Blog Filters
Picture for blog post Online Mağazanızdaki Sepeti Terk Etme Oranını Düşürün
Tuesday, 4 April 2023

Online Mağazanızdaki Sepeti Terk Etme Oranını Düşürün

Ortalama olarak, online mağaza alışverişlerinde, alışveriş yapanların %75’i alışveriş sepetlerini terk ediyor ve satın alma işlemlerini gerçekleştirmiyor. Bu potansiyeldeki alıcıları görmezden geliyorsanız, çok fazla işi kaçırıyorsunuz demektir.

1- Sepetlerini Terk Eden Müşterilere Yeniden Pazarlama Yapın

Bir online mağaza sisteminde, satın alma işlemini tamamlamayan müşterilerin peşinden gitme şansınız vardır. Yalnızca bu sebepten dolayı bir takip etme uygulaması edinmeniz şart! Sonuçta bu kişiler başlangıçta ürünlerinizle ilgilendiler ve onları satın almak amacıyla sepetlerine koyma noktasına ulaştılar.

Araştırmalara göre, alışveriş sepetlerini terk etmelerinin yaygın sebeplerinden bazıları, ödeme yöntemlerinin eksik olması, yüksek kargo bedelleri ve daha sonra yeniden değerlendirmek üzere ürünleri ilk olarak kaydetme isteği duymalarıdır.

Farklı araştırmalar, bu insanların, tekrar pazarlama yaptığınızda aslında %55 daha fazla harcama yaptığını göstermiştir. Bu yüzden, terk edilmiş alışveriş sepetleri ile ilgili kesinlikle bir şeyler yapmalısınız. Yeniden pazarlama girişiminde bulunduğunuzda, ne kadar fazla satışı sonlandırdığınızı görünce şaşıracaksınız.

2-  Sepet Terk Etme İçin Üçüncü Parti Yazılımları Kullanın

Şimdi, bu müşterilerin peşinden gitmenin önemini anladığınıza göre, bir sonraki soru şu: “Bu konuda ne yapabilirsiniz?” Pekâlâ, e ticaret yapanlar için cevabı açık ve basit hale getiriyor.

E ticaret yazılımlarında entegre şekilde kullanabileceğiniz üçüncü parti yazılımlarla, alışveriş yapanların alışveriş sepetlerini terk etmek üzere olduğu anda, cazip teklifler sunmak gibi gerçek zamanlı sepet terk etme sorunlarına çözümler bulabileceksiniz.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters