Edilenler
Tuesday, 4 April 2023

E-Ticaret Kargo Anlaşması Hakkında Merak Edilenler

Günümüzün önde gelen ticaret kanalı, hatta tüm pazarları eşit ve yoğun bir rekabet alanı kılan e-ticaret dünyası, bazı önemli tüyo ve yaklaşımlara hakim olmayı gerektirmektedir. Satıcılar için sadece ürün sahibi olmak ve bunu etkili bir şekilde satmak yeterli değildir. Kargolama sürecinin hem müşteri memnuniyetini kazanmada ve puan toplamada hem de satışın sorunsuz şekilde sürekliliğini sağlamada ne kadar önemli olduğu herkesçe kabul edilmektedir.

E-Ticaret ve Kargo Anlaşması

E-ticaret dünyasında yer alacak olanların yapması gereken başlıca anlaşmalardan biri de kargo şirketleriyle yapılan anlaşmalardır. Kargo firmaları tarafından sağlanan tüm imkanlar ve istenen tüm şartlar kapsamlı ve detaylı bir şekilde araştırılmalı ve sonrasında kurumsal açıdan en ideal firmaya karar verilmelidir. Ürüne veya satış kanalına odaklanarak göz ardı edilen kargo aşaması sonrasında ciddi bir soruna ve başarısızlık nedenine sahip olacağından konu üzerine seçici davranmak gerekecektir.

E-Ticarette Kargo Anlaşmasında Dikkat Edilecekler

Kargo şirketleri bilindiği gibi her gönderi için ayrı bir hesaplama yapmakta, anlaşma sağlanması ya da sanal pos ile entegrasyon çalışması yapılması halinde ise fiyatlar sabitlenmektedir. Genel anlamda gönderdiğiniz ürünlerin desi, ağırlık gibi bilgilerini sabitleyerek anlaşmaya dahil edebilir ve her defasında fiyat farklılıkları ile karşılaşmadan müşterilerinize ‘ücretsiz kargo’ gibi fırsatlar sunabilirsiniz. Sattığınız ürünler için paket gramajını sabitlemeniz mümkün değilse, anlaştığınız firmadan bir desi başına ücretlendirme tablosu talep edebilir, böylece her üründe ne kadar kargo ücreti ödenmesi gerektiğini anlık olarak görebilirsiniz. Seçtiğiniz firmanın depo alanınıza yakın bir şubesinin bulunması veya büyük hacimli gönderiler için adresten teslim alma seçeneğinin olup olmadığını bilmeniz de anlaşma öncesi dikkat etmeniz gereken maddelerden biri olabilir. Bu anlaşmaların taahhütsüz olması bir diğer önemli detay olurken, memnuniyetsizlik halinde kargo firmanızı değiştirmek isteyebileceğiniz veya zaman içinde daha avantajlı bir firma anlaşma seçeneği ile karşılaşabileceğiniz unutulmadan taahhütsüz anlaşma tercih edilmesi gerekir. Anlaşmaya dahil edilmesi ve özellikle de ilk defa bir firmayla çalışacak olanların ekstra özen göstermesi gereken bir diğer madde de hasarlı ürünlere nasıl bir işlem uygulandığı ve iade koşullarının neler olduğudur. E-ticaret dünyasında en sık yaşanan problemlerden biri olan hasarlı teslimat ve iade talepleri tercih edilen firma tarafından desteklenmeli ve bu konudaki şartlar anlaşmada yer almalıdır. Tüm bu bilgilere ek, e-ticarette hizmet veren pek çok firma olduğunu da düşünerek araştırmanıza başlayabilir ve farklı firmaları kıyaslayarak doğru seçimi yapabilirsiniz.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters