Blog Filters
Picture for blog post Facebook ve Instagram’da Ürün Tanıtımı Nasıl Yapılır?
Tuesday, 4 April 2023

Facebook ve Instagram’da Ürün Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Facebook ve Instagram, kullanıcılarının kullandıkları cihaza, demografik bilgilerine, arama yaptıkları çerezler üzerine reklamlar sunmaktadırlar. Facebook ve Instagram reklamları, markalara ekstra erişim, görüntüleme, hedefleme seçenekleri sunmakta, dijital pazarın en önemli platformlarından olan bu iki sosyal medyada, son yıllarda yaptıkları düzenlemeler ve güncellemeler ile Facebook ve Instagram’da ürün tanıtımı yapmak isteyen markalar için geniş bir seçenek ağı sunmaktadır.
Facebook ve Instagram gibi platformlarda reklam veren işletmelerin ve markaların verdiği reklamları doğru olarak kategorize etmesi, reklamlarını kullanıcı dostu ve bütçe dostu olarak optimize etmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu platformlarda yapılacak ürün tanıtımı ve  paylaşımları için belirli kuralları, yaratıcılık seviyesini içinde tutarak takip etmek ve buna göre reklam kampanyaları düzenlemek oldukça önem taşır.
Markaların kullanıcılara ulaşmayı tercih edebileceği ücretli reklamlar şu şekildedir;

  • Reklamlar
  • Mobil Reklamlar
  • Sponsor Hikayeler

Kullanıcı Dostu Ürün Tanıtımı ve Paylaşımı Nasıl Yapılır?

1- Hedef Kitlenizi Belirleyin!

Dijital pazarın küçükten büyüğe milyonlarca markanın özgürce reklam verebildiği bir alan olmaktadır. Küçük işletmelerden dünyanın en büyük markalarına kadar birçok farklı işletme, aynı benzer ürün ve çeşitleri için reklam çalışmaları yaparlar. Bu reklamları verirken aslında her seferinde yüzlerce hatta binlerce teklife karşılık, kendi teklifinizi öne çıkarmanız gerektiği anlamına gelmektedir.
Bu noktada ürün reklamları düzenlenirken, Facebook ve Instagram’da ürün tanıtımını hedef kitlenize en iyi şekilde optimize etmeniz gereklidir. Ürününüzü almak isteyenlerin yaşamını sürdürdüğü lokasyonları, ürününüzü sunduğunuz kişilerin ilgi alanları, demografik veriler ve onlarca farklı seçenek reklam verirken en iyi şekilde optimize edilmelidir. Aksi takdirde reklam bütçenize vereceğiniz zararların yanı sıra, işletmenizi yakalayabileceği potansiyelden uzaklaştırmış olabilirsiniz.

2- Reklamlarınızla Kullanıcıyı Harekete Geçirin!

Facebook ve Instagram’da ürün tanıtımı yaptığınızda; reklamınızı gören kullanıcının o an bir ürün aramıyor olma ihtimali oldukça yüksek. Bu yüzden reklamınızın dikkat çekici ve kullanıcıyı harekete geçirecek nitelikte olması oldukça önemli. Kullanıcıyı reklam başlığı, reklamda sunulan infografikler, ürün görselleri ve uygulama indirme yönlendirmeleri ile reklamınıza çekebilirsiniz. Ürünlerinizi sade ve olağan halde reklama sunmanız durumunda reklamınız yeterli görüntülemeye bütçeniz nedeniyle ulaşabilse dahi, yeterli geri dönüşü almayacaktır.

3- Çakışan Hedef Kitleleri Optimize Edin!

Düzenlediğiniz ürün reklam kampanyalarında çakışan hedef kitleleri, ürününüzü daha az kişinin görmesine sebep olabilir. Birden fazla reklam kampanyası yürütüyorsanız eğer, hedef kitleleriniz için bir çakışma durumunun söz konusu olup olmadığını mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor. Facebook reklam politikası olarak, bir reklam yöneticisine ait iki reklam çakıştığı zaman reklamlardan; kalite puanı yüksek olan reklamı göstermeyi tercih etmektedir. Bunun nedeni reklamlarınızın birbiriyle rekabet etmesinin önlenmesi olmaktadır. Kullandığınız reklamlarda çakışma olup olmadığını Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Facebook Reklam Yöneticisi> Hedef Kitleleri> Eylemler > Hedef Kitle Çakışmalarını Göster.

facebook hedef kitle olusturma

4- Dijital Pazarın Rüzgarını Arkanıza Alın!

Dijital pazarlamanın olmazsa olmazı indirim akımları gibi dönemsel kampanyalar, kullanıcılar tarafından çoğu zaman yoğun ilgiyle karşılaşılır. Fiziksel bir mağazada yapılan yoğunlukta olan indirimler mağazayı yıpratabilirken; dijital pazarda durum bunun tam tersi olarak avantaj sağlayabilir.

Kullanıcı datası toplamak, günümüzde en güçlü e ticaret sitelerinin dahi başvurduğu bir yol olmaktadır. Örneğin pazara yeni giriş yapan bir e ticaret sitesi, bebek ürünleri gibi alınması zorunlu olan ve sıkça fiyat karşılaştırılması yapan ürünleri çok daha düşük kâr marjıyla hatta zarara satmayı tercih edebiliyor. Bunun ilk nedeni, e ticaret sitelerinin kendilerine yeni sadık müşteriler yaratmak istemesi, ikinci sebebi ise reklam kampanyalarını daha düşük bütçe ile yeni datalara sunabilme imkânı yaratma şansı sunmasıdır. Bir marka reklam bütçesini herhangi bir ürüne yapacağı indirimi karşılamak için kullanabilir ve daha sonra bu indirim ile yeni gelen müşterilerine, başka ürünleri de tanıtabilmektedir.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters