Blog Filters
Picture for blog post Gmail Mail Hesabı ve Kullanmanın Avantajları
Tuesday, 4 April 2023

Gmail Mail Hesabı ve Kullanmanın Avantajları

Google tarafından sunulan e-posta hizmeti olan gmail mail herhangi bir ücret ödemeden kullanılır. Google arama teknolojisi ile hazırlanan bu hizmet geniş kapasiteli saklama alanına sahiptir. Bu sayede resimlerinizi, dosyalarınızı ve iletilerinizi istediğiniz süre boyunca muhafaza edebilirsiniz. Sakladığınız iletileri kolayca bulmak için hızlıca arama yapabilir, gönderileri gruplandırarak aramanızı basitleştirebilirsiniz.

gmail giriş

Küçük metin reklamları içeren gmail platformunda hedefsiz reklam bantları ya da açılır pencereler bulunmaz. İlgili bilgiler ya da reklamlar iletiler ile doğrudan ilişkili olduğundan rahatsız edici olmak yerine işe yarar düzeydedir. Anlık mesajlaşma ile e-posta transferini bir arada sunan gmail çevrimiçi olan arkadaşlarla irtibat kurmayı sağlar. Bu sayede eğlenceli, verimli ve kolay bir şekilde kullanılabilir.

 

Gmail Mail Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gmail e posta, etkili spam engelleme özelliği sunar. Gelen mailler arasından spam olanları temizleyen uygulamada can sıkan reklamlar bulunmaz. Mesaj içeriği ile ilgili sayfa önerileri ile küçük metinler bulunur ve hepsi hem kaliteli hem de ücretsiz olarak verilir.

 

İki gigabyte ücretsiz alanın olması sayesinde maillerinizi silmek zorunda kalmayacaksınız. Entegre Google uygulaması ile tüm maillere anında ulaşabilirsiniz. Alakalı cevaplar ve mesajlar otomatik şekilde ileti dizilerine düzenlenir. Önceden alınan mailler ve adresleri kaydedilir. Yeni e posta yazmak istediğinizde gönderici kısmına ilgili adresin baş harfini yazdığınızda aradığınız mail adresi listelenecek ve işiniz kolaylaşacaktır.

 

Gmail Mail Hesabı Nasıl Açılır?

Kişisel ya da kurumsal kullanım için gmail hesabı oluşturmak için ilk olarak Google hesabında oturum açma sayfasına gitmelisiniz. Ardından hesap oluştur sekmesine tıklayarak bu kısma adınızı girmelisiniz. Yönlendirmeleri sırasıyla takip ederek hesap oluşturma aşamasını tamamlamayabilirsiniz.

 

Hesap oluşturma sırasında adınız, soyadınız, kullanıcı adınız, şifre bilgilerini yazmalısınız. Kullanıcı adı kısmında noktalama işaretleri, rakam ve harf kullanmalısınız. Şifre olarak ise en az sekiz karakter, rakam, harf ve semboller kullanmak gerekir. Şifre bir sonraki girişlerde kullanılacağından kolay hatırlanabilir olması gerekir. Eğer unutulursa şifremi unuttum kısmından şifre sıfırlama ve yeni şifre belirleme işlemi yapılabilir. Girilen tüm bilgiler kişiye özel olacaktır.

 

Gmail Mail Ne İşe Yarar?

Klasik haberleşme yöntemlerine alternatif olarak geliştirilen e posta yöntemleri vakitten tasarruf sağlar. Hem ekonomik hem de pratik bir yöntem olan gmail hesabı dünyanın dört bir yanında aktif olarak kullanılabilir. Yurtdışında olan kişilerle iletişimin kesintisiz sürdürülmesini sağlayan bu hizmet Google destekli olması sayesinde hizmet sınırı yoktur. İletişimin yanı sıra dosya aktarımının da yapılabilmesi gmail ve benzeri platformları daha da kullanışlı hale getirir. Geniş kapsamlı posta işlemlerinizi yürütebileceğiniz bu ortam bireylerin rahatlıkla mesajlaşabilmesini sağlar. İstenilen her an dosya aktarımı ya da mesaj yoluyla iletişim kurulabilir.

 

Gmail Mail Hesabı Silme

Farklı sebeplerden dolayı ihtiyaç halinde gmail hesabı silme işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem için hesap tercihleri bölümüne giriş yaparak burada bulunan hesabınızı ya da hizmetleri silin sekmesine tıklayın. Açılan sayfada alt kısımda yer alan google hesabını ve verileri silin seçeneğini işaretleyin. Bu aşamaya geldiğinizde hesabını silmek isteyip istemediğinizi kontrol edin ve gerekli işaretlemeleri yaparak hesabı sil seçeneğine tıklayın. Hesap silme aşamalarını tamamladıktan sonra verileriniz erişilebilirliğini kaybedecektir. Eğer kaybetmekten çekindiğiniz verileriniz varsa bunları önceden saklamalı ve silme işleminden önce yedekleme yapmalısınız. Daha sonra yedeklediğiniz verileri indirebilirsiniz. Bu sayede önemli hiçbir veriniz kaybolmayacak ve verileriniz her zaman ulaşılabilir olacaktır.

 

Gmail Mail Nasıl Kullanılır?

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan gmail mail hesabı kolay ve anlaşılır bir ara yüze sahiptir. Bu sayede isteyen herkes tarafından rahatça kullanabilir. Uygulamayı indirip kullanıcı hesabı oluşturulduktan sonra 7 gün 24 saat boyunca gmail aktif durumda tutulabilir. Kullanım ya da hesap oluşturma için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmez. Hesap açıldığında son kısımda gelen kutusu bölümü yer alır ve bu kısımda okunmuş ile okunmamış e postalar görünür. Sol üst kısımda yer alan oluştur sekmesinden yeni bir e posta da yazabilirsiniz. Mail oluşturduktan sonra gönder sekmesine tıklayarak mailinizi istediğiniz adrese iletebilirsiniz. Eğer bir gmail hesabınız yoksa oturum açma sayfasında bulunan hesap oluştur sekmesinden hesabınızı açabilirsiniz. Açtığınız hesabı kesintisiz olarak kullanabilmeniz için aktif internet bağlantınızın bulunması gerekir. Hesabınızı hem bilgisayarlardan hem de akıllı telefonlarınızdan kullanabilirsiniz.

 

Gmail Mail Şifresi Nasıl Oluşturulur?

Gmail mail şifresi oluştururken güvenliği yüksek olan şifreler belirlemelisiniz. Bu nedenle hem sayılardan hem de harflerden oluşan bir şifre tercih etmelisiniz. Bu sayede şifrenin güvenlik oranı daha da artacaktır. Şifre belirlerken alt kısımda güvenlik duvarının güncel durumu görüntülenir. Yeşil renk görene kadar şifre belirlemeye devam etmelisiniz. Yeşil renk şifre güvenliğini yüksek olduğu manasına gelir. Eğer belirlediğiniz şifreyi unutursanız cep telefonu numaranıza ya da alternatif e posta adresinize şifre bilgileriniz gönderilecektir. Bu hizmet sayesinde gmail hesabınızı tekrar eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters