Blog Filters
Picture for blog post XML Bayiliği ve E-Ticaret
Tuesday, 4 April 2023

XML Bayiliği ve E-Ticaret

Stoksuz bir e-ticaret modeli olan XML bayilik bir tür aracılık işlemi olarak da ifade edilir. Kısıtlı sermayeye sahip kişiler tarafından cazip görülmesi ve başlangıç aşamasında ciddi bir yatırım gerektirmemesi gibi avantajlarından dolayı bu iş modeli sıklıkla tercih edilir. Bu sistemde alınan siparişlerde ürün doğrudan tedarikçiden son kullanıcıya iletilir.

 

XML bayiliğini benimseyen firma ya da kişi herhangi bir stok yapmaz, satılan ürünlerin müşteriye iletilmesi karşı taraflar arasında gerçekleşir. Tedarikçinin sorumluluğunda gerçekleşen işlemlerde internet satışları stoksuz olarak yapılır.

 

Aslında XML bir tür işaretleme dilidir ve internet üzerinden veri transferi yapmayı daha kolay hale getirir. Veri tabanında ya da platformda olan bilgiler XML ile diğer sisteme hızlıca aktarılabilir. XML bayiliği de benzer çalışma sistemine sahip olup tedarikçi işletme ürün bilgilerini XML formatında iletir. Bu bilgileri alan firma sanal pazaryeri uygulamaları ve kendi sitesi üzerinden ürünleri satışa çıkarırlar.

 

XML Bayilik Sistemi Ne Demektir?

E ticaret sektörüne girmek isteyen fakat bunun için yeteri kadar sermayesi olmayan kişiler için en uygun seçenek xml bayiliği olacaktır. Eldeki geliri daha üst seviyelere çıkarmak ve tecrübe edinmek için avantajlı yöntemlerden biri olan bu ticaret şekli için ilk olarak ne satmak istediğinize kara vermeniz gerekir. Bu amaçla belli bir ürün grubu seçebilir ya da daha geniş ürün yelpazesi sunabilirsiniz.

 

Satacağınız ürünleri tedarik etmek için firma seçimi yapmalısınız. Bayilik formu aracılığıyla talepte bulunabileceğiniz bu firmalarla temasa geçtikten sonra süreç adım adım ilerleyecektir. Teknolojik gelişmelerin yaşanması sayesinde stok tutulmasına gerek kalmadan ürün satışı yapmak mümkün hale gelmiştir. Sipariş geldiğinde alıcılar tedarikçinin stok bilgisine göre sipariş almaktadır.

 

XML Bayiliğinin Avantajları Nelerdir?

Düşük bir bütçe ile e ticaret yapmayı mümkün kılan xml bayilik sistemi ile yüksek satış rakamlarına ulaşabilirsiniz. Başlangıçta az bir bütçe ile başlandığından farklı kararlar alma ve plan değişikliği gibi durumlarda daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

 

Yüksek kullanıcı sayısına sahip sana pazaryeri platformlarından ve kendi internet sitenizden satış yapabileceğiniz bu sistemde birden fazla tedarikçi ile çalışabilirsiniz. Böylece tedarik sürecinde yaşanacak olumsuzluklara karşı önlem almış olursunuz ve ürün yelpazenizi daha geniş tutabilirsiniz.

 

XML bayiliği ile personel istihdam etme, kargolama, depo kirası gibi durumlar için ekstra bir bütçe ayırmanıza gerek kalmayacaktır. Bu sayede pazarlama ve tanıtım süreçlerine daha fazla ağırlık verebilir, satışlarınızın artmasına katkıda bulunabilirsiniz.

 

Hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf etmenizi sağlayan bu sistemde ürünlerin paket ve kargo aşamaları için sorumluluk tedarikçiye aittir.

 

Satışlar için stok tutma zorunluluğunuz olmadığından personel istihdam etmenize ve ürünler için depo kiralamanıza gerek yoktur. Bu durum satış sürecinizi daha verimli şekilde geçirmenize destek olacaktır.

 

XML Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

XML bayilik başvuruları için tedarikçiler ile iletişime geçmek gerekir. Başvurular başvuru formu aracılığıyla tedarikçi firmalara iletilir. Neredeyse her firmaya ait bir başvuru formu vardır. Süreç detayları firmalar arası değişiklik gösterse de genellikle benzer şekilde ilerler.

 

Başvuru sırasında ilk olarak başvuru formu doldurulur ve formda bulunan e posta adresine bayilik sözleşmesi gönderilir. Sözleşme incelenip onaylanıp tekrar firmaya iletilir. Ardından sözleşme ve form detayları incelenir ve uygun görülmesi halinde ilgili kişi ya da kurum için bayilik başvurusu tedarikçi firma tarafından uygun bulunur. Onay aşamasının ardından satış sürecine ilişkin detaylar belirlenir. Kuruluş aşamalarına kıyasla satış süreci her zaman daha hızlı ve kolay ilerleyecektir.

 

XML Bayiliği İçin Koşullar Nelerdir?

XML bayilik koşulları tedarikçi firmaya göre farklılık gösterir. İnternet üzerinden gerçekleşecek her bir satış için fatura kesme zorunluluğu vardır. Global ismi ile drop shipping olarak isimlendirilen bu ticaret şekli için yasal bir şirketin kurulmuş olması gerekir. Ancak şirket türü ile ilgili herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir, istenilen türde şirket açılabilir.

 

Bayilik başvurularının onaylanması için gerekli belgeler eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Bu belgeler arasında kimlik fotokopisi, şirket türüne bağlı olarak imza sirküleri ya da beyannamesi, vergi levhası, XML için yapılan ödemeye ait dekont ve bayilik sözleşmesi olmalıdır. Belgelerin varlığı başvurunun onaylanması açısından öneme sahiptir.

 

XML Bayiliği Ve E- Ticaret

XML bayiliği ile e ticaret yapmak için resmi bir şirket koşulu ilk olarak sağlanmalıdır. Ardından ürünlerin satılacağı bir web sitesi kurulmalı ve ürün tedarikçisi ile anlaşılmalıdır. Tedarikçiden gelen veriler siteye entegre edildiğinde site satışa hazır hale gelecektir.

 

Uygulamada daha pratik sonuçlar elde edebilmek için e-ticaret amaçlı çalışmalar yapmakta fayda vardır. Bunun için sitenizin seo çalışmalarına özen göstermeli, Google ile sosyal medya reklam tanıtımlarına yatırım yapmalısınız. Kendi web sitenize ilave olarak sanal Pazar yerlerinde de satış yapmak için çalışmalar yürütmelisiniz. Sipariş gönderileri ya da ürün kalitesi gibi konularda sorun olmaması için doğru tedarikçileri seçmeye özen göstermelisiniz.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters