Blog Filters
Picture for blog post E-Ticaret Sitelerinde Responsive Tasarım Nasıl Olmalıdır?
Tuesday, 4 April 2023

E-Ticaret Sitelerinde Responsive Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Responsive tasarım, E-ticaret siteleri, diğer web siteler ve tüm cihazlarda (Tablet, telefon, dizüstü bilgisayar, masaüstü) orijinal formlarında görüntülenmesini ve işlenmesini sağlamak için tasarlanmış bir tasarım ve kodlama türüdür. Diğer bir deyişle, responsive e ticaret ve web sitesi tasarımı, içeriğin şeklini değiştirerek, hizalayarak ve değiştirerek sistemin farklı ekran çözünürlüklerine uyum sağlamasına olanak tanır.

E-ticaret sitenizin responsive bir tasarımda kullanılabilmesi ve farklı platformlarda orijinal formu bozulmadan kolayca görüntülenerek işlenebilmesi işletmeniz için önemli bir avantajlardır. Bunlardan başlıcaları ise şu şekildedir;

Responsive Tasarımın Avantajları

1- E ticaret sitenizi tüm cihazlardan ziyaret edilebilir hale getirin!

Böylece e-ticaret sitesi, içeriği ekranın boyutuna göre kaydırır, görüntüleri yeniden boyutlandırır ve kullanıcılara kaliteli bir deneyim sunmak için metnin boyutunu ayarlar. Web sitenizde hangi cihazın girdiğine bakılmaksızın, kullanıcıyla uyumlu web tasarımı, kolayca gezinir, ürün görsellerini görebilir ve alışveriş yapabilirler.

2- Sitenizi her platformlarda kullanılacak bir formatta yayınlayın!

Siteniz üzerinde herhangi bir değişiklik yapacağınız takdirde, tüm bu sürümleri ayrı ayrı güncellemek zorunda kalırsınız. Özellikle hızlı iletişim çağında, bu tür konularda zaman kaybı ve birkaç konuda ayrı ayrı çalışmak şirketiniz ve ekibiniz için maddi ve manevi yüke neden olabilir.

Öte yandan, responsive tasarım içeren bir web sitesini korumak çok daha kolaydır. Ayrıca yönetmeniz gereken yalnızca bir dizi içeriğe de sahipsiniz, ancak bu zamandan ve bütçeden tasarruf sağlar.

3- Responsive tasarım, e ticaret siteleri ve SEO (arama motoru optimizasyonu) için vazgeçilmez bir araçtır.

Farklı bağlantıları optimize etmektense, bu tasarıma sahip ara yüzde optimizasyon sağlamak çok daha etkili bir yoldur. Kullanıcı web sitenize herhangi bir platformdan giriş yaptığında onu oyalayacak teknik boşluklarla yüzleşirse, bu durumun sizin için dezavantaj oluşturacağından site trafiğinize de dolaylı yoldan etkisi olacağını unutmayın. Kullanıcı eticaret sitenize herhangi bir cihazdan kolayca erişebiliyorsa eğer, diğer rakip marka veya sitelere geçiş yapma olasılıklarının yüksek ölçüde önüne geçmiş sayılacaksınız.

Sonuç

Tüm cihazlarda responsive tasarım için kullanılabilecek tek bir sistem mevcut olduğu için hem yönetim hem güncelleme işlemleri daha uygun fiyatlara denk gelir. Yalnızca bir tane sitenin tasarım ve alt yapı maliyetinden bu sayede kurtulmuş olursunuz. Tüm bu avantajlar göz önüne alındığında, giderek daha fazla şirketin e-ticaret sitelerini responsive bir tasarıma dönüştürmek istemeleri şaşırtıcı değildir. Responsive web sitesi tasarımı, tüm cihazlarda ve tarayıcılarda kullanıcı dostu, bakımı ve güncellenmesi kolaydır

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters