Blog Filters
Picture for blog post İçerik Pazarlaması Patlaması
Tuesday, 4 April 2023

İçerik Pazarlaması Patlaması

E ticaret sitelerinden önce bile, pazarlama ve satış departmanları, ürünlerini müşteri referansları, broşürler, el ilanları gibi yöntemler yoluyla satmak için içerik pazarlamasını kullanıyordu. Yazılı metinler, işletmelerin alıcıyı eğitmesine her zaman yardımcı olmuştur ve şimdi bu bilgilerin tümü çevrim içi olarak kolayca erişilebilir ve paylaşılabilir hale geldiğinden, içerik pazarlamasının gücü de bir patlama yaşadı. Artık sokak sokak gezip müşterilerinizi bulup ürünleriniz ve şirketiniz hakkında onlara bilgi aktarmak zorunda değilsiniz çünkü müşteriler, ürünlerinizi ve şirketinizi kendi başlarına arayıp bulmaya yetkin hale geldiler.

İçerik pazarlaması, pazarlamacıların ve pazarlama ajanslarının içerik pazarlama devrimine yeni bir ad vermesine neden oldu: “Inbound Pazarlama”. Inbound Pazarlama, “içerik müşterisi değeri oluşturarak bulunmanızı kolaylaştıracak ve müşterileri web sitenize çekecek” şekilde içeriği kullanır.

Outbound Pazarlama (el ilanları, broşürler, reklamlar vb.) yönteminde ise müşterilerinizi aramak, onları bulmak ve potansiyel bir müşteriyi ürünlerinize çekmek için yapmakta oldukları işi bölmek zorundasınız. Aslında, Outbound Pazarlama yönteminde müşterileri sinirlendirmeden dikkatlerini çekme umuduyla gösterdiğiniz çabalar onları rahatsız eder. Inbound Pazarlama ise sitenizin, ön yeterliliği olan ve ürünlerinizle ilgilenen müşteriler tarafından bulunmasına yardımcı olur. Böylece, müşteriler size gelir.

Hubspot şirketinin belirttiği gibi, “web sitenizi, arama motorları, blog dünyası ve sosyal medya aracılığıyla ziyaretçileri doğal olarak çeken, sektörünüz için bir “merkez ” niteliğinde kurmanız gerekir.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters