Blog Filters
Picture for blog post Etsy’de Satış Yapmak
Tuesday, 4 April 2023

Etsy’de Satış Yapmak

Bir tür pazaryeri olan etsy kullanıcılara el emeği ile üretilen, içliliği yüksek ve orijinal olan ürünleri sunar. Geniş kullanıcı kitlesine sahip olan bu platform vintage değere sahip aksesuarlar, kıyafetler ve objelerle ön plana çıkar. Bu nedenle platformda satılan ürünlerin sanat eseri ve tarihi değeri vardır. E-ihracat yapmak isteyenlerin öncelikli seçimleri arasında yer alan etsy uluslar arası bir pazaryeridir. Bu pazaryerinde aktif rol alabilmek için İngilizce dil bilgisinin en az orta düzeyde olmasında fayda vardır. Platformda yer alıp satış yapabilmek için “sell on Etsy” kısmına girerek yönlendirmeleri takip etmek gerekir. Ekrana gelen bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulur. Sonradan yapılacak düzenlemeler ile mağaza kullanıma hazır hale gelir.

Etsy Nedir?

Son zamanlarda ülkemizde ön plana çıkan platformlardan biri olan Etsy online el yapımı ve elişi ürünlerin satışa sunulduğu bir adrestir. Burada satış yapmak için satıcı hesabı açmak ve site kurallarına uygun şekilde hareket etmek gerekir. Mağaza açma süreci kolay ve pratik olmasıyla bilinir. Her ürünün benzersiz ve özgün olması bu platformu daha cazip hale getirir. Satış yapmadan önce pazaryeri politikalarını inceleyerek satıcının buna uygunluğunu kontrol etmek gereklidir. Özellikle Etsy’de satış yapmanın maliyetleri başlıca dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır. Maliyet ve özellik yönünden uygunluk sağlandığında mağaza açma sürecine geçilebilir.

Etsy Mağazası Nasıl Açılır?

Etsy’de mağaza açmak için ilk olarak kayıt aşaması tamamlanır. Dünyanın pek çok noktasından alıcı ve satıcıya sahip olan etsy mağaza açma, para birimi ve dil seçimi gibi konularda kullanıcıları yönlendirir. Mağaza açarken ilk olarak platformda açılan üyelikle giriş yapılır. Sitede sağ üst kısımda bulunan sell on etsy sekmesine tıklanır ve açılan sayfada open your etsy kısmına girilir. Bu bölümde ülke, dil, para birimi seçimi yapılır ve save and continue butonuna tıklanır. Ardından mağaza adı belirlenir ve tüm bilgiler kaydedilerek mağaza oluşum kısmı tamamlanır. Mağaza açtıktan sonra ürün listeleme aşamasına geçilir. Her bir ürün için fotoğraf ve açıklama eklenir. Girilen ürün açıklamaları ilgili ürünü ön plana çıkaracaktır. Bu sayede ürünü en iyi şekilde pazarlamak mümkündür. Açıklamada ürünün dikkat çekici özellikleri, üretiminde kullanılan malzemeler ve ebat gibi bilgiler girilir.

 

ETSY’de Satış Yapmak ve Avantajları

Etsy pazaryeri online satışları çeşitli avantajlara sahiptir. Bu platformda satış yapmak ilgili markayı daha bilinir hale getirir. Platformun yurtdışı satış desteğinin olması markanın diğer ülkelerde de bilinmesini sağlar.

 

Etsy döviz kazanmak için etkili bir yoldur. Platformda ürün fiyatlandırması dolar ya da euro üzerinden yapılır. Bu sayede satıcılar döviz kazanma fırsatı elde ederler. Etsy kullanıcılara geniş müşteri kitlesi sunar. Diğer pazaryerleri yalnızca ülkemizde bulunan kullanıcılara hizmet ederken etsy daha farklı olup diğer ülke kullanıcılarına da ulaşır. Ayrıca etsy ile pazarlama avantajı da elde edilebilir.

 

Komisyon oranları, vade süresi, müşteri ile iletişim ve kargo süreçleri etsy pazaryerinde satış yapmanın dezavantajları arasında yer alır. Platformda satış yapmaya başlamadan önce tüm bu özelliklere dikkat etmek gerekir.

 

Etsy Komisyon Oranları

Güncel Etsy komisyon oranları dönemlere göre farklılık gösterir. Teslimat masrafları ya da ürünü müşteriye paketleme de dahil olmak üzere etsy toplam ürün fiyatının yüzde beşi oranında komisyon ücreti almaktadır. Satış yapma süreçlerinde yurt içi ya da yurtdışı tüm pazaryerleri komsiyon ücreti talep ederler. Ayrıca Etsy platformunda ürün listeleme başına yirmi cent ücret alınır ve bu sayede ürün dört ay boyunca listelenir. Eğer ürün bu süre içinde satılmazsa ilave yirmi cent daha verilir.

 

ETSY’de Satış Yapmak İçin Öneriler

Satıcı sayısının fazla olmasından dolayı fark yaratmak için Etsy’de satış yapma teknikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Bu amaçla platformda özgün fotoğraflar kullanılmalı ve başlıklar hem yaratıcı hem de gerçekçi olmalıdır. Etiketlerin doğru olmasına özen gösterilmeli, kullanıcı deneyimini artıracak çalışmalar yapılmalıdır. Satış amaçlı farklı kategoriler tercih edilmelidir. Ayrıca mağazanın tanıtımı yapılmalıdır. Bu gibi çalışmalar online mağazayı gün geçtikçe daha fazla bilinir hale getirir. Ve satış rakamlarının olumlu yönde etkilenmesini sağlar.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters