Blog Filters
Picture for blog post SMS Pazarlamanın 5 Altın Kuralı
Tuesday, 4 April 2023

SMS Pazarlamanın 5 Altın Kuralı

Toplu mesajlaşma, günümüzde pazarlama ve tanıtım için en popüler yöntemlerden biri haline gelmiştir. Çoğu insanın mobil cihazları herhangi bir zamanda ulaşabileceği kadar yakında olduğu için, birçok markanın SMS pazarlaması yöntemini neden benimsediğini anlamak hiç de zor değildir. En son ne zaman bir kısa mesaj görmezden geldiniz? Muhtemelen kısa mesajları görmezden geldiğiniz herhangi bir zamanı net olarak hatırlamanız imkansızdır. Bunun nedenini bir şekilde gelen mesajlara bakma ihtiyacı duymamız olarak açıklayabiliriz.

SMS pazarlaması, günümüzde de halen mükemmel bir seçenektir ve uygulanması durumunda işletmelere yüksek geri dönüşler sağlamaktadır ancak,  hala kritik bir kitleye ulaşmamış ve e-posta pazarlamasının önüne geçen bir yaygınlığa gelmemiştir.

Aslında, istatistikler markaların %65’inin hali hazırda SMS pazarlaması için bir stratejisinin olmadığını gösteriyor. Pazarlamacılar olarak, bu durumun önüne geçmemiz önemlidir. İster yalnızca SMS pazarlaması fikrini araştırıyor olun, ister SMS’i kullanın, işte herkesin izlemesi gereken toplu mesajlaşma için uygulanması gereken 5 şey.

1. Katılmalarını Sağlayın

İzni alınmayan kişilere kısa mesaj gönderemezsiniz. Her durumda, mesaj atmaya başlamadan önce müşterilerinizden onay almanız gerekir. Pek çok işletme, mevcut müşteri listelerini kullanabileceklerini zannederler, ancak uygun izne sahip değilseniz bunu yapamazsınız.

Daha önce bir iş ilişkisine sahip olmak veya şartlar ve koşullarınızda tüm iletişim kanallarından ulaşılmasına onay verildiğinin kabul edildiğini bildirmek, SMS pazarlama iletilerini göndermek için izin oluşturmaz. Kişilerin bir anahtar sözcüğünü kısa bir koda mesajla göndermeleri, web formunu doldurduktan sonra kutucuğu işaretlemeleri veya bir kâğıt formu doldurup el ile imzalamaları gerekir.

İstenmeyen metin mesajları izinsiz gönderilmesinin ciddi yasal sonuçları olabilir ve sizi yasal olarak sıkıntıya sokabilir. İyi haber şu ki, insanların iznini almak basittir. İnsanların toplu mesajlaşma programlarını tercih etmelerinin en yaygın yolu mesajlaşmaya katılmaktır. Kişilerin listenizi seçmeleri için net bir harekete geçirme ifadesi oluşturduğunuzdan ve değerli bir teşvik sunduğunuzdan emin olun.

2. Beklentileri Belirleyin

Diğer gönderilen pazarlama mesajları gibi, abonelerinize de katılmadan önce ne bekleyeceklerini bildirmek iyi bir uygulamadır. Metin programınızın ne olduğu, göndereceğiniz mesajların türleri ve insanların ne sıklıkta bu mesajları alacağı konusunda net olmalısınız. Sizden bu konuda bilgi almak beklentilerini ayarlamak, insanlara her gün önemsiz posta göndermeyeceğinizi veya telefonlarını metin mesajlarıyla spam göndermeyeceğinizi bilmeleri konusunda rahatlık sağlayacaktır.

Bunu özellikle iki yerde yapmaya odaklanmanız gerekiyor. Birincisi, harekete geçmeyi tercih ettiğiniz şeyin ne olduğu. Metin programınızın reklamını yaptığınız ve insanlardan katılmalarını istediğiniz her yerde, programınızın adını, ne sunduğunu ve ayda kaç mesaj göndereceğinizi açıkça belirtmelisiniz.

İkincisi, birileri toplu metin mesajlaşma programınıza katılmayı seçtikten sonra, üyeliğini onaylayan özelleştirilebilir bir kısa mesaj almalıdır. Orada, neyi seçtikleri ne alacakları ve sizden ne sıklıkta mesaj alacakları gibi aynı şeyleri tekrarlamalısınız.

3. Her Mesajda Değer Sunun

Yaratıcı içerik göndermenin söz konusu olduğu durumlarda işletmelerin performanslarını kaybetmeleri kolaydır. Bu sadece SMS ile değil, e-posta ve diğer ortamlar için de geçerlidir. Aklınıza gelebilecek her konu için abonelerinize mesajlar göndermeyin. Her kısa mesaj için anlamlı bir değer sağladığınızdan emin olmalısınız. Müşterilerini uzaklaştıran ve insanların seçimden vazgeçmesine neden olan davranışlarda bulunmak, insanlar katıldığında ortaya çıkan beklentileri yerine getirmemek, ROI’nizi de öldürmenin harika bir yoludur.

Sektörünüzdeki SMS pazarlaması kampanyaları için size fikirler verecek birçok kaynak vardır. Biraz araştırma yapın ve diğerlerinin elde ettiği başarılardan kendinize de dersler çıkartın. Ayrıca, kampanyalarınızı önceden planlamak mantıklı bir davranıştır. Tekliflerinizi 6 ay periyodunda planlayın ve belirli zamanlarda yayınlanmadan önce planlı hale getirin. Bu, düşük kaliteli teklifler göndermenizi engellemenize yardımcı olur ve başlangıçta abonelerinize söz verdiğiniz aylık gönderme sıklığı içinde kalmanızı sağlar.

4. Çok Sık Mesaj Atmayın

Daha önce de belirtildiği gibi, gönderme sıklığını mesaja dahil etmek, müşteri beklentisini netleştirmek açısından önemlidir. Burada basitçe, sizden ne kadar sıklıkla metin mesajı alabileceklerini belirtmeniz gereklidir. Bu maddenin burada öne eklenmesinin bir nedeni var. İnsanları, telefonlarını her zaman iletilere boğmayacağınızı bildirmek bir derece rahatlatır.

Toplu mesajlaşma programınıza başlamadan önce, müşterilerinize ne sıklıkta mesaj göndereceğinize karar vermek için kendinize biraz zaman ayırmalısınız. Ayrıca, gönderme sıklığına uygun yeterli düzenli değerli içeriğiniz olup olmadığını da hesaba katın.

Uzun vadeli düşündüğünüzden emin olun. İnsanlar katılmaya başladıktan sonra gönderme sıklığınızı artıramazsınız. Aboneleriniz ayda belirli bir tutarı kabul ediyorsa ve bunu artırırsanız, kesinlikle ayrılma oranlarında artış göreceksiniz. Metin programınızın reklamını yapmaya başlamadan önce, ayda kaç mesaj göndereceğinize karar verirken bunları göz önünde bulundurun.

5. İnsanların Programdan Nasıl Ayrılabileceğini Bildirin

Yazılı mesajlaşma için en önemli uygulamalardan biri, insanların diledikleri zaman nasıl çıkabileceklerini anlamalarını sağlamaktır. Kişiler, aldıkları herhangi bir metin mesajına DUR veya İPTAL sözcüğü ile cevap vererek herhangi bir metin pazarlama programını istememe hakkına da sahip olmalıdır. Günümüzde çoğu SMS pazarlama hizmeti bunu sizin için çözmektedir.

Ek olarak, SMS aboneliğine dahil etme talimatlarınızı reklam veren tüm eylem çağrılarında ve kişilerin bu aboneliği seçtikten ve kabul ettikten sonra gelen ilk onay metin mesajında diledikleri zaman bu programdan ayrılabilme şansları olduğunu açıkça belirtmeniz gerekir. Bu, CTIA ve tüm SMS pazarlaması programları için yönetim organları olan hücresel şebekeler tarafından zorunlu tutulmaktadır.

Kaydolma işlemi sırasında vazgeçme talimatlarınızı belirtmenin yanı sıra, kısa mesajlarınızın en altında “SMS listesinden çıkmak için DUR ile cevaplayın” seçeneğini belirtmeniz en iyi yöntemdir. Her zaman gerekli değildir, ancak düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Bunu yapmanın liste büyüklüğünüzü etkileyeceğini düşünebilirsiniz ancak sonuçta abone olmak istemeyen bir kimseyi çıkarmak iyi olacaktır. Sonuçta bu, tıklama oranlarınızı ve ROI nizi artıracaktır.

Sonuç

Yukarıda özetlenen en iyi 5 uygulama, herhangi bir başarılı toplu mesajlaşma programının sürdürülmesinde anahtar rol oynar. Daha fazlası olsa da bu temel ilkeler başarınızı hızlı bir şekilde artırmanıza ve doğru bir metin pazarlama programını sürdürmenize yardımcı olacaktır. Kısa mesajlaşma, müşterilerinize ulaşmak için hızla en popüler yollardan biri haline gelmiş ve etrafındaki kurallara ve düzenlemelere saygı duyduğunuzdan emin olduğunuz sürece de popülerliğin sürdürecektir.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters