Blog Filters
Picture for blog post Pop Up Ne Demek?
Tuesday, 4 April 2023

Pop Up Ne Demek?

İnternet kullanımının yaygın hale gelmesiyle birlikte aslında her site kullanıcısı birer potansiyel müşteri haline dönüşmüştür. İnternet reklamcılığının bunda etkisi fazladır. Çoğu internet sitesi her ziyaretçiden para kazanmayı hedefler. Bunu mümkün hale getirmek için ise site içerisine reklam gömer ya da pop- up kullanırlar. Genellikle pop-up reklamlar sitede aniden açılır ve çoğu zaman ziyaretçiler açısından sinir bozucu olarak görülür. Kullanıcının isteği dışında açılan pencerelerin engellenmesi için sitenin ayarlar kısmında düzenleme yapılır. Reklam amacı taşıyan bu uygulama hem ürün satmak hem de sitenin tıklanma ve trafik kazanması ile ilgilidir. Ancak günümüzde kötü niyetli kullanıcılar zararlı yazılımları yüklemek için de bu tür uygulamaları tercih edebilirler. Bu nedenle her zaman dikkatli olmak gerekir.

Pop Up Ne Anlama Gelir?

Dilimize İngilizceden geçmiş olan pop up kelimesi için Türkçede tam bir karşılık yoktur, bu nedenle hala İngilizce olarak kullanılmaya devam eder. Kelimeler sırasıyla çıkma ve üst anlamlarına gelir. Genellikle aniden karşısına çıkmak olarak da ifade edilen pop up reklamları ilk olarak 1990 yılında Tripod isimli bir sitede kullanılmıştır. Ancak bu reklam türünün mucidi olan Ethan Zuckerman kullanıcıların bu reklam türünden rahatsız olacağını öngörememiş ve özür dilemiştir. Bu özür pek etkili olmamış ve günümüzde pop up reklamları kullanılmaya devam etmiştir. Özellikle zararlı yazlımlar için iyi niyetli olmayan kişiler tarafından kullanılması bu reklamlara hiç istenmeyen bir boyut kazandırmıştır.

Pop Up Neden Kullanılır?

Doğru amaçlar için kullanıldığında pop up işe yarar sonuçlar verir. Bu nedenle kullanım amacı iyi belirlenmeli ve ziyaretçileri olumsuz etkileyecek stratejiler tercih edilmemelidir. E-ticaret sitelerinde sıklıkla kullanılan bu uygulama farklı sonuçlar ortaya çıkarır. Kullanıcılar bir siteye ilk defa giriş yaptıklarında genellikle alışveriş yapma eğilimine sahip olmazlar. Yapılan araştırmalara göre bir kullanıcı giyim ve market alışverişi yapmadan önce o sitede ortalama otuz iki sayfa gezer ve bunun ardından karar verir. Bu nedenle kullanıcıların sitede gezinmesini sağlamak her zaman ayrı öneme sahiptir. Pop up reklamlar da bunu mümkün kılmak adına tercih edilir. Ziyaretçilerin yüzde beşlik kısmının bültene üye olmasını sağlayan pop up zaman içerisinde kullanıcı sayısının artmasını destekler.

Pop Up Kullanım Amaçları Nelerdir?

Pop up kullanım şekilleri kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Bunlar şu şekildedir:

– Sepetteki ürünleri hatırlatan pop up bildirimleri: Genellikle kullanıcılar bir ürünü satın almak istediklerinde ürünü satın alırken ve satın alma işlemini ilk seferde gerçekleştirmezler. Satın alma konusunda emin olmak için biraz zamana ihtiyaç duyarlar. Bu durumda satın almaktan vazgeçmeyi önlemek adına ziyaretçilere pop up bildirimleri gönderilir. Böylece satın alma fikri teşvik edilir.

 

– Son gezilen ürünleri hatırlatan bildirimler: Kullanıcılar gün içerisinde e-ticaret sitelerinde çok sayıda ürünleri incelerler. Bu ürünleri onlara hatırlatmak ve satın almalarını sağlamak için sitede son gezilen ürünler kısmı oluşturulur. Kullanıcının o ürüne karşı ilgisinin olduğu düşünülür ve buna sahip olması desteklenir.

 

– Eyleme geçirmeyi amaçlayan pop up bildirimleri: Çoğu site ziyaretçisi farkında olmasa bile ürün satın almak için bir tetikleyiciye ihtiyaç duyar. Ücretsiz kargo avantajı, belli bir süre geçerli fiyat indirimi ya da sınırlı stok bunlardan birkaçıdır. Kullanıcıları bu tür durumlardan haberdar etmek için en etkili yöntem pop up olacaktır. Kişi aciliyet duygusu hissederek bir an önce satın alma sürecini tamamlamak ister. Özellikle sitede stok sayacının ya da geri sayımının bulunması süreci daha da hızlandırır.

 

– Geri bildirim almak amaçlı kullanılan pop-up bildirimleri: Hizmet kalitesini ve müşteri deneyimini en iyi noktalara çıkarmak için pop up etkili bir yöntemdir. Alınan veriler ve görüşler değerlendirilerek site performansı artırılabilir. Çalışmaların kullanıcıların beklentilerine uygun şekilde düzenlenmesi ve var olan sıkıntıların giderilmesi için ziyaretçilerin karşısına pop up bildirimi açılabilir.

 

– Siteden çıkma niyeti olan kullanıcılara özel pop-up bildirimleri: Bazı kullanıcılar zaman sıkıntısı, sıkılma ya da aranılan ürünü bulamama gibi nedenlerle siteyi terk etmek isteyebilir. Bu gibi durumları önlemek adına çıkış sırasında kullanıcıların karşısına pop up bildirimleri gösterilebilir. Açılan bildirimdeki mesaj hem etkileyici hem de son derece ılımlı olmalıdır. Sonraki alışverişlerde kullanılacak kuponlar vermek ya da çeşitli indirimler sunmak işe yarayabilir. Bu tür uygulamalar ziyaretçilerin siteye karşı tavrını olumlu yönde etkileyebilir.

Pop Up Reklamları Nasıl Engellenir?

Can sıkıcı boyutta olan pop up reklamlarını engellemek kullanıcıların merak ettiği konular arasındadır. Engelleme işlem Google Chrome, İnternet Explorer, mozilla firefox için ayrı olacaktır. En sık kullanılan web tarayıcı olan Google Chrome için engelleme yapılacağında ayarlar kısmından gizlilik ve güvenlik bölümünden site ayarları sayfası açılır. Yönlendirmeler ve pop-uplar semesine tıklanır. Sitelerin pop up göndermelerine izin verme seçeneği işaretlenir. Eğer ilerleyen zamanlarda engelin kaldırması istenirse bu durumda kutucuktaki işaret kaldırılarak özellik tekrar aktif hale getirilir. Ancak bu durumda pop up türü ile ilgili sınırlama olmaz, zararlı reklamlar da ekrana gelebilir.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters