Blog Filters
Picture for blog post Sunum Hazırlama Programları
Tuesday, 4 April 2023

Sunum Hazırlama Programları

İş dünyasının en önemli araçlarından biri olan sunumlar, yeni fikirlerin veya projelerin aktarımında vazgeçilmez öneme sahiptir. İyi bir sunum hazırlayabilmek etkili bir iletişim ve ikna kabiliyeti için şart kabul edilir. Sunum teknikleri ve sunucunun dil becerileri son derece önemli olsa da başarılı bir sunumun ilk adımı doğru sunum hazırlama olacaktır. Sunum hazırlıklarını hem daha kolay hem daha etkili kılmak için ihtiyacınız olabilecek tüm yardımcı programları sizler için özetledik.

Sunum Hazırlığı Neden Önemli?

Yalnızca ikili konuşmalarda ve ikna süreçlerinde değil, konferans, grup toplantısı ve seminer gibi pek çok etkinlikte sunumların ne kadar büyük role sahip olduğu bilinir. Sunumlar oldukça fazla şekil ve teknikle aktarılabilir, ancak kendi konunuza ve aktarmak istediklerinize bağlı olarak öncelikle hangi araçlara sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Dikkatleri çekmenin ve uzun süre kendini dinletebilmenin her geçen gün hem daha önemli hem daha zor olduğu iş dünyasında öne çıkmak için etkileyici sunumlardan yardım alabilirsiniz.

Sunum Nasıl Hazırlanır?

Etkili bir sunum ortaya koyarak en kısa sürede en net ifadelerde bulunabilmek için iletişi becerileriniz son derece önemlidir. Topluluk önünde konuşabilme, çarpıcı ifadeler kullanabilme gibi pek çok madde bu becerilere dahil olsa da özellikle sunuma hakim olmak ve gösteriyi aktarılan bilgilerle desteklemek de gerekecektir. Monotonluktan uzak, ilgi çekici ve düzenli bir içerik aktarmak için materyallere önem vermek, doğru araçları seçmek gerekir. Bu doğrultuda farklı sunum programlarından faydalanabilir, amacınıza uygun olan şablonlardan ilham alabilirsiniz. Ayrıca alışkanlıklarınıza daha uygun olan programlar seçerek süreci hem daha kolay hem daha keyifli kılabilirsiniz.

Sık Tercih Edilen Sunum Hazırlama Programları

Sunum hazırlamak isteyenler tarafından en sık tercih edilen, en erişilebilir ve en pratik bulunan programlar şu şekilde listelenebilir:

  • Power Point
  • Prezi
  • Libre Office
  • Slide Rocket
  • Google Slaytlar
  • Canva

Microsoft bünyesinde geliştirilen ve sunum hazırlama dendiğinde uzun yıllardır akla gelen ilk seçeneklerden biri olan Power Point, Microsoft Office programlarının en popülerlerindendir. İçerisinde sürüme bağlı pek çok şablon ve tema bulunduran program oldukça basit bir ara yüze sahip olmanın yanında yaygınlığı nedeniyle de sık tercih edilir. Kullanıcı deneyimine bağlı olarak oldukça etkileyici sunumlar yapmanıza yardımcı olan program, kitlenize uygun renk ve görsel seçimi konusunda yardımcıdır.

Piyasaya sürüldüğü 2009 yılından bu yana yine sunum dendiğinde öne çıkan programlardan biri olmaya devam eden Prezi mobil cihazlardan kullanılabilir programlardan bir diğeridir. Programın öne çıkan özelliklerinin başında sürükleyici ve eğlenceli tasarımlara imkan tanıyan yenilikçi yapısı gelir. Sıra dışı sunumlarla anlattıklarını daha etkileyici bir dille aktarmak isteyenler için ideal seçeneklerden biri olabilir. Bolca efekt ve şablon içeren programın öğrenciler için ücretsiz olduğunu da eklemek gerekir.

The Document Foundation’ın hayatlarımıza kattığı Libre Office, hem Android hem IOS işletim sistemli cihazlardan açılabilen bir açık kaynak kodlu programdır. Ücretsiz erişime açık olan programda formül, sunum şablonu, geçiş efektleri, hesap tablosu gibi eklenebilir pek çok özellik bulunmaktadır.

Power Point’e alternatif olarak tasarlanan Google Slaytlar ise piyasaya sürüldüğü 2006 yılından bu yana popülerliğini katlayarak korumaktadır. Gmail hesabına sahip kişilerin farklı akıllı cihazlardan ve web ortamından sunum hazırlamasına imkân tanıyan program, bu farklı kullanım şekillerine uygunluğuyla ilgi çekebilir.

Avustralya merkezli bir girişim olan Canva, içeriğinde yalnızca sunum değil, her türlü görseli hazırlamaya yönelik sayısız şablon ve stok görsele sahiptir. Özelliklerinin bir kısmı için ücretli üyelik seçeneği bulunan program ile ücretsiz olarak pek çok başarılı slayt hazırlanabilir. Çalışmalarınızı otomatik olarak kaydetmesi, sürükle bırak modeline sahip basit bir kullanım ara yüzüne sahip olması gibi pek çok avantajıyla öne çıkar. Siz de tüm bu seçeneklerden kendi konunuza, kullandığınız cihaz ve işletim sistemlerine en uygun olanı seçebilir, herkesi etkileyecek sunumlar ortaya koyabilirsiniz.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters