Blog Filters
Picture for blog post Ticaret Sicil Gazetesi Sorgulama
Tuesday, 4 April 2023

Ticaret Sicil Gazetesi Sorgulama

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin çıkardığı ticaret sicil gazetesi tatiller hariç olmak üzere her gün yayınlanır. Merkezi Ankara’da olan bu gazete şirket ya da kuruluşlar ile ilgili değişikliklerin ilişkili kişilere duyurulmasını sağlar.

 

Ticaret sicil gazetesi ile alakalı düzenlemeler 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 35. Maddesi ile 18 Mayıs 2004 yılı 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Odalar ve Borsalar Kanunu çerçevesinde yapılmıştır. Bu gazetenin başkanı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanı ile aynıdır. 2004 yılında bugünkü halini alan gazete matbu ya da dijital olarak çıkar. Gazeteyi alabilmek için abonelik sistemi olması gerekir. İsteğe göre ilan veren kişilerin e posta adreslerine de gazete gönderilir.

Ticaret Sicil Gazetesi Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Ticaret sicil gazetesinin kullanım amaçları açıkça ifade edilmiştir. Bu gazete ticaret sicil müdürlüklerine kaydedilmesi şart olan firmaların yapısal değişiklikleri ve kuruluşları ile ilgili ilanların duyurulması amacıyla kullanılır. Buna ek olarak mahkeme kararları ve kanunlar da gazetede yer alır.

Gazetenin ilan edilmesi için yer verdiği konular arasında yeni şirket kuruluşları ve bu şirketlere ait bilgiler, şirketlerin isim değişiklikleri, aktif şekilde çalışan şirketlerdeki yasal değişiklikler, iflas memurları tarafından hazırlanan iflas ve konkordato kararları, genel kurul ve yönetim kurulu kararları, kuruluş ve şirketlerin sözleşme tadilleri, diğer ticari ilanlar bulunur. Gazete bulunan ilanlar şirketler tarafından gerçekleşecek işlemler için ilgili kurumlarca talep edilir. Bu ilanlar şirketin mevcut durumu hakkında resmi belge niteliği taşır. Ticaret sicil gazetesinin aslı veya sicil müdürlüklerince e-imza ya da ıslak imza ile onaylanmış suretleri kabul edilir.

Ticaret Sicil Gazetesi Nasıl Sorgulanır?

Ticaret sicil gazetesi sorgulama işlemleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği resmi internet sitesi kullanılabilir. Ücretsiz gazete sorgu kısmına girilip gazeteye ulaşmak mümkündür. Ancak bunun için önceden üyelik oluşturmak gerekir. Bu siteden 2004 yılı ve sonrasında ait olan ticaret sicil gazeteleri görüntülenebilir.

Görüntülenen gazeteler pdf formatında açılır ve isteğe göre bilgisayara ya da diğer cihazlara indirilebilir. Eğer e imzalı ya da ıslak imzalı gazete talep ediliyorsa bunlar belli bir ücret karşılığında aynı siteden alınabilecektir. Islak imzalı gazetenin ticaret sicil müdürlüklerinden alınması mümkündür.

Ticaret Sicil Gazetesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Ticaret sicil gazetesi geçerlilik süresi aksi yönde başka bir ilan verilip verilmediğine bağlıdır. Örneğin şirketin kuruluş adresinde bir değişiklik olacaksa eski adres geçerliliğini yitireceği için bununla ilgili ilan verilmesi gerekir. Ayrıca gazetede bahsedilen konu ile alakalı bir zaman sınır varsa bu süre dolduktan sonra ilanın geçerliliği de bitecektir. Bu gibi durumlarda geçerlilik süresi ilanda belirtilen süre kadar olacaktır. Bazı şirketler daha önceden kurulup faaliyet göstermiş olan şirketler ile aynı unvanı almayı talep ederler. Bunun mümkün olabilmesi için önceden kurulup kapanmış olan şirketin isminin silinmesinin üzerinden beş yıl süre geçmiş olması gerekir.

Ticaret Sicil Gazetesi İlan Ücretleri Ne Kadardır?

En çok merak edilen konular arasında ticaret sicil gazetesi ilan ücretleri gelir. Bu ücretler her yıl güncellenmekte olup şirket türüne ve içeriğine göre farklılık gösterecektir. Kadın engelli girişimi kooperatifleri ilanları (kuruluş ve diğer) ile ticareti terk, resen tecil ve düzeltme ilanları için herhangi bir ücret talep edilmez.

En düşükten en yüksek ücretliye doğru sıralandığında ilanlar şu şekildedir: teknogirişim sermaye desteği ile kurulan şirketler ve gerçek kişiler (kelimesi ve beher gazete bedeli), kooperatif kuruluş ilanları (kelimesi), şirket kuruluş ilanları, kooperatif ilanları, şirket ilanları, gazete perakende satış fiyatı, gerçek kişi ticarete başlama ilanları (maktu).

Ticaret Sicil Gazetesinde Hangi Sorgulamalar Yapılabilir?

Ticaret sicil gazetesi resmi internet sitesi aracılığıyla günümüzden 1957 yılına kadar olan ilanlar için bilgi alınabilir. Hem elektronik ortamdan hem de somut olarak ulaşılabilen bu ilanlar elden teslim alınacağında aynı siteden kargo takip sorgulamalarını yapmak da mümkündür. İlgili siteden unvan sorgulama işlemi de yapılabilir.

Sorunsuz şekilde sorgulama yapabilmek için ilgili işletmenin hangi ticaret sicil müdürlüğüne kayıtlı olduğunu bilmek gerekir. Ek olarak ticaret sicil numarası ile unvanı da girilmelidir. Ancak benzer unvana sahip olan birden fazla şirket olabileceğinden sorgulamalarda ticaret sicil numarasını kullanmak karışıklık yaşamamak adına daha iyi olacaktır. Bu tür sorgulamalar belli tarih aralıkları için de gerçekleşebilir.

Ticaret Sicil Gazetesine Nasıl Üye Olunur?

Ticaret sicil gazetesine üyelik için resmi internet sitesi kullanılır. Giriş kısmına tıklanır ve açılan sayfada üye ol sekmesine girilir. Üyelik sayfasında bulunan üye türü, adı soyadı ve unvan bilgisi, varsa ticaret sicil numarası (zorunlu değil), e posta adresi ve şifre bilgileri girilir. Bilgiler eksiksiz olarak girildikten sonra kayıt ol butonuna tıklanır ve üyelik aktif hale getirilir. Açılan üyelik ile birlikte ticaret sicil gazetesi resmi sitesi aktif şekilde kullanılabilir ve gelişmeler her an takip edilebilir.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi | TOBB

Detaylar için tıklayınız: https://www.ticaretsicil.gov.tr

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği | Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi.

https://www.ticaretsicil.gov.tr/view/hizlierisim/girisyap.php

İlan görüntülemek ve ilan alımı için giriş yapmalısınız. Giriş Yap …

https://www.ticaretsicil.gov.tr/view/hizlierisim/unvansorgulama.php

Bir ticaret unvanı, Türkiye’nin herhangi bir sicil müdürlüğüne …

https://www.ticaretsicil.gov.tr/view/spot/goster.php?Guid=ce4b15aa-6aad-11ea-8270-48df373f5970

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters