Blog Filters
Picture for blog post Instagram Üzerinden Satış Nasıl Yapılır?
Tuesday, 4 April 2023

Instagram Üzerinden Satış Nasıl Yapılır?

Instagram sosyal medya platformları içerisinde son derece yüksek katılım oranı ve potansiyel kitle hacmiyle, varlığınızı en üst düzeye çıkarmanın ve sosyal medya pazarlama çabalarınız için doğru adres olacaktır. Instagram’da hesabınızı bir business (işletme) hesabına dönüştürmez, ancak feed’inizi müşteri dostu yapmanın ve takipçilerinizi satın almaya yönlendirmenin basit yolları vardır. Markanız platformda gezerken kullanıcılarınızı müşteriye dönüştürmeniz gereken bu süreç bazı dinamikler üzerinden ilerlemektedir. Bu yazımızda takipçilerinizi sadık müşterilere dönüştürmek için bazı pazarlama ipuçları veriyoruz.

Instagram Gönderi ve İçeriklerinizi Gözden Geçirin

Resimleriniz zorlayıcı, estetik açıdan hoş ve çok fazla düzenlenmemişse, takipçilerinizle etkileşime girmeniz ve alışveriş yapmalarını teşvik etmeniz gerekecektir. Temel olarak, Instagram üzerindeki takipçilerinizin satın alma dürtülerini zorlamak ve onları sadık birer müşteriye dönüştürmek için kullanacağınız bir hesap oluşturmalısınız.

Başlığınızdaki ifadelerin, müşterilerin tıklamalarını teşvik etmek için ilham alma dürtüsü uyandırması gerekir. Ürünle ilgili temel bilgileri içerebilecek, ancak alıcının hayal gücüne de hitap etmesi gereken bir açıklama gönderdiğinizden emin olun. Takipçilerinize a+lışveriş yapmaları için ilham verebilecek ve onların harekete geçmelerini sağlayacak ifade içeriklerde bulunmalısınız.

Müşterilerin yorumlarda cevaplayabilecekleri sorular sorarak, müşteri katılımını artırmak için başlığınızı en üst düzeye çıkarın. Onları bir fotoğrafı kendileri paylaşmaya davet edebilir veya keşfedilmek üzere markanızın etiketini kullanabilirsiniz. Potansiyel müşterilerin markanızı takip edebilmesi için hashtag kullanmaktan korkmayın.

Dagi Instagram Hesabı Fotoğraf ve Gönderiler

Business (İşletme) Profilinizi Düzenlemeyi İhmal Etmeyin!

Instagram’ınızı alışveriş yapılabilir hale getirmek, müşterilerinize doğrudan ürün fotoğraflarını gezdikleri yerden satın almak için mobil bir seçenek sunmak anlamına gelir. Profilinizde biyogafi kısmınıza web sitenizin adresine yönlendirecek bir bağlantı ekleyerek, müşterileriniz sorunsuz bir şekilde, yönlendirdikleri fotoğraflardan doğrudan ürün satın alabilecekleri özet akışınızın gelişmiş bir sürümüne yönlendirin.

Omniticaret Instagram business hesabı

‘’Yotpo’’nın Shoppable çözümünü kullanıyorsanız, mağazanızın bağlantısını bio’nuza yapıştırmanız yeterlidir. Yotpo, Instagram fotoğrafında görülen her etiketli ürün için siparişlerin yanı sıra, yıldız derecelendirmeleri de dahil olmak üzere tüm ürün bilgilerinizi çekerek sizin için atılabilir beslemeyi üretecektir.

Ağızdan ağıza (word of mouth marketing) pazarlamadan daha güçlü bir şey yoktur, bu nedenle markanıza düşkün olan taraftarlarınız varsa, onlara yer açmalarını sağlayın. Ayrıca, Yotpo verileri, müşterilerin% 77’sinin, özellikle marka fotoğraflarla karşılaştırıldığında, özellikle eski müşterilerin fotoğraflarını ve videolarını görmek istediklerini gösteriyor. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerin, düzenli alışverişlere ilham verdiğini gözden kaçırmayın.

Bu nedenle,  başkalarının ürünlerinizi kullandığını ve beğendiğini anlayan görsel bir sosyal kanıt biçimi olarak müşteri fotoğraflarını paylaşmaktan çekinmeyin.

En sevdiğiniz müşteri fotoğraflarınızı Instagram’dan Facebook veya Twitter hesaplarınıza paylaşmanın yanı sıra, bu  fotoğrafları web sitenize entegre edebilir ve kullanıcı tarafından oluşturulan galeri biçiminde sunabilirsiniz.

Büyüklükten bağımsız olarak, e ticaret satıcıları, daha fazla online satış yapmak için bu platformun size sunduğu avantajlarından yararlanmaya başlamalıdır. Artık takipçileriniz, mobil cihazlardan herhangi bir güçlük çekmeden alışveriş yapabilir.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters