Blog Filters
Picture for blog post E Ticaret Satışını Sağlamak İçin 4 Pazarlama Taktiği
Tuesday, 4 April 2023

E Ticaret Satışını Sağlamak İçin 4 Pazarlama Taktiği

E ticaret satışı yapan firma ya da kişiler, her yeni ziyaretçiyi birkaç yıl boyunca düzinelerce, hatta yüzlerce alışveriş yapan uzun vadeli, sadık bir müşteriye dönüştürme fırsatına sahiptir.

Bunu bir test olarak uygulayabilirsiniz. Amazon’a giriş yaptığınızda sağ üst kısımdaki “Hesaplar ve Listeler” bağlantısının altındaki “Siparişleriniz” sekmesini bulun. Son altı ayda kaç tane satın alma gerçekleştirdiniz? Birden fazla mı?

Amazon, bir sonraki satışını müşterilerinden almaya devam ediyor.

Şimdi, Amazon’un pazarlama için bir ton para harcadığını düşünün (2018’de yaklaşık 13.8 milyar dolar), pazarlama yatırımının net satışlarının yalnızca% 5.9’u (2018’de 232.9 milyar dolar) olduğunu düşünün. Amazon, 2018’in dördüncü çeyreğinde net satışlarda yüzde 20 büyüme kaydetti.

Pek çok online perakende işletmesinin gelirin yüzde 5,9’undan fazlasını pazarlamaya yeniden yatırması olasıdır. Masrafları toplayın. Tıklama başına ödeme reklamlarına ve pazarlama yazılımlarına harcanan liralar var. Arama motoru optimizasyonu ve içerik yaratmada işgücü gideri var. Peki, Amazon pazarlama yatırımını nasıl bu kadar düşük tutar?

Cevap “Siparişleriniz” sayfasında bulunabilir. Amazon bir sonraki satışı yapmakta her zaman başarılı olmakta.

Aşağıda, e ticaret şirketinizin bir sonraki satışı yapmasına ve mevcut müşterilerden daha fazla kar elde etmesine yardımcı olacak dört düşük maliyete sahip pazarlama fikri bulunmaktadır.

amazonda e ticaret satışı

Amazon, bir sonraki satışını müşterilerinden almaya devam ediyor.

Müşterileri Çağırın

Alışveriş sepetinden vazgeçme bir başarısızlık belirtisi olabilir. Bir müşterinin sepete bir ürün eklediğini, bilgilerinin bir kısmının girdiğini ve sonrasında ayrıldığını düşünelim.

Satıcı burada sorunun ne olduğunu tam olarak bilmiyor ama bir şeylerin ters gittiği ortada. Birçok e ticaret şirketi, bir e-posta iletisiyle terk edilmiş online alışveriş sepetini takip eder. Müşterinin soruları olup olmadığını öğrenmek isterler. Belki de ödeme işleminde bir sorun oluştu. Neden sorunu sormayasınız?

Bu noktada e ticaret platformunda müşteri hizmetleri sistemini Freshdesk’e bağlamak çözüm olabilir. Bir müşteri telefon numarasını girdikten sonra sepetten bir öğe çıkardığında, Freshdesk yeni bir ticket açar. Bir sonraki mevcut satış veya müşteri hizmetleri temsilcisi bu müşteriyi arar. Bu basit hareket birçok durumda satışla sonuçlanır.

Ayrıca tüm bu müşteriler bilinmektedir. Nihayetinde eticaret mağazanızı ziyaret ettiler, bir ürün seçtiler. Bu noktada belki de sadece biraz yardıma ihtiyaçları var. Öyleyse onlara ulaşıp bu konuda yardımcı olmayı neden denemeyesiniz ki?

E Ticaret Satış Sonrasında Pazarlama Mesajlarınızı Otomatikleştirin

Bir e ticaret satışı sonrası işletmenin gönderdiği teşekkür mesajı, müşteri ilişkilerinin sonu olmamalıdır, aksine bu başlangıç ​​olarak düşünülmelidir.

Neredeyse her e-posta servis sağlayıcısı, yerleşik pazarlama otomasyonuna sahiptir. Sağlayıcılar Mailchimp, Klaviyo, Bronto ve benzerlerini içerir. Marketo ve Eloqua gibi otomasyona özel platformlar da vardır. Bu hizmetlerden herhangi biri, müşteri ihtiyaçlarını öngörmek ve işinizin bir sonraki satışı yapmasına yardımcı olmak için mesaj akışları oluşturmayı mümkün kılar.

Otomasyonunuz, etkileşim mesajları gönderen bir “damla” kampanyası biçimini alabilir. Örneğin, belki de kampanya bir satıştan üç gün sonra bir anket gönderir. E ticaret satışı sonrası, satıştan bir hafta sonra bir inceleme talebi olduğunu ve 14 gün sonra bir kupon tanımlanacağını vadedebilir.

Kişiselleştirmeyi de kullanabilirsiniz. Bir müşteri bir ürünü satın aldıktan bir gün sonra, mesaj akışınız ilgili başka bir ürünü önerebilir. Amaç, müşteriye şirketinizin bir sonraki satışına yol açan faydalı yönlendirmeleri sağlamaktır.

Abonelik Önerileri

Abonelik hizmetleri alışveriş yapanlar için faydalıdır. Bu tür servisler, müşterilerin önemli ürünlerden asla mahrum kalmamasını sağlar. Müşteriler yeni ürünler keşfederler ve bu sayede sadık ve mutlu olurlar.

Bu hizmetler aynı zamanda e ticaret satışı için de yardımcı olmaktadır. Abonelikler neredeyse gelişmiş müşteri saklama oranlarını garanti eder. Envanteri yönetmeyi kolaylaştırır ve genellikle iyi kar marjları üretirler.

Abonelik hizmetinize basit bir yenileme ile başlamayı değerlendirin. İşletmeniz sarf malzemeleri satıyorsa, müşterilere yedek parçalara abone olma fırsatı verin.

Yönlendirme Ücretleri Öde

Ağızdan çıkan kelime, en güçlü satış üreten araçlardan biridir. Birçok şirket, referans ücretlerini ödemenin yeni müşteriler kazanmaya nasıl yardımcı olabileceğinin farkındadır. Yani, referans ücretlerini ödemek veya promosyon kredileri sunmak, bir sonraki satışı mevcut bir müşteriye dönüştürmek için iyi bir yoldur.

Bir giyim perakendecisi örneğini düşünelim. Şirket bir moda abonelik hizmeti vermekte; her ay bir stilist müşterisi için gömlek, pantolon, ayakkabı ve benzeri eşyaları toplayacak firma kredisine sahip. Müşterisi arkadaşlarını servise kaydolmaya ikna ettiğinde, bir sonraki siparişinde indirim şeklinde bir kredi belirtiyor.

Bu promosyon krediside onun bir sonraki satışını yapmasına yardımcı olmak için sepetteki tüm eşyaları tutmasına teşvik etmesi açısından fayda sağlar pazarlama taktiklerindendir.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters