Blog Filters
Picture for blog post Pazarlamada İş Alanınızı Nasıl Oluşturursunuz?
Tuesday, 4 April 2023

Pazarlamada İş Alanınızı Nasıl Oluşturursunuz?

Hiç sizinkinin aynısından işletme olduğunu düşündünüz mü? Diğer yetenekli veya kaliteli işletmelere aşırı doymuş bir sektörde kendi isminizi nasıl duyurabileceğinizi hiç merak ettiniz mi?

Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz.

Daha da önemlisi, muhtemelen pazarlama konumunuzu değerlendirmenin zamanı gelmiştir. Markanızı verilen sektörde en iyi şekilde nasıl kurabileceğinizi ve nasıl bir konumlandırma stratejisi oluşturabileceğinizi görmek istiyorsanız okumaya devam edin! Bu makalede, temel konulara ve işinizin parlaması için nasıl bir pozisyon oluşturmanız gerektiğine değineceğiz!

Pazar Konumlandırma Nedir?

Pazar konumu, bir markanın imajını veya kimliğini belirleyerek müşterilerin onu belli bir şekilde algılamasına karşılık gelir.

Bu, 4 önemli unsurun kullanılmasıyla yaratılır: promosyon, fiyat, yer ve ürün. Bunu yapmanın en iyi yolu bir konumlandırma stratejisidir. Bir pazarlama stratejisi ne kadar ayrıntılı olursa, bu 4 unsurunu tanımlarken pazarlama stratejisi de o kadar etkili olacaktır.

Yani, örneğin:

 • Audi ve Tesla kendilerini lüks bir statü sembolü olarak konumlandırıyor.
 • McDonald’lar ve Wendy’ler kendilerini ucuz ve hızlı yemek yenebilecek bir yer olarak konumlandırıyor.
 • Starbucks, kendisini kaliteli bir kahve ve içecek kaynağı olarak konumlandırıyor.
 • Apple ve Microsoft, kendilerini yenilikçi ve kullanıcı dostu ürünler sunan bir teknoloji şirketi olarak sunmayı ve konumlandırmayı seviyor.

Örneğin bir e ticaret ürünün belirli bir şekilde pazarlanmasını ve hedef pazardaki tüketicilerin kafasında bir imaj veya kimliğin oluşturulmasını içeren stratejik bir süreçtir. Böylece Starbucks’a geri dönerek, aşağıdaki değer önerme ifadelerini listeleyen bu video reklamı oluşturdular:

 • En İyi Kahve
 • Zengin ve Yumuşak Tatlar
 • Kullanılan En İyi Süt
 • Doğal ve Temiz
 • %100 Geri Dönüşümlü Kâğıt Kullanımı

Herhangi bir işletmenin  hedef pazarın ürün veya markaya ilişkin algılarını pekiştirmek amacıyla devam eden pazarlama girişimleri oluşturması gerekecektir. Peki, bunu nasıl başarırsınız? Güçlü bir pazarlama pozisyonu stratejisi oluşturacaksanız etkili bir pazarlama pozisyonu stratejisinin nasıl göründüğüne daha yakından bakmalısınız!

Pazar Konumlandırma Stratejisi Nedir?

Yukarıda tartışıldığı gibi, iyi bir konumlandırma stratejisi pazarlama çabalarınızı arttırır ve bir alıcının bir ürün veya hizmet bilgisinden bir satın alma işlemine geçmesine yardımcı olur. Bu yüzden, Starbucks’ın yukarıdaki reklamlarında yaptığı gibi, video insanların gidip kaliteli kahve ve içecekler almak istemesini sağlamıştır!

Sağlam bir pazarlama konumlandırma stratejisi, bir işin uzun ömürlülüğü için çok önemlidir. Ne kadar çabuk yaratırsanız, işiniz o kadar iyi olur.

Bir markanın aktif olarak konumlandırılması, markaların kendilerini doğru markalaşma, değerler, mesajlaşma ve deneyim ile doğru yere konumlandırması gerektiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, uygulaması söylemesinden daha kolaydır çünkü pazarlamada konumlandırmaya giren birçok unsur vardır, ancak markanızı sektörünüz için açıkça tanımlamak için stratejinize eklemeniz gereken bazı şeylere bir göz atalım!

Etkili Bir Pazarlama Stratejisinde Atılacak Adımlar

Bu bölüm içeriğin basit tutulmasına ayrılmıştır, ancak yapmanız gereken tek şeyin bundan ibaret olduğunu düşünmeyin. İşinizi sektörünüzde konumlandırmak çok fazla detay, düşünce ve taahhüt gerektirir. Aşağıdaki adımları atmanız netlik kısmına yardımcı olacaktır, ancak bir sonraki aşamaya geçmeniz gerekecektir.

Başlamak için, pazar konumlandırmada şu temel adımları izlemelisiniz:

1- Bir Konumlandırma Bildirimi Yaratın

Konumlandırma ifadesi, işletmenizin mücadele ettiği kimliktir. Konumlandırma ifadesi, bir görev ifadesi gibi, işletme kimliğinizin temelini oluşturur. İlk önce kim olduğunuzu ve neyi temsil ettiğinizi tanımlar. Bu noktadan sonra hedef kitleyi, önemli noktalarını işaret eder ve daha sonra bunların işletmeniz tarafından nasıl çözüleceğini belirtir.

Etkili bir konumlandırma ifadesi oluşturmaya giden birkaç şey vardır:

 • Hedef Kitlenizi Tanımlama
 • Hedef Pazarınızı Tanımlama
 • Bir Değer Önerisi Beyanı Yaratma
 • Değerini Kanıtlayacak İçerik Oluşturma

Örneğin, Amazon gibi bir şirketseniz, aşağıdaki gibi bir konumlandırma açıklaması yapabilirsiniz:

“Hızlı ve kolay şeyler isteyen internet kullanıcıları için, Amazon.com milyonlarca şeye anında erişim sağlayan perakende bir veritabanıdır. Geleneksel perakendecilerin aksine, Amazon.com olağanüstü kolaylık, düşük fiyat ve kapsamlı seçimi bir arada sunuyor. ”

Konumlandırma ifadeleri, potansiyel müşterinizin markanıza ilişkin algısını olumlu yönde etkileyen kilit pazarlama ve reklamcılık kararları için bir rehber haline gelir. Pazar konumunuzu ihmal etmemeniz gereken en önemli konulardan biri, hedef kitlenin bağlantısının kesilmesidir. Hedef kitlenizin kafası karışıyorsa, kendinizi yanlış anlatma ihtimaliniz vardır.

Konumlandırma ifadenizi bulmakta zorlanıyorsanız, kendinize aşağıdaki soruları sorun:

 • İşletmenizi diğerlerinden ayıran net bir portre çiziyor mu?
 • Eşsiz değer önerisini paylaşıyor mu?
 • Hedef kitlenize ve onların ihtiyaçlarına odaklanıyor mu?
 • İşletmenizin tüm alanlarında tutarlı bir şekilde ortaya çıkıyor mu?
 • Anlaması kolay mı?
 • İfade, gerçekçi bir şey vaat ediyor mu?

Bunların birçoğu için “EVET” cevabını veriyorsanız, doğru yoldasınız!

2- Basitleştirme ve Etiketleme

Güçlü bir marka konumlandırma ifadesine sahip olduğunuzda, potansiyel müşteri mesajlaşma için harici olarak kullanmak üzere daha iyi bir slogan olarak bilinen bir etiket satırı oluşturabilirsiniz. Yerleştirme deyimini kullanmak yerine, müşterilerinizin bilmesini istediğiniz şeyin daha kısa, daha net bir versiyonudur.

Örneğin, bazı işletme etiket satırları:

 • State Farm: “İyi bir komşu gibi, devlet çiftliği yanınızda.”
 • L’Oreal: “Çünkü sen buna değersin.”
 • Southwest Airlines: “Kısa mesafeli, düşük fiyatlı havayolu.”
 • Walmart: “Her zaman düşük fiyatlar. Her zaman.”
 • Nike: “Just do it.”
 • Target: “Daha fazlasını bekle. Daha az öde.”
 • Home Depot: “Bunu yapabilirsiniz. Yardımcı olabiliriz.”

Konumlandırma ifadenizi basitleştirerek, iş noktanızı dahili, uzun ve ayrıntılı bir konumlandırma ifadesinden çok daha seksi bir noktaya getirmek için bunları diğer pazarlama çabalarında kolayca kullanabilirsiniz.

3- Rakip analizi

Rakibi araştırmak ve analiz etmek kendi işinizin güçlü ve zayıf yanlarını belirlemeye yardımcı olur, aynı zamanda pazardaki konumunuzu belirlemenize yardımcı olur.

Bir işletme ile rakipleri arasındaki farkları anlamak, pazarda doldurulabilecek boşlukları bulmak açısından çok önemlidir. Bu nedenle, rakiplerinizi değerlendirdiğinizde aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • Rakip Hedefleri – Pazar payı ve büyüme oranı
 • Rakip Tarihi – Geçmiş pazarlama çalışmaları, kültürel faktörler, pazar eğilimleri, mesajlaşma ve katılım
 • Rakip Stratejisi – Teknik raporlar, tanıtım kampanyaları, reklamlar
 • Rakip Kitle – Katılım, sosyal medya, özellikler, iş birlikleri

Rekabetin nerede durduğunu anlayarak, kendinizi öne çıkarmak için takip etmeniz gereken tarafı daha iyi bileceksiniz. Rekabetinizden daha iyi şeyler yapan bir konumlandırma stratejisi öğrenebildiğiniz zaman neden herkes gibi olmayasınız?

4- Mevcut Pozisyonunu Bul

Rekabetin nerede olduğunu bulduktan sonra, işinizin nerede konumlandığını anlamak isteyebilirsiniz. Bunu anladığınızda, pazar payınız için uygun şekilde rekabet edebilirsiniz! Başlangıç ​​noktası olmadan büyüyemezsiniz, bu nedenle yukarıda anlattığımız aynı rekabet analizi sorularıyla nerede olduğunuzu tanımlayın.

5- Eşsiz Konumunuzu Geliştirin

Pazar, kitle ve rekabetiniz hakkında bütüncül bir anlayışa sahip olmaya hazır tüm verilere sahip olduğunuzdan, kim olduğunuz, kim olmadığınız ve en iyi hedef kitleye ulaşan kim olmak istediğiniz hakkında daha iyi bir fikre sahip olmalısınız. Bu noktada, işinizi pazarda etkin bir şekilde konumlandırabilecek güçlü pazarlama planı stratejileri oluşturabileceksiniz.

Pazarlama çabalarınızın ve mesajlaşmalarınızın daima misyonunuzu ve konumlandırma ifadenizi yansıttığından emin olun!

6- Reklamlarda Konumlandırma

Reklamlar genellikle işletmelerin kendilerini konumlandırdığı ilk ve en etkili yerlerdir.

Reklamları ve diğer içerikleri oluştururken kendinize şunu sorun: İşim ve değer önerim açıkça paylaşılıyor mu? Örneğin, bir cilt bakım şirketi iseniz, kimi hedeflediğinizi ve müşterinin ihtiyaç duyduğu şeyleri belirlemelisiniz. Amaçlanan hedef genç kızların sivilce sorunlarını aşmalarına yardımcı olmaya çalışıyorsa, reklamlarınızdaki içeriğin aşağıdakileri içermesi gerekebilir:

 • Değer Beyanları (Akneye yardım ediyoruz; kolay kullanım, müşteri referansları ve başarı hikayeleri)
 • Genç Tasarım (Kadınsı, parlak, genç, etkileyici)
 • Genç Bayan Modelleri (Kişisel bağlantı, kendilerini üründe görebilmeleri için)
 • Karşılaştırma İfadeleri
 • Hızlı Kullanım (% 10 indirim almak ve hesabınızı çevrimiçi, mobil cihazlarla yönetmek için bize mesaj atın)

Konumlandırmanın önemine dikkat çekmek için, bu aynı tür reklam, kadınların teninin daha genç görünmesine yardımcı olmak isteyen bir cilt bakım şirketi için uygun olmayabilir.

Yaptığınız her pazarlama çabası, konum belirleme ve misyonunuzla yakından ilgili olmalıdır.

7- Pazar Konumunuzu Test Edin

Önemli bir detay olarak, iş hayatınız boyunca her şeyi test etmeniz ve buna devam etmeniz gerektiğine gerçekten inanıyoruz. Test, odak gruplarını, anketleri ve görüşmeleri içerebilecek niteliksel ve niceliksel veri toplanmasını içerir.

Bu testlerin bulgularına dayanarak, pazarlamadaki konumunuzu sağlamlaştırabilir ve pazarlama çabalarınızı değiştirebilirsiniz! Güçlü bir içsel mesajınız olduğunda, bu mesaj, tüm reklam öğelerinin gelişiminde temel nokta olabilir.

Şimdi, pazarlamadaki konumunuzun biraz sıkıntılı olduğunu tespit ederseniz, her zaman yeniden konumlandırabilirsiniz. Bir sonraki bölümde bu işleme bir göz atalım.

Pazarın Yeniden Konumlandırılması Nedir?

Ne yazık ki, pazarlama konumunuzu ne kadar güzel bir şekilde elde ederseniz edin, insanların işletmenizin ne olduğu hakkında kendi fikirleri olacaktır. Konumlandırma sizin yaptığınız bir şey değil, müşterinizin yaptığınız şeyi algılayışının bir sonucudur.

Bu nedenle, herhangi bir pazarlama çabası gibi, pazar konumunuzu da gerektiği gibi uyarlamaya ve değiştirmeye hazırlıklı olmalısınız. Neyin olduğunun özünü incelerseniz ve müşterilerinizin istedikleriyle karşılaştırırsanız işlerin, dolayısıyla konumlandırmanın da değişmesi gerekebilir.

Pazarın yeniden konumlandırılması, bir şirketin pazardaki markasını veya ürün durumunu değiştirmesidir. Yeniden konumlandırma, genellikle performansın düşmesinden veya ortamdaki büyük değişikliklerden dolayı yapılır.

Kendinizi pazarda en iyi şekilde konumlandırmak için önceki pazarlama çalışmalarınızda neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını bilmek en iyisidir. Ayrıca pazarlamadaki tüm konumunuzu yeniden şekillendirmenize gerek kalmayabilir. Birçok şirket, yeniden konumlandırma yerine, bir markayı veya ürünü başarıyla yeniden konumlandırmak için gereken yüksek maliyet ve çaba nedeniyle yeni bir ürün veya marka başlatmayı tercih eder.

Kapıların açılması, ne olduğunun özünü inceleyerek ve müşterilerinin istedikleriyle karşılaştırarak, müşterinin zihninde güçlü bir konuma sahip bir iş kurmayla olur.

Başarı için Konumlandırılmış

Konumlandırma, günümüzde sıklıkla pazarlama stratejisi için geniş bir anlamda kullanılır, ancak pazarlamadaki konumlandırma, stratejinin kendisi olarak değil, bir strateji unsuru olarak düşünülmelidir.

Konumlandırma “hedef pazar” kavramına yakından bağlıdır ve bağlanmalıdır. Yukarıdaki unsurlar ve sağlam bir konumlandırma anlayışıyla, işiniz için güçlü bir yer açabilmelisiniz! Potansiyel müşteriye odaklanırsanız, pazarınızı hedeflerseniz ve konumlandırmanız için nasıl birlikte çalıştıklarını görmek için çaba sarf ederseniz, en üste çıkarsınız!

Hala yardıma ihtiyacınız var mı? Size hizmet verdiğiniz sektörde hangi kalıba bulmanıza yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız!

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? İşletme pazarlarında öne çıkmanın en zor kısmı nedir? Bizimle paylaşın!

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters