Blog Filters
Picture for blog post Stoksuz E- Ticaret Nasıl Yapılır?
Tuesday, 4 April 2023

Stoksuz E- Ticaret Nasıl Yapılır?

Dropshipping olarak da bilinen stoksuz e- ticaret, online satışlara başlamak isteyenlerin merak ettiği yöntemler arasındadır. Az miktarda bir sermaye ve düşük zarar riski ile e- ticaret dünyasına atılmaya olanak sağlayan dropshipping, her geçen günle popülerlik kazanmaktır. Sizler için bir araya getirdiğimiz yazımızda stoksuz e- ticaret hakkında en çok sorulan sorulara cevap verdik. Yazımızın kalanını inceleyerek dropshipping hakkında genel bilgiler edinebilirsiniz.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Stoksuz e- ticaret dünyasına atılmak için iki temel faktöre ihtiyacınız bulunur. Bunlardan ilki potansiyel müşterilerinize ulaşmanın etkili bir yoludur. Şahsınıza ait bir internet sitesi kurmak, sosyal medya platformlarını etkili şekilde kullanmak, reklamlarla marka bilinirliğini artırmak gibi yöntemler müşteri kitlenize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Dropshipping için ihtiyaç duyacağınız ikinci faktör ise, satış yapacağınız ürünlerin tedariğini sağlayan firma olacaktır. Tedarikçi firma, müşterilerinize sattığınız ürünler için gerekli ham malzemelerin masrafını karşılar, bu ham malzemelerle istenilen ürünü oluşturur ve müşterilere kargolama işlemlerini gerçekleştirir. Yüksek miktarda sermaye gerektiren tüm basamaklar, tedarikçiler tarafından karşılanır. Dropshipping yapan bireylerin üstüne düşen görev ise, tedarikçiler ve müşteriler arasında bir köprü görevi görmektir. Müşteri hizmetlerini geliştirmek ve beklentileri karşılamak, başarılı stoksuz e- ticaret için oldukça değerlidir. Stoksuz e- ticaret yapan bireylerin kazancı, tedarikçilerin belirlediği ücretle müşterinin ödediği fiyat arasında kalan miktardır. Bu nedenle satış öncesinde tedarikçiyle anlaşmak ve fiyatları belirlemek oldukça önemlidir. Böylece müşterilerin satın alacağı fiyat aralıkları belirlenir ve kar yüzdeleri hesaplanmış olur. Pazaryeriniz ve müşteri kitleniz ile ilgili gerekli araştırmaları yapmak, stoksuz e- ticaret serüveninde başarı elde etmenizi sağlayacaktır. Tedarikçilerle anlaşırken hazırlanacak ürünlerin tüm özelliklerinin tartışılmasının yanı sıra, beklenen satış miktarlarının da konuşulması önerilir. Tedarikçiden beklenecek ürün sayısı tahmini olarak belirlendiğinde istenmeyen gecikmelerin oluşması da engellenmiş olur. Her açıdan müşteri memnuniyeti kazanacağınız bir satış süreci gerçekleştirilir.

Stoksuz E- Ticaret Tedarikçileri

E- ticaret, dünyanın her yerine ulaşmayı mümkün kıldığından tedarikçi ararken hem yerel hem de yabancı firmalara göz atabilirsiniz. Satış yapmak istediğiniz ürünlerin bulunduğu sektörde öne çıkan, kalitesiyle bilinen ve markanızın gelecek hedeflerine uyan tedarikçiler tercih etmeniz önerilir. Yerli ve yabancı tedarikçiler arasından seçiminizi yaparken kargo sürelerini göz önünde bulundurmanız önerilir. Yabancı tedarikçilerin müşterilerin istedikleri ürünleri göndermesi, yerli olanlara göre daha uzun sürebilir. Markanızda sunmak istediğiniz özellikler arasında hızlı kargo yer alıyorsa yerli tedarikçileri tercih etmeniz veya hızıyla ön plana çıkan yabancı isimleri araştırmanız gerekebilir. AliExpress yabancı tedarikçiler deyince akla ilk gelen isimler arasındadır. Uygun fiyatları ve geniş ürün çeşitliliği ile bilinen bir alışveriş platformudur. Yerel tedarikçiler arasında YeniStoksuz ve Stokhanem gibi isimler yer alır. Stoksuz e- ticaretle ulaşmak istediğiniz hedefleri düşünerek tedarikçi araştırması yapabilir ve kendinize her açıdan uyan firmalar bulabilirsiniz.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters