Blog Filters
Picture for blog post E Ticaret’te Ses Teknolojisi’nin Önemi
Tuesday, 4 April 2023

E Ticaret’te Ses Teknolojisi’nin Önemi

“2020’ye kadar, aramaların% 30’u klavye veya ekran olmadan gerçekleştirilecektir “. Müşteriler cihazlarıyla konuşacaklar ve “sıkıcı” bilgileri girme ya da kaydırma işlemlerinden kurtulacaklar. Ses teknolojisi, geçmiş etkileşimlerden gelen veriler ve önceden ayarlanmış komutları değerlendirerek gelişen cihazlar, soruları yanıtlamak, alışveriş yapmak ve hatta sahipleri eve geldiklerinde çok sıcak olan akşam yemeğini hazır etmek için birkaç kelimeyi değerlendirecek hale geleceklerdir.

Bu, Star Trek’ten bir sahne gibi görünse de ses tanıma şimdiden bazı markalar tarafından müşteri deneyimini artırmak için kullanılmaya başlandı bile.

1- Bankacılıkta ses teknolojisi

PIN sağlama ve bir departmandan diğerine geçiş yapma sıkıcılığını es geçin.

Avrupa’da ki bazı bankalarda mobil uygulamasına giriş yapıp kısa bir ses komutları verebilir, son işlemlerinizi isteyebilir ve kayıp bir kartı bildirebilirsiniz; ayrıca bazı bankalar ses teknolojisi ile kimliğinizi doğrulamak için sesli biyometriden de faydalanıyor.

2- Müşteri deneyimine etkisi

Böylece sesiniz artık sizin şifreniz. Bu sayede, müşterilerin, verilerini doğruladıkları ve kaygılarını müşteri temsilcilerine açıkladıklarında yaşadıkları bekleme ortadan kalkar. Artık klavyesiz ve telefon zincirine gerek duymadan site veya cihazlara yazmaya gerek yok. Sadece dijital asistanınıza ne istediğinizi söyleyin.

3- Eğlence ve müşteri ağırlamada ses teknolojisi

Hilton, “Elm konferans salonu nerede?” veya “Akşam yemeği büfesi saat kaçta başlıyor?” gibi müşteri sorularına cevap veren dijital bir yardımcı olan “Connie”’yi yaratmak için IBM ile ortaklık kurdu. Nagasaki Japonya’daki Henn na Hotel’de check-in yapmanıza yardımcı olmak için yüz ve ses tanıma yazılımı kullanan robotlar tarafından yönetilen bir ön büro bulunur. Robotlar dilleri çevirebilir ve bölgedeki ansiklopedik bilgileri bilebilir.

Seyahat portalı olan Kayak, gezginlerin bir sonraki seyahatlerini belirlemelerine yardımcı olmak için sesle etkinleştirilen doğal dil teknolojisini de kullanıyor.

4- Müşteri deneyimine etkisi

Eğlence endüstrisinin tamamı müşteriyi 24 saat hizmet ile el üstünde tutmak ve şımartmak üzerine kuruludur. Yalnızca telefonunuzdaki bilgileri almak için kullanmak zorunda olsanız bile parmağınızı bile kaldırmak zorunda değilsiniz. Turistler, bütçenizdeki en yakın aile dostu restorana anında talimat vermek için anadilinizde bilgi edinmeye kadar tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabilir.

5- Akıllı ev

Whirlpool, sesle çalışan cihazlar için Alexa ile ortak çalışmıştır. Whirpool’a fırınınıza ne kadar süre önceden ısıtmanız gerektiğini sorabilirsiniz ve aygıt size pastanızın beş dakika içinde hazır olacağını hatırlatacaktır. Amazon aynı zamanda en iyi ses kontrollü akıllı telefonu sağlamak için Google Asistan ve Apple Siri ile çalışan Homepod ile yarış halinde. Kanada’nın Ecobee vs Nest’i gibi daha spesifik oyuncular var. Japon şirket Gatebox, (tartışmalı olsa da)  ses komutlarını tanıyan bir holografik anime karakteri yarattı. Bu karakter, sizi uyandırır, yağmur nedeniyle bir şemsiye getirmenin yanı sıra, ev sıcaklığı ve ışık seviyelerini ayarlamanızı hatırlatır.

6- Müşteri deneyimine etkisi

ses teknolojisi ve Nesnelerin İnterneti hayatımıza yeni bir kolaylık katma ve kişiselleştirme düzeyini artırmayı vaat ediyor. Ev, yüzlerce kişisel ve tanıdık şeyler nedeniyle, yatak odanızın ne kadar sıcak olması gerektiğinden ve ailenizin bir haftada kaç yumurta bitirebileceği bilgilerini içerir. Makineler neyi sevdiğinizi öğrendikten sonra komutlar almak ve ne demek istediğinizi deşifre etmek için tecrübe kazandıkça, markalar hayatınızı kolaylaştırmak için çok çalışan bir kapıcı gibi hareket etmeye başlarlar.

7- Sadece kelimeyi söyleyin

Markaların şu anda ses teknolojisini kullanması ve buna yatırım yapması şaşırtıcı değildir.

Bir marketing şirket yöneticisinin anketine göre, markaların %30’u bu çözümleri kullanıyor. Londra Üniversitesi Goldsmiths’deki inovasyon direktörü Dr. Chris Brauer, “Daha fazla çevrimiçi deneyim, etkileşimin bir yöntemi olarak sesi daha da ön planda tutuyor” dedi ve “Akıllı Nesnelerin İnterneti” cihazları, ışıklardan mutfak aletlerine kadar, ses kullanarak ekrandan ziyade daha etkili bir şekilde çalışacaktır. Bu etkileşimin doğasında ekranın yavaşça yok olma potansiyeli var ve markalar kendilerini sesle komuta edilebilen bir etkileşim dünyasında nasıl konumlandırdıklarını hesaba katmak zorunda kalacaklar. ” yorumunu yaptı.

Aynı makalede, İngiltere Bing Ads Satış Müdürü Ravleen Beeston, uzun sorguları ve daha karmaşık soruları yakalayarak kullanıcısını ve ihtiyaçlarını daha ayrıntılı bir şekilde resmetmektedir. Bu, kullanıcı ara yüzünün, tüketicilerin ne istediğini veya ihtiyaç duyduğunu tahmin ederek öngörülen bir şekilde hareket etmesini sağlar. Markalar için bu güven, müşteri potansiyelini daha da artırmasına yardımcı olur ve bu güven sayesinde daha akıllı hale gelmesi ve dolayısıyla daha iyi sonuçlar üretmesi nedeniyle kullanım alanı artmıştır.” Demiştir.

Ses teknolojisi, pazarlama çevikliğini kolaylaştıran geleceğe yönelik bir e ticaret platformunu gerekli kılar.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters