Blog Filters
Picture for blog post E Ticaret Sitesinde Olması Gereken 5 Sosyal Araç
Tuesday, 4 April 2023

E Ticaret Sitesinde Olması Gereken 5 Sosyal Araç

Sosyal medya pazarlamacılığı konusunda endişe etmenize gerek kalmadan bir e ticaret mağazası işletmek yeterince zor. Sosyal görünüm, her şekil ve büyüklükteki online satıcılar için gezinmesi zor bir şey haline geldi. Hangi sosyal medya kanalları olmadan yapamazsınız? Kitleleriniz için en uygun olanlar hangileri?

Evet, bir sosyal medya aracı seçerken itici faktörünüz kitleniz olmalıdır. Ancak, her e ticaret mağazasının eklemeyi kesinlikle düşünmesi gereken birkaç adet sosyal medya özelliği vardır. İşte size her ticari web sitesinin sahip olması gereken 5 sosyal araç!

1. Sosyal Medya Hesaplarına Bağlantı

Günümüz pazarlamasının büyük bir kısmı, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya aracı içerisinde bir şekilde varlıklarını gösteriyorlar. Elbette bu hesaplara sahip olmanın amacı, trafiği web sitenize yönlendirmektir. Ancak, web mağazanızda da bu hesaplara yönlendiren bağlantılara sahip olmalısınız, böylece hedef kitleniz web sitenizi terk ettikten çok sonra bile, onlara pazarlama yapmaya devam edebilirsiniz.

Sayfanın başına veya yanına sosyal medya bağlantılarınızı (her bir kanal için ayrı butonlarla) ekleyin. Bunları kolayca görülebilir hale getirin ve her biri için bir eylem çağrısı ekleyin.

2. Facebook Beğen ve Paylaş Butonları

“Beğen” ve “Paylaş” butonları, müşterilerinizin içeriğinizi İnternet’teki en büyük sosyal medya aracı olan Facebook’ta paylaşmalarını basitleştirmenin iki önemli yoludur. Bu butonlar, bazı Facebook kullanıcılarının sayfadan ayrılmak zorunda kalmadan içeriği paylaştığı noktaya kadar, birçok web sitesinde standart protokol haline geldi.

Markanız ve ürünlerinizle Facebook’ta yer almak istiyorsanız, çevrim içi mağazanıza bu butonları eklemek zorundasınız.

3. Tweet Atmak ve Twitter’da Paylaşmak

“Tweet” butonu, hepsi aynı sonucu veren çeşitli şekillere sahiptir: butona bağlı içerik parçasını gösteren bağlantıya sahip bir tweet.

Tweet’lerin hem avantajı hem de dezavantajı vardır. Olumsuz tarafı, insanlar çok fazla tweet atarlar, dolayısıyla bir tweet diğer tweet’lerin akışında kolayca kaybolabilir. Olumlu tarafı ise tweetler bir kişinin ağında bulunan herkes tarafından görülebilir, oysa Facebook gönderileri her zaman görülemeyebilir. Belirli ürünlere kalabalığı çekmek amacıyla Twitter için en iyi kullanım, sayfalarına yeni satın aldıkları ürünler hakkında tweet atan müşterilere sahip olmaktır.

4. Sosyal Hesaplarla Oturum Açmak

Sosyal oturum açmak, müşterilere Facebook hesapları vasıtasıyla çevrim içi mağazanızda oturum açma olanağı sağlar. Bu, oturum açma işlemini kolaylaştırır, müşterileriniz hakkında bilgi toplamanızı basitleştirir ve müşterilerin daha fazla ürün satın almak için sitenizi tekrar ziyaret ettiklerinde hesaplarına erişmelerini kolaylaştırır.

5. Kaydet Butonu

Görüntüler e ticaret mağazaların önemli bir parçasıdır. Bunlar, alışveriş yapanların satın almak istedikleri ürünle kendilerini hayal etmelerine yardımcı olurlar. Genel olarak resimler oldukça çekicidir – sadece tek bir anda size birçok şey söyleyebilirler.

Pinterest, fotoğraflar için güzel, varlığınızı göstermek için ise önemli bir yerdir. Özellikle de çe-ticaret mağazanızda hedef müşterileriniz orta yaşlı kadınlarsa ki bu grup Pinterest’in asıl kullanıcılarını oluşturmaktadır.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters