1. E Ticaret
 2. E-Ticaret Haberleri
 3. Dropshipping Nedir?
dropshipping-nedir

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, bir firmanın satışını gerçekleştirdiği ürünleri kendine ait bir stokta bulundurmadığı perakende bir satış yöntemidir. Dropshipping kullanılan bir satışta, mağaza bir ürün satışını gerçekleştirdiğinde, ürünü bir tedarikçiden tedarik eder ve doğrudan siparişi oluşturan müşteriye ulaştırır. Dropshipping ve geleneksel perakende iş modeli arasındaki en belirgin fark, satışı gerçekleştiren firmanın kendi stok veya envanterinin olmamasıdır. Bunun yerine satıcı, siparişleri karşılayabilmek için müşterinin talep ettiği şekilde envanter satın alır. Alibaba ve Amazon bu tedarik yöntemiyle çalışmanın getirdiği geniş ürün yelpazesini en uygun fiyatlarla sunmayı sağlayarak popülerliğini her geçen gün arttırıyor. Online alışveriş dünyasının dengelerini bozan bu iki önde gelen firmayı, diğerlerinden ayıran dropshipping tedarik yöntemini bu yazımızda sizler için inceledik.

Dropshipping Yönteminin Avantajı Nedir?

Büyük olasılıkla dropshipping iş modelinde, ticaret için en çekici gelen avantajı, envanterinize yüklü miktarlarda yatırım yapmak zorundalığınız olmadan bir e ticaret mağazası açmanızı mümkün kılmasıdır. Geleneksel perakendecilikte, perakendeciler sermayelerinde başlangıç envanteri oluşturmak için büyük bir pay ayırmak zorunda kalırlar. Dropshipping modelinde ise satışı gerçekleştirdiğiniz müşteri ödemesini gerçekleştirmeden önce bir ürün satın almak mecburiyetinde olmazsınız. Sermayenizde ön stok yatırımları gerçekleştirmeden, çok düşük bir bütçeyle kendinize ait bir dropshipping firması oluşturmak mümkündür. Dropshipping ile siparişlerin paketlenmesi ve gönderilmesi; muhasebe nedenlerinden dolayı stok takibi, iadelerin ve gelen gönderilerin ele alınması gibi iş yüklerini de yaşamazsınız.

Envanter oluşturmak veya bir deponun sorumluğunu üstlenmek mecburiyetinde olmamanız işletmenizi oluştururken oldukça düşük bir bütçeye ihtiyaç duyarsınız. Aslında, birçok başarılı dropshipping şirketi, dizüstü bilgisayarlı bir ev ortamından ayda oldukça az bir masrafla işletiliyor. İnternet erişimi olan hemen hemen her yerden bir dropshipping işletmesi yapılabilir. Tedarikçilerinizle ve müşterilerinizle bağlantınızı koruyabildiğiniz sürece, işinizdeki her süreci yönetebilirsiniz.

Satacağınız ürünleri satış işleminden önce satın tedarik etmeniz gerekmediği için, müşterilerinize bir geniş bir ürün yelpazesi sunabilirsiniz. Tedarikçileriniz bir ürünü stoklarına dahil ederse, satış sitenizde bu ürünün satış durumunu haricen bir ödeme yapmadan isteyebilirsiniz. Dropshipping tedarikçilerinden yararlandığınızda, sipariş hareketliliğini izlemek için yapılan işlerin çoğu iş yükünüzü paylaştığınız tedarikçileriniz tarafından yönetilir.

dropshipping avantajı

Peki Ya Dropshipping Yönteminin Dezavantajları Nelerdir?

Tüm bu avantajlar, dropshipping’i hem ticarete yeni atılan hem de ticaret yöntemini değiştirmek isteyenler için çok çekici bir yöntem haline getirse de bazı dezavantajlar da gözden kaçmayacak detaylar haline geliyor.

Düşük kar oranları, son derece bir rekabet ortamına sahip dropshipping pazarında çalışmanın en büyük dezavantajıdır. Bu işleme atılmak kolay olduğu ve harcamaları çok az olduğu için birçok satıcı, kazançlarını arttırmak hedefiyle en düşük harcamalarla mağaza kurarken, atılımları için cüzi miktarlarda yatırım yaparak, zarar dahi ettikleri kar marjları üzerinde işlem yapabiliyorlar.  Ancak bu, müşterilerin fiyatlarını sizinkiyle karşılaştırmasını engellemiyor. Endişelendiren bu artış, eticaret içindeki kâr marjını hızla tahrip ediyor.

Kendi ürünlerinizi stoklarsanız, stok durumunuzu eş zamanlı bir şekilde takip etmek oldukça kolaydır. Fakat, siparişlerinizi birden fazla depodan tedarik ederken, stoklar sürekli olarak hareketlidir. Mağazanızın stok durumunu tedarikçilerinizin de iş ortaklarıyla kontak halinde olabilmenin yolları olsa dahi, bu kanallar her an optimum şartlarda çalışmaz ve tedarikçiler her zaman gereken özveriyi sağlayamayabilirler. Ayrıca birden fazla tedarikçiyle çalışıyorsanız web sitenizdeki ürünler, çeşitli nakliye şirketlerinden kaynaklanır ve bu, nakliye masraflarınızı zorlaştırır. Sektörün önde gelen kargo ve nakliye şirketleri dahil, verilen iş emirlerini yerine getirirken bazı teknik hatalara neden olabilir.

Ayrıca güvenilirliğine emin olmadığınız ortalama bir kalitedeki tedarikçiler, eksik ürün sevkiyatlarıyla ve düşük kaliteli ambalajlarla firmanızın güvenirliğini sarsabilecek sorunlara yol açabilir.

Dropshipping gibi bir stoksuz çalışma yönetiminde XML entegrasyonun önemi ve OmniTicaret kanalları arasında entegrasyonlar hakkında da detaylı bilgi sahibi olmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Şimdi Ücretsiz Dene!

  Adınız *

  Firma Adı

  E-Posta Adresiniz *

  Telefon *

  OmniTicaret, Türkiye'nin Yeni Nesil
  E-Ticaret Çözümü
  Siz de 2000'in üzerinde müşterimizin arasına katılın! OmniTicaret ile yeni nesil e-ticaret deneyimini yaşayın
  Ücretsiz Dene