Blog Filters
Picture for blog post Daha Fazla Online Müşteriye Ulaşmak İçin Lokasyon Hedefleme
Tuesday, 4 April 2023

Daha Fazla Online Müşteriye Ulaşmak İçin Lokasyon Hedefleme

E ticaret siteniz için reklam yaparken, yakınlarınızda bulunan kitleyi hedefleyerek hem önemli bir tasarruf yapabilir ve hem de reklamlarınızdan azami yararı elde edebilirsiniz. Buna, “lokasyon hedeflemesi” denir.

Lokasyon hedefleme işlemini tıklama başına maliyet (CPC) seçeneğini kullanarak yapabilirsiniz. Facebook, Google ve Yellow Pages gibi büyük web siteleri çeşitli büyüklükteki firmalara lokasyon hedefleme için gerekli araçları sunarlar.

Bu web siteleriyle ilgili ayrıntılı bilgilere hep birlikte bakalım;

Facebook

Facebook, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz dev bir platformdur çünkü internet üzerindeki en büyük tüketici verilerinden birine sahiptir. Her gün ülkemizden burayı ziyaret eden milyonlarca kullanıcısıyla, Facebook’ta yer alarak tanınırlığınızı artıracağınızdan hiç kuşkunuz olmasın. Facebook’ta çeşitli reklam araçlarını kullanabilirsiniz, lokasyon hedeflemesi de bunlardan birisidir. Facebook’ta hedef kitlenizi lokasyon, demografik özellikler, ilgi alanları ve davranış özelliklerine göre belirleyebilme olanağınız vardır.

Facebook’taki lokasyon hedeflemesi size tümüyle kendi tercihlerinize ve işinizin ihtiyaçlarına bağlı olarak geniş ya da dar bir coğrafi lokasyonu hedefleyebilmenize olanak verir. Şehirlere göre hedefleme yapabilirsiniz, hatta bulunduğunuz yerin yakın çevresini bile hedefleyebilirsiniz.

Eğer firmanız yerel ölçekte iş yapan bir firmaysa, hedeflediğiniz lokasyonu daha dar tutabilirsiniz. Böylece de hem doğru kişilere ulaşmış ve hem de gereksiz reklam harcamalarından kaçınmış olursunuz. Örneğin eğer bir restoran ise söz konusu olan, bu yer çok turistik bir mekan olmadıkça tüm Türkiye’yi hedeflemek pek de anlamlı olmayacaktır.

Google

Benzer bir biçimde, Google da sizin müşterilerinize ulaşabilmenize yardımcı olacak, çok önemli bir web sitesidir. Sonuçta unutmamalıyız ki internet üzerinde herhangi bir şey arandığında ilk akla gelen, Google’dır.

Google’da organik (yani, parasız) ve tıklama başına para ödediğiniz (CPC) aramalarla sizi daha çok müşteri bulacaktır. Siz de web sitenizi Google’ın AdWords özelliğini kullanarak tanıtabilirsiniz. Burada reklamlarınızı, sadece sizin belirlediğiniz lokasyonlarda olan müşterileriniz görür. Bu, özellikle de o iş yerine yürüyerek gelinmesinin, müşterilerin fiziki yakınlığının ve eve teslimatın önemli olduğu iş yerleri için çok önemlidir.

Yellow Pages

Müşterilerin özellikle de kendilerine yakın iş yerlerini bulmalarına yardımcı olmada çözüm, Yellow Pages’dadır. Neden mi? Yellow Pages’daki arama altyapısı, müşterilerin iş yerlerini sektörlere ve lokasyonlara göre bulabilmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Müşteriler Yellow Pages üzerinde arama yaptıklarında karşılarında sadece ve sadece iş yerlerini görürler.

Yellow Pages sayfaları ayrıca hem masaüstü bilgisayarlara ve hem de mobil cihazlara uyumludur. Böylece müşterileriniz nerede arama yaparlarsa yapsınlar, sizi bulabilirler. Müşterinizin GPS ayarları açık olduğu sürece kendilerine o anda en yakın olan iş yerlerini görebilirler.

Peki, reklam bütçenizi hangisine harcamalısınız?

İş yerinizin tanıtımı söz konusu olduğunda, karşınızda fazla seçenek olması karar almanızı zorlaştırıyor gibi görünebilir. Facebook, Google ve Yellow Pages arasından hangisini seçmeli? Bu sorunun doğru cevabı, “Hepsi’dir. İşiniz birden fazla online kanalda olduğunda görünürlüğünüz artacak, bu da müşterilerinize ulaşma şansınızı yükseltecektir. Ayrıca unutmayın ki lokasyon hedeflemesi gibi özellikler, size yararı olmayacak kitlelere para harcamanızı engelleyerek tasarruf etmenize de yardımcı olur. Daha fazla bilgi için hemen uzmanlarımızla iletişime geçin.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters