Blog Filters
Picture for blog post Kolektif Şirket Nedir?
Tuesday, 4 April 2023

Kolektif Şirket Nedir?

Ticarete atılmak, satışlar yapmak, herkes tarafından tanınan bir marka haline gelmenin ilk adımı bir şirket kurmaktır. Günümüzde ülkemiz sınırları içerisinde çok farklı başlıklar altında kurulan şirketler bulunur. Kolektif şirket, bunlardan birisidir. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda kolektif şirketler hakkında genel bilgilere yer verdik. Bu şirket tipinin genel özellikleri, kuruluş süreci, faydalı ve zararlı yanları hakkında fikir sahibi olmak isterseniz yazımızın kalanına göz atabilirsiniz.

Kolektif Şirket Özellikleri Nedir?

Gerçek kişiler arasında kurulan bir marka olan kolektif şirket, tüm ortaklarının önceden belirlenmiş amaçlar doğrultusunda ilerlemesini gerektirir. Şirket ortaklarının sorumluluğu, ticari süreç boyunca oluşabilecek alacaklara karşı sınırlanmamıştır. Genellikle 4- 5 kişilik şirket ortağı gruplarıyla kurulan bu şirketler, kolay ve hızlı bir yönetim sürecine sahiptir. Şirket ortaklarının benzer düşünce yapılarına sahip olması ve şirket geleceği için aynı hedefi paylaşmaları yönetim sürecini olabilecek en sorunsuz hale getirir. Şirketlerin kuruluş sürecinde ana bir sermayeye ihtiyaç duyulur. Sermaye, marka henüz ürün ve hizmet satışına başlamadığından dolayı şirket giderlerinin karşılanmasını sağlar. Sermayenin büyüklüğü, şirketin aktif olarak ticarete başlaması için gerekli tüm giderlerini karşılıyor olmalıdır. Kolektif şirketlerdeki sermayeler, ortakların birleştirdiği paralardan oluşur. Ortakların sermaye için getirdikleri sermaye yüzdeleri, şirkette sahip oldukları hak yüzdelerine göre belirlenebilir. Böylece uzun vadeli finansal kararların alınması ve hesaplanması pratik hale getirilir.

Kolektif Şirket Kaç Kişi Olur?

Kolektif şirket tek kişi ile kurulur mu? Kolektif şirket kurulması için kaç kişi gerekir? Bu gibi sorular, şirketin kuruluş süreciyle ilgili en çok merak edilen detaylardır. Kolektif şirketlerin kuruluş süreci için en az iki kişiye ihtiyaç duyulur. İki ve üstü kişi sayısı, şirketin ortakları olarak kuruluş sürecini başlatabilir. Şirket kuruluşunda ve diğer resmi işlemlerde evraklara yazılacak bir kişinin belirlenmesi gerekebilir. Bu nedenle kurucu ortakların da kendi arasında bir başkan belirlemesi verimli olacaktır. Böylece resmi evraklara tek bir isim yazılması gerektiği anlarda karışıklık yaşanmaz.

Kolektif Neden Tercih Edilmez?

Her şirket tipinde olduğu gibi kolektif şirketlerde de sevilmeyen özellikler bulunur. Bunlardan birisi, şirket ortakları arasında çıkan anlaşmazlıkların zor çözülmesidir. Yönetim kurulunda hak iddia eden ortakların fikir ayrılıkları, şirket geleceği üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Kolektif şirket tipinin sevilmeyen özelliklerinden bir diğeri, oluşabilecek potansiyel borçlardan ortakların bireysel olarak sorumlu olmasıdır. Şirket ortakları, ticaret yaşamı boyunca oluşabilecek borçları ödemekle yükümlüdür. Bireysel sorumluluk, tüm mal varlıklarının borçların karşılanması için kullanılabileceği anlamına gelir. Bu durum, şirket başarısı açısından korkuları olan bireylerin kolektif şirket tipinden uzaklaşmasını sağlar.

Kolektif Şirket Neden Tercih Edilir?

Kolektif şirket, günümüzde sıklıkla tercih edilen şirket tiplerinden biridir. Şirket kuruluş ve yönetim süreci, alternatiflerine oranla, oldukça basittir. Bu şirket tipinin popüler olarak tercih edilmesini sağlayan özellikleri arasında, başlangıç için minimum bir sermaye tutarına ihtiyaç olmaması yer alır. Bazı şirket tiplerinin kuruluşu için gösterilmesi gereken sermayeler ve finansal destek kaynakları bulunur. Kolektif şirketlerde böyle bir durum yoktur. Yazımızda daha önce de belirttiğimiz gibi, kolektif şirketin sermayesi, ortakların getirdiği para miktarıyla belirlenir. Minimum bir değer olmadığından şirketin başlangıç süreci oldukça kolay olacaktır. Temel giderlerin karşılanması ve ürün satışına başlamak için gerekli sermayenin bulunması yeterlidir. Kuruluş sürecinde noter huzurunda imzalanan sözleşmeye şirket yönetimi ile ilgili farklı maddeler eklenebilir. Kolektif şirket dışındaki bazı şirket tiplerinde, ortaklar otomatik olarak yönetim kurulunda aktif rol oynar. Ancak kolektif şirkette böyle bir zorunluluk yoktur. Sözleşmeye belirli ortakların yönetim kurulunda olmayacağı eklenmesi mümkündür. Bu özgürlük, şirket yönetim kurulunun istekler doğrultusunda şekillendirilmesini mümkün kılar. Tüm bu özellikler ve çok daha fazlası kolektif şirket tipinin ülkemizdeki popülerliğini artırır. Her şirket tipinde olduğu gibi bunda da sevilmeyen özellikler ve formaliteler bulunur. Ancak ticaret hayatına atılmış bir marka haline gelmeyi kolaylaştıran özellikleri daha fazladır. Bu nedenle ilerleyen süreçte ticaret yaşamında daha fazla kolektif şirket görmemiz mümkündür.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters