Blog Filters
Picture for blog post Matrah Artırımı Nedir?
Tuesday, 4 April 2023

Matrah Artırımı Nedir?

Ticarette vergilerin düzenli olarak ödenmesinde kullanılan birçok farklı terim bulunur. Devlete, gelirlerin belirli bir kısmının ödenmesi olarak adlandırılan vergiler, her şirket, marka tarafından bilinmesi gereken kavramlar arasındadır. Terimler ve yapılması gereken işlemler belirli bir süre sonra kafa karıştırıcı hal alabilir. Özellikle ticaret dünyasına ve vergileri düzenleme işlerine yeni katılan bireylerin zorlanmasına yol açabilir. Bu durumun önüne geçmek için sizler için hazırladığımız yazımızda matrah ve matrah artırımı kavramlarını detaylı olarak işledik. Yazımızın kalanını inceleyerek matrah artırımının basit bir açıklamasına ulaşabilir, konu hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Matrah Nedir?

Şirketlerin genel kazancında vergiye tabi tutulan ve tutulmayan bölümler bulunur. Vergiye tabi tutulmayan bölümler, şirketlerin giderlerini içerir. Giderler, şirketin sattığı ürün veya sunduğu hizmet ne ise bunun için gerekli harcamaları kapsayabilir. Vergi miktarları gelirlerden giderler çıkarılınca elde edilen matrah üzerinden hesaplanır. Vergi ödeme sürecinin oldukça temel bir parçası olan matrahın doğru şekilde hesaplanması oldukça önemlidir.

Vergi Matrahı Nasıl Hesaplanır?

Vergiler, matrahın belirli bir oran ile çarpılması ile tespit edilir. Elde edilen sayı, gelirden çıkarılarak devlete vergi olarak yatırılır. Böylece şirketin yaptığı işlemler, yasalar çerçevesinde sürdürülmüş olur. Vergi miktarını elde etmek için matrahın çarpıldığı oranlar, çok çeşitli faktöre göre değişiklik gösterebilir. Şirketin hangi sektörde bulunduğu, ne türden satışlar yaptığı, satışların miktarı, hedef müşteri kitlesi, şirketin büyüklüğü, kaç kişinin çalıştığı bir şirket olduğu, ticaret hayatının başlangıcında olması veya yıllardır ticaretle uğraşan bir marka olması gibi birçok detay oranların belirlenmesinde rol oynar. Devlet vergi oranlarının değişmesine, yıllara göre azalıp artmasına da yol açabilir. Şirket sahiplerinin bu oranları yakından takip etmesi ve uygun matrah hesaplarıyla vergilerini ödemesi beklenir.

Matrah Artırımı Ne Anlama Gelir?

Matrah artırımı yapılmasının tercih edildiği farklı durumlar bulunur. Örneğin şirketinizi yakın bir zamanda satmayı ve bir şirkette bulunan hisselerinizi başka birinin üstüne geçirmeyi düşünüyorsanız matrah artırımı ile birlikte gelen kolaylıklardan yararlanabilirsiniz.

 

Maliye Bakanlığı, Türkiye sınırları içerisinde ticaret yapan tüm şirketlere düzenli aralıklarla vergi incelemesi yapar. Bu vergi incelemesinden muaf tutulmanın yolu ise matrah artımıdır. Normal şartlar altında ödemeniz gereken verginin üzerine ek bir vergi koyarak bu artırımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulama yapıldığında incelemeden geçme, ceza kesilmesi gibi durumlardan kaçınmış olursunuz. Şirketinizin geçmiş zamanlarda ödediği vergileri inceleyerek uygun bir oranda yükselme belirleyebilir, bu olanaktan yararlanabilirsiniz.

Neden Matrah Artırımı Tercih Edilir?

Matrah artırımı, şirket gelirlerinin azalması ve devlete daha fazla para ödenmesi anlamına geldiğinden neden uygulandığını merak edebilirsiniz. Yazımızın daha öncesinde belirttiğimiz gibi bu uygulama, şirket veya hisse satışlarından önce tercih edilebilir. Maliye Bakanlığının düzenli denetlemesinden muaf tutulduğunuz bu uygulama, şirketinizin ekstra yoğun olduğu dönemlerde de mantıklı bir seçenek olabilir. Eğer şirketinizde büyük ve önemli projeler üzerinde çalıştığınız bir süreçte iseniz sahip olduğunuz her dakika değerli hale gelir. Vergi denetlemesine hazırlanmak ise ekstra zaman alan bir süreçtir. Geçmiş belgelerin hazırlanması, raporların bulunması nedeniyle şirket başarınız için gerekli projelere ayıracak vakit kalmayabilir. Bu durumda matrah artırımı olanağından yararlanmak ve şirketinizde zamandan tasarruf yapmak uzun dönem kazancın

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters