Blog Filters
Picture for blog post Markanızı Sosyal Medya’da Nasıl Tanıtırsınız?
Tuesday, 4 April 2023

Markanızı Sosyal Medya’da Nasıl Tanıtırsınız?

Hepimizin sosyal medya üzerinde her zaman sıkılmadan kendi en yeni projelerini teşvik eden bir arkadaşı vardır; “Gel ve grup çalışmamıza bak! , Yeni tasarladığım tişörtümü satın al!, Sınıfım için kayıt olun! ”Destekleyici bir arkadaş olmak istemeniz durumunda, yardımlarını almaktan kaçının, onlara yardım konusunu, ufak bir barış göstergesi olarak el altında tutabilirsiniz.

Ancak siz  burada bahsettiğimiz arkadaşlardan olmayın. Bunun yerine sizlere, işinizi sosyal medyada müdahaleci olmadan nasıl geliştireceğinizi ve bunu nasıl kolayca başarabileceğiniz konusunda yardımcı olabiliriz.

Arkadaşlarınızı ve ailenizi, bu adam olmadan işinizi satın almaya ve tanıtmaya ikna etmenin süper etkili yollarını yazımızda sizinle paylaşıyoruz.

İşinizi Sosyal Medya’da Nasıl Tanıtırsınız?

  1. Kişisel hesabınızdan ayrı bir işletme sayfası oluşturun
  2. Özgün olun
  3. Resimleri ve videoları unutmayın

1. Kişisel hesabınızdan ayrı bir işletme sayfası oluşturun

En önemli adım bu! Söz konusu sosyal medya olunca, pek çok insan iş yapmakla kişisel zevklerini yansıtmak konusunda kafa karışıklığı yaşıyor, bunun sonucunda da arkadaşlarını istemeden de olsa kızdırıyorlar. Gerçek sosyal kanıtı oluşturmak için kendi kişisel sayfalarınızdan ayrı bir sosyal medya  işletme hesabı oluşturun. Bu, işinizi yansıttığınızda rahatsız olacak kişilerden kurtulmanızı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda kişisel olaylarınızdan ayrı kaldığı için de kafa karışıklığına yol açmadan, doğrudan amaca hizmet eden bir sayfa ortaya çıkmasını sağlar.

İşletme sayfanızı ayarladıktan sonra, arkadaşlarınızı beğenmeye davet etmek kolaydır. Yeni işletme sayfanızı paylaşarak bir yayın yapabilir, arkadaşlarınıza işi neden başlattığınızı söyleyebilir ve onlardan size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Facebook ayrıca, insanları sayfanızı beğenmeye davet edebileceğiniz şık bir özelliğe sahiptir. Arkadaşlarınız sizin onları davet ettiğinize dair bir bildirim alacaklar ve yeni girişimi desteklemek istiyorlarsa eğer davetinizi kabul edeceklerdir.

Facebook ve Instagram işletme sayfalarınızda iyi bir hayran kitlesine sahip olduktan sonra, çok büyük duyurularınız yoksa, kişisel sayfalarınızda bunları ayrıca tanıtmanıza gerek kalmaz. Geriye kalan tüm paylaşımları sadece iş sayfalarınızda saklayın.

isletme-sayfasi-olusturun

2. Özgün olun

Arkadaşlarınızın paylaşımları daha önceden de bahsettiğimiz nedenlerden dolayı size samimiyetiz gelebilir. Aslında durumun özeti şöyledir;  arkadaşlarınız bu paylaşımlarla sadece mallarını satın almanızı isterler çünkü bundan sadece para kazanırlar. Bu durumda diyebiliriz ki ortada aslında duygusal bir bağ yoktur!

İşinizi sosyal medya platformunda paylaşırken samimi bir tona sahip olursanız, insanları ikna etmeniz kolay olacaktır. Satmak tamamen duygu ile ilgilidir ve bunu yazıdan yola çıkarak tanımlarsak eğer, arkadaşlarınızı rahatsız ederek kimseyi satışlarınız için ikna edemezsiniz.

İşletmenizle ilgili kişisel sayfalarınıza yazı yazarken, dürüst ve mütevazı kalmak önemlidir. En iyi arkadaşınızla sanki bir kahve üzerinden konuşuyormuş gibi samimi yazılar yazın ve ona yeni egzersiz planınızı ya da elbiselerinizi e ticaret ortamında satma planınızdan bahsedin!

Arkadaşlarınıza neden bu işe başlamayı seçtiğinizi, sizin için ne anlama geldiğini ve hedeflerinizin ne olduğunu söyleyin. Hayatınızın kişisel bir yönünü onlarla paylaşmaya istekli olduğunuzda insanlar girişimlerinizi destekleyecektir. Diğer arkadaşlarınızın yayınları arasında öne çıkan heyecanlı, doğru ve dürüst bir satıcı olun.

3. Resimleri ve videoları unutmayın

Yalnızca ürünlerimizin değil yaşam tarzımızın tanıtımını yapmanın bir yolu olarak Snapchat ve Instagram gibi görüntü odaklı platformları kullanmayı çok seviyoruz. Gerçekten de bu platformlar hem arkadaşlardan hem de etkileyicilerden çok miktarda destek bulabileceğiniz ilham verici ve güzel yerlerdir.

resim ve video çalışması

Buradaki önemli nokta gerçek olmak ve kendinize ait her şeyi paylaşmamaktır. Sizi önemseyen insanlar, günlük yaşamınızın nasıl olduğunu görmek isterler. Belki garip bir düşünce ancak, onlara öğle yemeği için ne yediğinizi veya çalıştığınız kafeyi veya çocuğunuzun en yeni çizimini göstermenin sakıncası yoktur. Tüm bunlar gerçek bir kişi olarak ortaya konmasında sakınca olmayan çabalardır.

İnsanlar size kişisel olarak online olarak yatırım yaptıktan sonra, onlara tanıtım yapabilirsiniz.

Çalışmalarınızda en yeni ürününüzle ilgili hikayeleri veya ürününüzü kullanan birinin resmini göstermeyi deneyin. Hayranlarınıza ne üzerinde çalıştığınızı ve ürününüzü nereden satın alabileceklerini söyleyin. Bu, bugünlerde Instagram’da sizin de sıkça gördüğünüz yeni ve başarılı bir uygulamadır.

Burada bahsettiğimiz yolları izlerseniz, başarınızı gerçekten önemseyen takipçileri olan başarılı bir işletme sayfanızın olacağından eminiz.

İyi şanslar, bu konuda çalışmaya özen göstermeyi unutmayın!

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters