Blog Filters
Picture for blog post İnternetten Satışa Nasıl Başlarsınız?
Tuesday, 4 April 2023

İnternetten Satışa Nasıl Başlarsınız?

Eğer hayaliniz e ticaret satıcısı olarak kendi işinizi yapmaksa, ancak internetten satışa nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız bu konuda yalnız değilsiniz. Pek çok fikre sahip olup gelecekte girişimci olmak isteyen kişi, ürünlerin nasıl online satılacağı konusunda, tam ve kapsamlı bir bilgi sahibi olmadıklarından kendilerinde de emin olamıyorlar.

1. Vurucu bir ürün tercih edin veya oluşturun

2. İnternetten satışlarınız için satış-pazarlama stratejisinizi oluşturun

3. Doğru e ticaret platformu ile internetten satışa/u> odaklanın

4. E Ticaret web sitenizi kurun

5. Online satış-pazarlama stratejiniz ile birlikte canlı yayınlar gerçekleştirin

6. Online olarak satış yapmayı öğrenmeyi asla bırakmayın.

Yeni başlayanlar için, eticaret dünyasında bir işe nasıl başlanacağını bulmak kafa karıştırıcı ve oldukça karışık bir durum olarak görünebilir. Neyse ki, başarılı bir online mağaza açmak ve işletmek için size eksiksiz bir kontrol listesi sunarak bu konudaki kafa karışıklığını azaltmanıza ve online bir satıcı olmanıza yardımcı olacağız.

İnternetten satışa nasıl başlayacağınız konusunda bir türlü çıkış yolu bulamadıysanız, bu yazı tam da sizin için iyi ve kapsamlı bir kılavuz olacak!

1.Vurucu bir ürün tercih edin veya oluşturun

Eşsiz pazarlama yaklaşımları sayesinde saçma sapan ürünlere milyonlarca dolar kazandıran insanların hikayelerini hepimiz biliyoruz ; ancak internetten satışa nasıl başlayacağınızı öğrenirken başarıyı yakalamak, eğer harika bir ürüne sahipseniz veya daha da iyisi birden fazla harika ürüne sahipseniz, çok daha kolay olacaktır. Yeterli birikime ve bilgiye sahip olduğunuz nişe uyan bir ürün bulun. Ürünün aşırı kalabalık bir pazarda olup olmadığına ve kâr marjının iyi olup olmadığına bir bakın.

Küçük işletmelerin çoğu hizmetleri öyle ya da böyle bir şekilde satarlar. Online eğitimden teknik desteğe ve kişisel koçluğa kadar, yetenekleriniz sanal ortamda hizmet satmak için mükemmel bir seçim olabilir.

internetten-satis

İşe nasıl başlayacağınızı bulduğunuzda, video eğitimleri, bire bir görüşmeler veya adım adım planlar gibi ürünlerin müşteriler için inanılmaz bir imkân olabileceğini unutmayın.

Şu anda küçük bir işletme sahibi misiniz? Ürün fikirlerinizi ve beyin fırtınası yaparken, işletmenizi ne yönde genişletmek isteyebileceğiniz konusunda düşünün. Yerel olarak orijinal tebrik kartları satıyorsanız, benzer bir stille ve mesajla tişört veya çorap basmaya bakın.

Halihazırda matematik dersi veren İnternet üzerinden bir satıcı mısınız? Özel ders teklifinizi yükseltmek için repertuarınıza bir Ebook eklemeyi ve bunu değerlendirmeyi bir deneyin!

İnternetten satışa başladığınızda, başarılı bir iş kurmaya kadar giden bu yolda tekerleği yeniden icat etmenize gerek yoktur. Olağanüstü derecede iyi performans gösteren taklit ürünleri satan pek çok online mağaza var ve bu konuda bir yere sahip çoğu girişimci işine böyle başlamıştır.

İnternetten satış yapmaya nasıl başlayacağınızı anladığınızda, ürünleri bulmak için harika bir yol ; onları toptancılardan toplu olarak satın almaktır. Alibaba.com gibi platformlar, inanılmaz derecede uygun fiyatlı çok çeşitli ürünler bulmanıza yardımcı olacaktır.

İşlemleri ve nakliye maliyetlerini düşük tutmak isteyen bir internet satıcısı için başka bir mükemmel seçenek de dijital ürünlerdir. Bu dijital ürünler e-kitapları, oyunları, çevrimiçi kursları vb. içerir.

Dijital ürünlerle nakliye, envanter yönetimi veya fiziksel ürünler satırken karşılaşacağınız ilave masraflarla ve bunun gibi diğer şeylerle uğraşmanıza gerek yoktur. Hepsinden iyisi, dijital indirmeler günümüzde rağbet görmeye başladı ve birçok insan bilgisayarda sadece uygun fiyatlı ürünler için para ödemeye razı olmaya başladılar. Sizi diğerlerinden ayıran benzersiz uzmanlığınızın ne olduğunu keşfedin ve online satış yapmaya yolunda bu işe nasıl başlayacağınız ve ilerleyeceğinize dair düşünün!

online-satis-pazarlama

2.İnternetten satışlarınız için satış-pazarlama stratejisinizi oluşturun

İnternetten satışa başlamadan önce  nasıl bir şey olduğu konusunda tam bir fikriniz yok ve bu konuyu merak mı ediyorsunuz? Aslında tüm olay pazarlama ile ilgilidir. Bir satıcının bir web sitesi hazırlayıp geriye kalan işler için arkasına yaslanıp ziyaretçi ve satış trafiğini izleyebileceği günler geride kaldı. Tonlarca trafik çeken bir satış mağazası için bile istediği miktarda satış yapmak mümkün olsa bile bulunduğu yeri koruyabilmesi için sürekli çaba içerisinde olmalı ve doğru-yanlış değerlendirmeler, A/B testleri gibi testleri uygulamalı, sistemi sürekli iyileştirmelidir. Neyse ki, online işletmeye nasıl başlayacağınızı öğrenirken, insanları sitenize yönlendirmek için kullanabileceğiniz birçok pazarlama stratejisi mevcuttur:

1- CPC reklamcılığı

2- Sosyal medya pazarlamacılığı

3- Blog ve içerik pazarlama

4- İçerik pazarlaması

5- E-posta pazarlama

6- Arama motoru optimizasyonu (SEO)

7- Satış ortaklığı (Affiliate Marketing)

8- Video Pazarlama

Online pazarlama stratejileri hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmek ve ürününüz için özel bir pazarlama planı hazırlamak isteyebilirsiniz. Web sitenizi gerçekten oluşturmadan ve e-ticaret satışlarınıza başlamadan önce satış-pazarlama planı oluşturmak önemlidir, çünkü uyguladığınız pazarlama planı sitenizin tasarımını etkileyebilir. Yukarıdaki listeden sizin için uygun görünen bu pazarlama fikirlerinden birini seçebilir; ardından, biraz araştırma ve pazarlama deneyleri yaparak işe başlayabilirsiniz.

3. Doğru e ticaret platformu ile internetten satışa yönelin

Doğru bir e ticaret platformu ile sanal mağazanızı oluşturabilir veya aksi durumda mağazanızı tümden bozabilir. Önceki yayınlarımızdan birinde, bir e-ticaret platformunda ne aramanız gerektiği bu konuda nelerin doğru ve yanlış olduğuna değindik ve detaylıca bu konuyu anlatmıştık. Özet olarak, orada bahsettiğimiz maddeleri özetleyecek olursak;

1- Mükemmel müşteri hizmeti

2- Güçlü estetik

3- Yararlı özellikler

4- İyi bir kullanıcı arayüzü

5- Üstün güvenlik

6- Uygun fiyatlandırma

Aklınızdaki platformları keşfetmek için zaman ayırın ve öylesine hiçbir gerekçe olmadan herhangi birisini rastgele seçmeyin. Tüm eticaret platformları eşit yaratılmamıştır ve tüm işinizi e ticaret platformunuzun yapısı dahilinde oluşturacaksınız. Eticaretinizin başarılı olması için size gereken her şeyi verecek uygun bir tane platform seçmeye dikkat edin!

 4. Kendi markanızın e ticaret sitesini kurun!

Şimdi, internetten satış nasıl yapacağınız konusunda biraz bilgi edindiğiniz ve harika bir e ticaret platformu seçtiğinize göre, web sitenizi oluşturma zamanı da gelmiş demektir. Çeşitli araçlara ve kullanımı kolay bir arayüze sahip bir platform seçmek, iyi bir web sitesi oluşturmayı çok daha kolay hale getirecek olsa da sitenizi optimize etmek için çok zaman ayırıp çalışmaya ihtiyaç duyacaksınız.

e-ticaret-websitesi

Tüm yazıyı optimal web tasarımına ayırabilirdik, ancak herhangi bir çevrimiçi satıcının bundan daha önemli olan ve öncelikli olarak ele alması gereken birkaç temel nokta vardır. Birincisi, E-ticaret web sitenizi net, çekici görüntüler ve dikkat çekici içerikle doldurma gereğidir.

İnsanlar satın alma kararlarını verdiklerinde bu ürünü bir profesyonelden aldıklarını bilmek isterler; düzensiz görseller ve iyi açıklanmamış ürün açıklamaları kadar hiçbir şey profesyonelliğe büyük çapta zarar veremez. İyi ve kaliteli görseller bulmak, harika içerikler yazmak ve bunları web sitenize kolayca görünecek şekilde yüklemek konusunda kararlı ve istikrarlı olmalısınız.

Ardından, ürünlerinizi satışa çıkarmak isteyeceksiniz. İyi bir e-ticaret platformu seçtiyseniz, bu adım basit olacak, ödeme şekli ve ödeme seçenekleri gibi özellikler zaten uygulanacaktır. Tek yapmanız gereken envanterinizdeki ürünleri listelemek, resimlerinizi ve ürün tanımlarınızı yüklemek ve fiyatlandırma ve nakliye için seçenekleri belirlemek olacak.

Online satışa nasıl başlayacağınızın öğrenme eğrisine alışınca, küçük kararların işiniz üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini göreceksiniz. SEO, kayıt formları, referanslar ve satış yapma şansınızı artırabilecek başka şeyleri keşfetmek için çaba harcayın ve bunları uygulamayı ihmal etmeyin.

Nasıl internet üzerinden satış yapacağınıza karar verirken aklınızda bulundurmanız gereken bir şey daha var. Çok kanallı satış, müşterinizin online ve daha birçok yerde sizinle etkileşime gireceğini söylemenin süslü bir yoludur, bu nedenle tam bir deneyim oluşturmak önemlidir. Müşterileriniz ürünlerinize ve ürünleriniz hakkındaki detaylı bilgilere birden fazla platformdan erişebiliyorsa, bunun doğal sonucu olarak işletmeniz daha fazla satış yapacaktır.

Örneğin, yerleştirmeler sunan bir e-ticaret platformu, doğrudan blogunuza satış için öğeleri eklemenizi sağlar. Bir düğme veya widget, müşterilerinize, e-ticaret web sitenizde oluşturduğunuz aynı kolay ödeme işlemini sağlayacaktır. Bir Facebook mağazası da herhangi bir online satıcı için harika bir fikirdir. En çok ilgilendiğiniz online alandan başlayın ve oradan ilerleyin.

5.İnternet üzerinden satış-pazarlama stratejiniz ile birlikte canlı yayınlar gerçekleştirin

Artık online mağazanız hazır ve çalışıyor durumda, insanları yeni eticaret sitenize yönlendirmek için pazarlama stratejinizi uygulamaya koymanın zamanı geldi. Bu adımın neye benzediği ve nasıl satış yaptığınız, büyük ölçüde seçtiğiniz pazarlama stratejilerine bağlı olacaktır.

Neye karar verirseniz verin, bir şeyi aklınızda tutmanız önemlidir: bir online satıcı olarak pazarlama stratejinizin esnek olması gerekir. Bir işletmeye nasıl başlayacağınızı öğrenmek ve eyleme geçirmek istediğinize karar verdiğinizde değişiklik kaçınılmazdır. Bazı stratejilerin iyi çalıştığını ve bazı pazarlama fikirlerinin işe yaramadığını göreceksiniz. Analitiklerinize dikkat edin ve tanıtım stratejinizi buna göre ayarlayın.

Kullanmaya başladığınız pazarlama stratejisi, ilk başta uyguladığınız stratejiden tamamen farklıysa, korkmayın. Online pazarlama yaklaşımınızın bu deneme yanılma süreci, başarılı bir e-ticaret oluşturmanın bir parçasıdır.

6. Online olarak satış yapmayı öğrenmeyi asla bırakmayın

En başarılı satıcılar, satışa nasıl başlayacağını öğrenmeyi asla bırakmayan ve bunu daima iyileştirmenin yollarını arayanlardır. İnternet sürekli değişiyor ve gelişiyor. Tümüyle internet, tek bir satıcının altından kalkabileceğinden daha fazla detaya sahiptir.

internetten-satis

İşe nasıl başlayacağınız hakkında ne kadar fazla şey öğrenirseniz, o kadar iyi olur. Bu makaleyi okuduktan sonra nasıl satış yapacağınızı öğrenmiş olacaksınız ve şimdi sıra en iyi neyin işe yaradığını bulmaya geldi. Yeni taktikleri test edin ve ayarlamalar yapın. Asla şikâyet etmeyin. Öğrenmeye devam ederseniz, biraz zaman alsa bile, işe yarayan bir formülü eninde sonunda mutlaka bulacaksınız.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters