Blog Filters
Picture for blog post Pazaryeri Entegrasyonu Nedir? Nasıl Yapılır
Tuesday, 4 April 2023

Pazaryeri Entegrasyonu Nedir? Nasıl Yapılır

Pazaryeri entegrasyonu, e-ticaret sektörüne olan ilginin artmasıyla birlikte önem kazanmış olan bir kavramdır. Günümüzde alım ve satım işlemlerinin dijitalleşmenin etkisiyle, çevrim içi olarak yapılmaya başlanması pazaryeri entegrasyonunun değerini ortaya koymuştur.

Pazaryeri dediğimiz, internet üzerinden ürün ve hizmetlerinin satışını yapan firmaların, alıcılar ile buluşmasına aracı rolünü oynayan uygulamalar, sürecin hızla tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Fakat bu aşamada pazaryerlerinin her birini ayrı ayrı takip etmek, firmaların işlerini zorlaştırmakta ve sürecin uzaması nedeniyle müşteriler olumsuz etkilenebilmektedir. Bu nedenle, gerekli pazarlama entegrasyonu yazılımları edinilmeli ve alım-satım süreçleri olabilecek en kaliteli haliyle tamamlanmalıdır.

 

Günümüzde pazarlama için en etkili aracıların çevrimiçi kanallar olduğunun farkında olan firmaların, pazaryeri entegrasyonu sayesinde başarılı olmaları ve kazançlarını katlamaları mümkündür. Pazaryeri entegrasyonu ile firmalar, yer aldıkları her bir platformun kontrolünü tek bir panel üzerinden yapabilmekte ve böylelikle zamandan tasarruf ederken kar oranlarını arttırmaktadırlar. Dahil oldukları pazaryerlerinin avantajlarından yararlanarak satışlarını arttırdıklarında da sipariş süreçlerini kolaylıkla yönetebilmektedirler.

Fiziki mağazaların aksine dünyanın her yerinden müşterilere ulaşılabilen pazaryerleri ile hem satışlarınızı arttırmanız hem de markanızı tanıtmanız mümkün olacaktır. Siz de yeni veya uzun süredir sektörde yer alan bir firma olmanız fark etmeksizin bu sisteme dahil olun. Bu doğrultuda, pazaryeri entegrasyonu ile e-ticaret satışlarınız artsın.

pazaryeri entegrasyonu nedir

Pazaryeri Entegrasyonu Nedir?

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve e-ticaret uygulamalarının hızla gelişmesi, pazarlama süreçlerinin çevrim içi ortamlara kaymasına neden olmuştur. Alıcı ve satıcıların aynı platformda bir araya gelebildikleri çevrim içi pazaryerleri sayesinde alım ve satım süreçleri hızlanmış ve aynı zamanda satıcıların gelirini arttırmaya başlamıştır. Özellikle ürün ve hizmetlerin her birinin tek bir uygulama üzerinden görüntülenebilmesi ve fiziki alışverişlerin aksine işlemlerin her iki taraf için de hızla tamamlanabilmesi e-ticaretin gelişmesine katkı sağlamıştır.

Pazaryeri entegrasyonu, farklı pazaryeri arasında ortak bir merkez oluşturan ve her biri arasında bilgi alışverişini mümkün kılan bir yazılımdır. Pazaryeri entegrasyonu sayesinde tek bir platform üzerinden firmanın yer aldığı tüm pazaryerlerinin takibi yapılabilmektedir. Her bir firma, ürün ve hizmetlerini tanıtmak amacıyla farklı bir platform tercih edebileceği gibi her bir alıcı da farklı platform tercihi yapabilir. Özellikle e-ticaret sitelerinin sayısında yaşanan artış, çeşitli pazaryerlerinde yer almayı zorunlu hale getirmiş ve firmaların birden fazla pazaryerinde bulunmaları önemli hale gelmiştir. Bu nedenle, firmaların markalarını her bir pazaryeri için gerekli yazılımlar ile entegre etmeleri ve satışlarını arttırmalarına yardımcı olacak pazaryerlerinde yerlerini almaları gerekmektedir.

Pazaryeri entegrasyonu, sağladığı avantajların etkisiyle firmaların ilgi gösterdiği uygulamaların başında gelmektedir. E-Ticaret sektörünün önde gelen pazaryerleri ile anlaşma sağlayan ve pazaryeri entegrasyonu yazılımlarını edinen firmalar, bu sayede farklı uygulamalarda ürünlerini satışa sunsalar dahi, tek bir platformdan işlemlerini takip edebilmektedirler. Ürün ve hizmetlerini gelişmiş pazaryerlerinde satışa sunan firmalar, hem birden fazla dijital ortamda satış yapma hem de çok geniş bir müşteri kitlesine ulaşma imkanı bulmuşlardır. Alıcılar da birçok ürüne aynı anda ulaşabilmeleri ve aradıkları ürün veya hizmetlerin alternatiflerini anında inceleyebilmeleri nedeniyle pazaryerlerine olan ilgilerini sürdürmüşlerdir.

Pazaryeri Entegrasyonunun Önemi

Pazaryeri entegrasyonu, gelirlerini ve müşteri kitlesini arttırmak isteyen firmalar için oldukça önemlidir. Aynı anda birden fazla pazaryerinde satış yapan ve bu sayede e-ticaret satışlarını arttırmayı başaran firmaların, aldıkları siparişlerin her bir aşamasını doğru bir strateji ile yürütebilmeleri için pazaryeri entegrasyonunu göz ardı etmemeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda firmalar, e-ticaret satışları için neden pazaryeri entegrasyonu işlemine başvurmaları gerektiği ve bu yazılımların neden önemli olduğu konularında bilgilenmelidirler.

Pazaryeri entegrasyonunun önemini şu şekilde vurgulayabiliriz:

 • Fiziki bir mağazanın yalnızca belirli bir bölgeye hizmet verdiği söylenebilir. Fakat e-ticaret sitelerinin reklam verme ve ürünleri öne çıkarma özellikleri sayesinde alıcı kitlesi artmaktadır. Pazaryeri entegrasyonu sağlandığında ise her bir pazaryeri tek merkezden kontrol edilebilmekte ve böylece alıcılar artsa da sipariş yönetimi kolaylıkla yapılabilmektedir.
 • Pazaryeri entegrasyonu ile ürün bilgisi girmek ve ürün çeşitlerini sunmak oldukça kolaydır. Çünkü her siteye ayrı ayrı ürün bilgisi girilmesine gerek duyulmadan tek bir işlem ile firmanın yer aldığı platformlara ürün bilgileri dağıtılmaktadır.
 • Gelen siparişler tek bir platformdan kolaylıkla kontrol edilir ve bu sayede çeşitli pazaryerine aynı anda hizmet verilebilmektedir.
 • Özellikle yeni kurulmuş olan küçük işletmelerin marka bilinirliği artmaktadır.
 • Firmanın ürünlerinin yer aldığı pazaryerlerini ayrı ayrı kontrol edecek çalışanlara ihtiyacı olmayacağından maliyetleri azalmaktadır.
 • Kaliteli bir pazaryeri yazılımı alındığında teknik altyapıların da kontrolü tek bir merkezden sağlanmakta ve çoğunlukla pazaryerleri teknik problemleri kendisi halletmektedir.
 • Farklı pazaryerlerindeki satış oranlarınızı gözlemlenebilmekte ve bu sayede en karlı satışların yapıldığı platformlar belirlenebilmektedir.
 • Ürün bilgilerini eklerken tek seferde işlemin tamamlanabilmesi, aynı ürünün bilgilerinin farklı şekillerde girilmesinin önüne geçmektedir. Otomatik veri aktarımı sayesinde özellikle fiyat bilgilerinde hata yapılması engellenmektedir.

Pazaryeri Entegrasyonunun Avantajları

Pazaryerlerinin ve pazaryeri entegrasyonunun e-ticaret satışları açısından önemini fark eden ve sisteme dahil olan firmalar için birçok avantaj da beraberinde gelmektedir. Pazaryerleri ile ürün ve hizmetlerini tanıtmaya başlayan ve pazaryeri entegrasyonu sağlayan yazılımlar ile satış süreçlerini yöneten firmalar, belirli bir süre sonunda satışlarının ne kadar arttığını gözlemleyebilecektir. Çünkü bu platformlar sayesinde, reklam ve ürün öne çıkarma gibi firmanın tanınırlığını arttıracak uygulamalar yapılabilmektedir. Böylelikle satışları artan ve müşteri kitlesini genişleten firmaların pazaryeri entegrasyonları olması, süreci aksatmadan yönetebilmelerine yardımcı olmaktadır. Aksi durumda siparişlerin takibi, kargolanma süreçleri, stok durumları, yeni ürünlerin eklenmesi, müşteri memnuniyeti gibi etkenlerin takibini yapmak zor olmakta ve yalnızca satış yapan firmalar değil alıcılar da olumsuz etkilenmektedir.

Pazaryeri entegrasyonunun avantajlarından bazıları şu şekilde özetlenebilir:

 • Hızla sipariş alabilme,
 • Ödeme alma işlemlerinin kolaylığı,
 • Kargo fişlerini yazdırabilme,
 • Ürün bilgilerini (resim, fiyat, özellik, açıklama, barkod vs.) her site için aynı anda güncelleyebilme,
 • Stok takibi yapabilme,
 • Fatura kesebilme.

Pazaryeri entegrasyonu, yukarıda sıralanan her bir işlemin tek tek kontrol edilmesi yerine tek bir merkezden yönetilebilmesini sağlamaktadır. Müşteri kitlesini arttırarak daha fazla kişiye ulaşmayı başaran firmalar için son derece avantajlı olan bu özellikler sayesinde sipariş yönetimi kolaylaşmakta ve müşteri memnuniyet oranları arttırılmaktadır.

Pazaryeri Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Pazaryeri entegrasyonun nasıl yapılacağı çoğu zaman firmalara komplike gelebilir. Fakat bu işlem, teknolojinin gelişimi nedeniyle oldukça kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir. Firmaların yapmaları gereken ve esasında son derece önemli olan iki işlem bulunmaktadır. Bunlar;

 • Satıcılar için sunduğu avantajları fazla olan ve müşteri trafiğinin fazla olduğu pazaryerlerini belirlemek,
 • Sorunsuz bir şekilde pazaryeri entegrasyonu sağlayabilmek adına iyi çalışan bir yazılımı edinmek veya başarılı dijital pazarlama firmaları ile çalışmak.

Firmaların pazaryeri entegrasyonlarını yapmadan önce en etkili pazaryerleri ile çalışmaya başlamaları ve gereken ücretleri ödeyerek anlaşmaları gerekmektedir.

Birkaç örnek vermek gerekirse; n11, HepsiBurada, Gittigidiyor, Amazon, Trendyol, PttAvm ve ÇiçekSepeti Türkiye pazarının en iyi pazaryeri entegrasyon firmalarındandır. Çok fazla satıcının ve aynı zamanda alıcı kitlesinin bulunduğu bu firmalar ile çalışmak, getirdiği avantajlar ile birlikte satışların artmasına da yardımcı olmaktadır.

Pazaryerlerine karar verdikten sonra pazarlama entegrasyonu yapma işlemine başlanabilir. Bunun için işinde başarılı olan ve kaliteli hizmet garantisi sunan dijital pazarlama firmaları ile anlaşılabilir veya hata oranları düşük, kaliteli yazılımlar edinilebilir. Üstelik birçok yazılım pazaryerlerini dahi kendisi sistem içerisine entegre etmektedir. Oldukça uygun fiyatlara yapacağınız pazarlama entegrasyonu sayesinde e-ticaret satışlarınızı arttırmanız ve kolaylıkla siparişlerinizi yönetmeniz mümkün olacaktır. Bu işlem sayesinde kısa bir sürede satışlarınızın her birine geri dönüş yapabilir ve müşteri memnuniyetini arttıracak kaliteli hizmetleri sağlayabilirsiniz.

Pazaryeri Entegrasyon Tavsiyeleri

Pazaryeri entegrasyon konulu içeriğimizin sonuna gelirken en iyi pazaryerlerinden örnek vermemizde fayda olacaktır. Pazaryeri entegrasyon firmaları içerisinde, son yıllardın en fazla dikkat çeken ve en başarılı ismi Trendyol’dur. Özellikle “Pazaryeri entegrasyon nedir?” sorusunun karşılığı olabilecek düzeydeki başarılı uygulamaları ile Trendyol, verilebilecek en iyi örnektir. Bu nedenle, pazaryeri entegrasyon tavsiye başlığı için Trendyol’un çalışma düzeninden ve satıcılarına sağladığı avantajlarından bahsetmemiz yol gösterici olacaktır.

Trendyol pazaryeri, yüz bine yakın işletme ve bir milyonun üzerinde bireysel satıcıyı bünyesinde barındıran bir platformdur. Başarısını günlük 350 milyonu aşan ürün satış rakamları ile kanıtlamakta ve satıcıların ilgisini çekmektedir. Özellikle e-ticaret sektörünün gelişimi göz önünde bulundurulduğunda döneme ayak uydurmak için Trendyol’a dahil olmak ve Trendyol pazaryeri başvuru sürecini başlatmak doğru bir adım olacaktır. Bunun için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Trendyol pazaryeri giriş adresi üzerinden sizlere iletilen satıcı formunu doldurun.
 • Burada sizden adınız, soyadınız, iletişim bilgileriniz, şirket türü, satılacak ürün kategorisi, işletmenizin yer aldığı bölge, T.C. kimlik numarası ve var ise referans kodu gibi temel bilgiler istenecektir.
 • Gerekli tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzda sizden mağazanızın resmiliğini kanıtlamak adına bazı evraklar istenecektir.
 • Evraklarınızı da tamamlayarak Trendyol’a ilettiğiniz takdirde onay süreci başlayacak ve işletmeniz uygun ise Trendyol pazaryerine dahil olabileceksiniz.

Trendyol pazaryeri, satıcıları için son derece avantajlı ve kullanımı kolay bir platformdur. Pazaryeri entegrasyon programı ile en başarılı yönetim panellerinden birini sunan uygulamanın komisyon oranları da rakiplerine göre oldukça karlıdır. Trendyol pazaryeri komisyon oranları, satılan ürünün kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, satıcı olarak uygulamaya dahil olduğunuzda Trendyol pazaryeri iletişim adresleri üzerinden destek ekiplerine ulaşmanız ve komisyon oranları ile ilgili net bir bilgi edinmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca pazaryerini doğru bir şekilde yönetebilmeniz için Trendyol Akademi ile online eğitim ve etkinliklere katılarak işletmenizi geliştirmeniz de mümkün olacaktır.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters