Blog Filters
Picture for blog post Instagram Takipçilerinizi Etkilemenin 12 Yolu
Tuesday, 4 April 2023

Instagram Takipçilerinizi Etkilemenin 12 Yolu

Instagram, e ticaret sitenize trafik ve satış kazandırabilir; ancak bu iş biraz sabır gerektiren ve zaman alan bir iştir. Bu yayınlardaki gibi takip etme etkileşimi, ince ayar ve geliştirme için çok önemlidir.

Instagram, sosyal medya pazarlaması ve reklamcılığında büyük bir rol oynamaktadır. Hootsuite’a göre internetle ilgilenen yetişkinlerin %35’i Instagram kullanıcısı. Instagram performansını optimize etmek; müşteri kazanma kanallarını genişletmek isteyen şirketler ve özellikle moda ve yaşam tarzı markaları için bir öncelik olmalıdır.

Bu blog yazımızda, takipçilerinizin ve onların ilgisini çekerek e ticaret sitenizde satış yapabilmenizi sağlayacak 12 yol sunacağız.

1- Tutarlı bir şekilde yayın yapın

Tutarlılık burada anahtar rol oynamaktadır! Instagram algoritmasının bir parçası olarak kullanıcılarını tutarlı mesajlar sayesinde ödüllendirir.

Ne sıklıkla gönderiler yayınlamalısınız? Kaynaklar konusunda yetersiz ve pazarlama noktasında Instagram’dan faydalanmak istiyorsanız günde en az bir kez olmak üzere haftada altı gün gönderi yayınlamalısınız; ancak, günde iki kez yayınlamak istatistiklere göre en doğru olanıdır. Ne kadar çok mesaj gönderirseniz o kadar fazla hedefi vurursunuz!

2- Kaliteli içerik oluşturun

İçerik oluşturmak çok zamanınızı alabilir. Bir içeriği oluşturmadan önce araştırma ve yazma için zaman gereklidir. Yayın için ilgili grafiklere ve muhtemelen dikkat çekici videolara ihtiyacınız olacaktır.  İçeriğiniz, kullanıcıların ilgisini çekmek, sitenize trafik göndermek ve satış üretmek için görsel olarak  ilgi çekici , bilgilendirici veya eğlenceli olmalıdır.

Instagram’daki anlamlı içeriklerin dört amacı vardır: bilgi vermek, eğitmek, eğlendirmek ve etkileşimde bulunmak!

İçeriğinizin yaklaşık yüzde 70’i, potansiyel ve mevcut müşterilere hitap etmesi için bilgilendirici olmalıdır.

İçeriklerinizi takvimler ve zamanlama araçlarını kullanarak planlayın. Bazı şirketler bir sonraki aya, bazıları ise yalnızca bir haftalığına içerik hazırlıyor. Planlama için göz önünde bulundurulması gereken süre çok da önemli değildir. Burada önemli olan, içeriği strateji ve taktiklerle dikkatli bir şekilde planlamaktır.

Deneyimlerimize göre, ilgi çekici içerikler şunları içermelidirler;

 • Kitleniz için geçerli istatistikler: istatistikler her zaman faydalı olacaktır.
 • İpuçları ve nasıl yapıldıkları
 • Alıntılar: uygun alıntılar bulamazsanız, kendiniz yazın veya bu iş için bir yazar kiralayın!
 • GIF’ler ve eğitim videoları

Blog yazıları, kılavuzlar, teknik incelemeler ve videolar gibi var olan içeriği yeniden oluşturun!

Yaklaşımları yakından izlemeyi unutmayın; hangi yazıların en çok etkileşime sahip olduğunu belirledikten sonra bunlardan daha fazla oluşturmaya özen gösterin.

3- Takipçiler online olduğunda onlara mesaj gönderin

(veya bildirimleri gördüklerinde size ulaşabilmelerini sağlayın). Bu alandaki en iyi kayıt sürelerini keşfetmek için başarılı örnekleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca, şirketiniz için en uygun olan zaman dilimini kendi analizlerinizle tespit ederek bu zaman dilimlerini kullanmanız faydalı olacaktır.

Örneğin, paylaşımların gönderileceği en iyi zamanın Çarşamba – Cumartesi arasında ve sabah saat 9-10:00 ve öğleden sonra 17:00 arasında olduğunu keşfettiyseniz eğer bu zaman dilimlerine ayak uydurmaya çalışın.

4- Manuel etkileşimlere önem verin

Yayınlarınız viral olmazsa veya etkileyici pazarlama ve reklamcılık için bütçe ayırmazsanız, büyük bir büyüme beklemeyin. Günlük olarak mevcut ve potansiyel takipçileri sürekli olarak meşgul edin.

Örneğin sizin yayınlarınızı beğenen veya yorum yapan kişilerle manuel olarak etkileşimde bulunacak ayrı bir ekipten destek alabilirsiniz. Biri sizi takip ettiğinde, gönderilerinden 10 tanesine yorum yapın. Ayrıca yeni takipçilere ücretsiz bilgi sağlayan bir mesaj göndermeyi ve resimlerinize beğeni atan herkese yorum yapınız. Takip ettikten sonra, onlara mesaj göndererek etkileşimde kalmanın yollarını artırın.

5- Ters hashtag stratejisine sahip yeni takipçiler edinin.

Bir düzine veya daha fazla ilgili etiket bulun. Bu etiketlerde çoğunlukla uzun kuyruklu kelime öbeklerini arayın. Bu hashtaglerden 10 ila 20 adet önde gelen gönderi bulun ve “harika bir ürün” gibi yüzeysel olmayan, değerli bir yorum yapın. Bu süreç, dikkatleri üzerinize çekecek ve nihayetinde iş ilişkileri oluşturacaktır.

6- Mini blog yazısı gibi başlıkları kullanın!

Başlıklar değerli Instagram varlıklarıdır. İçerik için yaptığınız gibi başlıkları da planlayın. İlk birkaç kelime dikkat çekicidir, bu yüzden oraya ne yazacağınızı dikkatlice değerlendirin.

Bazı insanlar grafikleri sever, kimileri de okumayı tercih eder. Bununla birlikte, genelde kapsamlı metin tarafından desteklenen ilgi çekici görsel içerik daha unutulmaz ve bilgilendirici olacaktır. Takipçilerinize onlara değer verdiğinizi göstermek için başlıklarınızda sorular sorun.

7- Kapsamlı bir hashtag listesi hazırlayın.

Bu zaman alıcı bir iş olabilir, fakat aynı zamanda değerli bir kerelik bir yatırımdır. Gönderilerinizin (ve ürünlerinizin) her kategorisinin benzersiz bir etiket listesi olmalıdır.

8- Tüm yayınların marka kalitesini yansıttığından emin olun.

Kullanıcılar adınızı istediğiniz şekilde görmelidir. Her yayında tutarlı bir renk paleti, yazı tipleri ve metin (URL dahil) bulundurun.

9- Profilinizi optimize edin. Profiliniz ilk izleniminizi yansıtır.

Birisinin profilinizde kalması veya hızlıca ayrılmasının birincil nedeni budur. Kişisel bir işletme hesabı sahibi olun ve burada;

 • En alakalı hashtag’leri profilinize ekleyin. Genel ifadeler yerine orta uzunlukta hashtagler kullanın.
 • Sürekli olarak şirketinizin A / B testlerini gerçekleştirin, bu biyografinizi en iyi ilişki için test eder. Güven aşılamak için ayrıntılara girin.
 • Şirketinizin ne yaptığını ve eğlenceyi görselleştirmek için semboller veya emojiler ekleyin.

  10- Etkileşimde bulunduklarınızla iş birliği yapın.

  Etkileyici pazarlama ayrı bir konudur. Instagram, YouTube ve bloglar gibi birden fazla kanaldaki etkileyicileri kullanın. Etkileyici kampanyaları yayınladıktan sonra, bu yayınlara Instagram promosyonlarını dahil edin. Çoğu etkileşimde bulunduğunuz kişiler, özellikle de mikro seviyedekiler, ekstra ücret talep etmeyeceklerdir.

  11- Instagram Hikayelerini Kullanın.

  Profilinizi sürekli görünür kılın. Instagram’a göre, 25 yaşın altındaki kullanıcılar her gün ortalama 32 dakika – 25 yaşın üzerindeki kullanıcılar ise 24 dakika Instagram’da hikayelerde zaman geçiriyor. TechCrunch, Stories’in günlük 500 milyon kullanıcıyı geçtiğini bildirdi.

Instagram Hikayeleri için de diğer içerikler için yaptığınız gibi bir strateji oluşturun. Hikayeler, vurguladığınızda en iyi bilgilerinizi gösterebilir. Vurgularınızı planlayın, çünkü her zaman profilinizin en üstünde ve göz önünde olacaktır.

12- Canlı akışı kullanın

. Instagram Live, takipçilere bildirimleri tetikler. Canlı yayın, işletme personeli için genellikle zordur. Birçoğunun kamera korkusu olabilir. Yine de bu zorlukları aşmak için çaba sarf edin ve bunu zaman zaman gerçekleştirmeyi ihmal etmeyin.

13- Zaman ve Çaba

Takipçileri takip etmek ve Instagram ile bağlantı kurmak zaman, emek ve sıklıkla masrafa yol açacaktır. Sonuçları da hemen göremeyebilirsiniz, ancak, uzun vadeli bir strateji olarak, karşılığını fazlasıyla alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters