Blog Filters
Picture for blog post Dijital İş ve Ürünleriniz İçin Pazarlama Rehberi
Tuesday, 4 April 2023

Dijital İş ve Ürünleriniz İçin Pazarlama Rehberi

Günümüzde işletmelerin % 89’u dijital alanda ilk işletme stratejisini başlatmayı düşünüyor ya da zaten hali hazırda uyguluyorlar.

İşletme sahiplerinin hemen hepsi günümüzde e ticaret sektöründe pay sahibi! Dijital ürün pazarlama gücü büyümeye devam edecek ve küçük işletmenizi nasıl büyüteceğinizi merak ediyorsanız eğer dijital işletmeye el atmalısınız!

Dijital İş ve Ürün Rehberi

1- Dijital Ürün Nedir?

2- Dijital İş Güvenliği

3- Dijital İşinizi Hayata Geçirin

 1- Dijital Ürün Nedir?

Dijital ürünleri internetten satmak hala en iyi seçenektir. 5 yıl veya daha kısa bir sürede dijital varlığı olmayan işletmeler artık geride kalacaktır.

Bu, özellikle büyümekte olan işletme sahipleri ve yeni başlayanlar için heyecan verici bir haber. Dijital iş muazzam fırsatlar sunar. Geleneksel ve teknik teklifleri birleştirmenin bir yolu ve niş becerilerden para kazanma yöntemidir.

Dijital işletme grupları daha seçici bir müşteriye sahiptir ve herhangi bir ürün için prestijli deneyimi yaratmanıza olanak tanır: anında, kolay ve erişilebilir!

Çoğumuz Photoshop ve Netflix gibi dijital ürünlere aşinayız. YouTube kanalından para kazanmış birileriyle karşılaşmış olma ihtimaliniz de hayli yüksektir.

Peki, küçük işletmelerinizi büyütmek için neler yapabilirsiniz?

Dijital iş hızla değişiyor, çünkü internet, zaman geçirme biçimimizi ve onunla ne yaptığımıza yönelik alışkanlıklarımızı da zamanla değiştirdiğinden işinizi bu alanda mevcut becerilerinize göre organize etmek en iyisi olacaktır.

Online platformlarda satış potansiyeli olan en popüler dijital ürün seçeneklerini içeren bir liste hazırladık, böylece becerilerinizin teknoloji ortamına nasıl uygun olduğunu buradan görebilirsiniz.

E-kitaplar

E-kitaplar en popüler dijital ürün olup ayrıca tanıtım için harika bir araçtır. Bir kitabı kendi kendine yayınlamak oldukça da kolay bir işlem. Başarılı bir e-kitap her konuda seçebilirsiniz: kurabiye yapma teknikleri, iş tavsiyesi veya maceracı kısa öyküler koleksiyonu vb.

Ses

Özgün müziklerde gereken altyapı veya bilgiye sahip olmasanız bile bu seçenek değerlendirmeye değer. Özel podcast’ler, meditasyonlar, ses efektleri veya yabancı dil dersleri gibi dijital ürünler satarak para kazanabilirsiniz. Ücretsiz programlar sayesinde, ev bilgisayarınızdan ses kaydetmeyi ve düzenlemeyi sizin için kolaylaştırır.

ucretsiz-e-kitap

Photoshop, Fotoğrafçılık ve Tasarım

Bir başka popüler dijital alan ise; görsel dijital ürünler etrafında dönüyor. Müşterilerinizin iletişimini daha ilgi çekici, kişisel ve profesyonel yapmasına yardımcı olun! Bir tasarımcı, sanatçı veya fotoğrafçının dijital bir işletmede pasif gelir elde etmek için yaratabileceği bir dijital ürünler dünyası var ve bunlar e-ticaret trendlerinden daha fazlasıdır. Bu alandaki bazı seçenekler şunlardır:

 • Photoshop eklentileri
 • Stok fotoğraflar ve çizimler
 • Dijital duvar kâğıdı
 • Düğün ya da bebek kınası davetleri için şablonlar
 • E-posta şablonları

Video

Video bugün internette  en çok görüntülenen medyadır. Bir mesajınız varsa eğer video, müşterilerinizin en çok görüntüleyebilecekleri ve etkileşime girebilecekleri ortam olacaktır. Dijital ürününüz, düşünebileceğiniz her konuda bilgi vermek için oluşturulmuş bir eğitim videosu olabilir.

Bilgi sahibi dijital işletme sahipleri belirli konu başlıklarına yönelik videolar da oluşturuyor. Online ürünler satmak için akıllı bir strateji, videolarınızı bir abonelik biçiminde sunmak olacaktır. Bu, dijital işletmeniz için size tekrar gelir sağlar.

Web Sitesi Temaları ve Yazılımları

Yazılımcılığa yatkınsanız, dijital bir işletmeye geçmeye doğal bir uyuma sahip olursunuz. Bu alandaki dijital ürünler, gelişmiş görsel temalar veya  karmaşık senaryolar yazmayı içerebilir.

Biletler

Dersler, insanların online olarak satın aldığı tek ürün yelpazesi değildir. Dijital işletmeniz, topluluğunuzdaki sanal veya kişisel olaylara, buluşmalara veya deneyimlere bilet satabilir., bu konudaki  İmkanlar sonsuzdur!

biletler

2- Dijital İş Güvenliği

Dijital ürün satan bir web sitesi için düşük ​​maliyetler başta iyi bir seçenek olarak görülecektir, ancak kârınızı tüketebilecek en büyük faktörlerden biri güvenlik eksikliğidir. Google gibi arama motorları, insanların ücretsiz kullanabildikleri dijital indirmeleri bulmayı kolaylaştırır.

Ödenmeye değer dijital ürünler yarattınız, büyürken dijital indirmelerinizi güvenceye almak için de önlemler almayı ihmal etmeyin!

dijital-is-guvenligi

İnternet üzerinden dijital ürünler satarken dosyalarınızı koruma stratejilerinizi şu şekilde belirleyin!

 • Bir katılım e-posta formu oluşturun ve alıcı bilgilerini toplayın. Bu sayede dolandırıcıların kayıt işlemiyle indirmeleri çalma olasılıkları daha düşük olacaktır.
 • Dosyalarınız için damga veya filigran gibi dijital şifrelemeyi kullanın!
 • Bazen etkinleştirme anahtarı olarak da adlandırılan lisans anahtarlarını kullanın, bunlar satış sırasında müşteriniz için oluşturulan benzersiz bir koddur. Lisans anahtarları, orijinal dijital dosyalarınızı satarken sizi korumak için etkili ve basit bir seçenektir.
 • Talimatlar ve kullanım koşulları ile indirmenize ayrı bir “Beni Oku” dosyası ekleyin. Bu dosyayı dijital ürününüzle indirmeyi kolaylaştırmak için sıkıştırılmış bir dosya oluşturarak kullanabilirsiniz.
 • Dijital ürününüzün sahipliğini güçlendirmek için telif hakkınızı herhangi bir dosya adına ekleyin
 • İndirme paylaşımı için sınırlar belirleyin. Müşterileriniz için hangi seçeneklerin en iyisi olacağını düşünün. Müşterileriniz için sınırlı bir süre doğru bir seçim mi? veya müşteri başına indirme sayısını sınırlamak mı istiyorsunuz? Belirlemenizi öneririz!

3- Dijital İşinizi Hayata Getirin

Şimdi dijital işinizi online ortamda satışa sunmanın zamanı geldi. Hepsiburada, Trendyol veya Amazon gibi büyük pazar yerlerine gitmek cazip gelebilir, ancak satıcılar kar payı alan aracılardan kaynaklı ilave maliyetlerden dolayı bir miktar kar kaybederler.

Bir e ticaret mağazasında bağımsız olarak satış yapmak, müşterilerin dijital işinizi nasıl gördüğünü ve nasıl çalıştığını kontrol etmenizi sağlar. Facebook veya Instagram üzerinden satış yapmak ve sosyal medyada bir topluluk oluşturmak ister misiniz? Doğrudan blog sayfanız üzerinden mi satış yapmak istersiniz yoksa bağımsız bir eticaret sitesi oluşturarak , satış işlerini buradan mı yapmayı tercih edersiniz?

Dijital ürün satırken bir e-ticaret mağazasında öncelikli konular şunlardır:

 • Dijital depolama sınırları, bant genişliği ve dağıtım seçenekleri – Bu ayrıntılar, dijital ürünlerin, özellikle videoların satılması için son derece önemlidir.
 • Alışveriş sepeti seçenekleri – Terk edilmiş alışveriş sepetleri yaygındır ve alışveriş sepeti seçenekleri ve dahili e-posta şablonları gibi araçlar satışlarınızda büyük bir fark yaratabilir.
 • Web araçlarıyla entegrasyonlar – Dijital işinizde e-postalar gönderiyor, satış hunisi oluşturuyor ve çeşitli müşterilerle bağlantı kuruyor olacaksınız. E-ticaret mağazanızdaki entegrasyonlar karmaşık işlemleri basitleştirebilir.
 • Müşteri deneyimi – Online satışta öncelik müşteri deneyimidir. Seçtiğiniz E-ticaret platformunun sizin için 7/24 müşteri hizmetine sahip olması önemli. Platformda, alıcılarınıza yanıt vermenize yardımcı olacak seçeneklere de ihtiyacınız olacak.
 • İndirim seçenekleri – Sınırlı indirimler ve özel satışlar tereddütlü alıcılar için harika motivasyonlardır. Aynı zamanda bu tekrar alışveriş yapmak için geri dönen müşterileri motive etmenin de önemli bir yolu olacaktır.
 • Pazarlama araçları – Pazarlama, büyüyen işiniz için çok önemlidir, bu nedenle, SEO optimizasyonu gibi, pazarlama için yerleşik araçlara sahip bir e-ticaret platformu gereklidir.
 • Upselling seçenekleri – Küçük işletmelerinizi nasıl büyüteceğinizi mi merak ediyorsunuz? Birçok dijital işletme sahibi upselling sayesinde daha karlı satışlar elde etmeyi başardılar. Upselling müşteri kazanmak için ilk müşteri seçimine bonus teklifleri eklediğiniz bir satış stratejisidir.

Dijital ürünler e ticaret trendlerinden daha fazlasıdır

İnternet potansiyeli açısından inanılmaz bir yer. Başlangıçta kimsenin hayal edemediği dijital iş seçenekleri ortaya çıktı. Burada yapabileceklerinizin tek sınırının ise hayal gücünüz olduğunu unutmayın!

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters