Blog Filters
Picture for blog post Hedef Odaklı İçerik Pazarlama Stratejileri
Tuesday, 4 April 2023

Hedef Odaklı İçerik Pazarlama Stratejileri

İş web sitelerine göz gezdirdiğinizde, çoğunun gezinme menüsünde bir yerlerde belirgin bir “blog” menüsü bulunduğunu göreceksiniz. Blog sayfası hazırlamanın WordPress.com’da kötü şiirler yayınlandığı günlerden beri çok yol kat ettik.

Günümüzde içerik pazarlama, işletmelerin sitelerine trafik çekmek, potansiyel müşteriler oluşturmak, müşterilerle ilişkiler kurmak ve daha fazlasını yapmak için kullanabilecekleri değerli bir araçtır.

Şüphe yok ki içerik pazarlama ile çok şey başarılabilir. Buna hiç şüphe yok, ancak, kendinize belirli hedefler koymazsanız ve bunları gerçekleştirmek için güçlü planlar ve stratejiler oluşturmazsanız, pek bir şey başarmanız olası değildir. Stratejileri olmayanlar, haftada bir yemek planlaması yapılmadan markete gitmek gibi bir şeydir; eve sadece bakkaliye dolu bir alışveriş arabasıyla gelirsiniz, ancak zar zor yeteri kadar malzemeniz olduğunu fark etmek için iki öğün yeterli olur.

Yazma, araştırma ve konu seçimi kolay değildir, ancak çoğu marka için zor olan gerçek içerik stratejileridir. Bu durum söz konusu olduğunda uygulayabileceğiniz çok sayıda strateji var, ancak bu yazıda hedef odaklı 6 içerik pazarlama stratejisine ve bunları başarmak için bunların nasıl kullanılacağına bir göz atacağız.

1. İçeriği Tamamen Optimize Edin

SERP’lerinizi geliştirip sitenize daha fazla trafik alabilmeniz için tüm içerik SEO için iyi bir şekilde optimize edilmelidir. Diğer hedeflere odaklanmış olsanız bile, tam olarak ilk hedef olamayacak olsa bile, müşterilerinize SEO’yu en azından tüm hedefler için “ikincil” bir hedef olarak kabul etmenizi öneririm. Bazen sırf SEO için blog yazıları, makaleler yazıyoruz ve yazıların iyi yazılmış, bilgilendirici olduğu ve marka ve okuyucu ilişkilerine katkıda bulunduğu sürece, bu gayet uygun bir davranıştır.

Bununla birlikte, bazı insanlar bir anahtar kelime seçerler ve bu kelimede önde olmayı umarlar. Bunu başarabilmek için harika anahtar kelimeler seçmenin yanı sıra, içeriğinizin o anahtar kelime için optimize edildiğinden de emin olmanız gerekir.

Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, aşağıdakileri uygulayın:

 • Optimizasyon çabalarınızın ne kadar iyi gittiğini izlemenize yardımcı olmak için Yoast SEO gibi araçları kullanın. Özel geri bildirim sağlayacaktır.
 • Gönderinize resimleri ekleyin ve anahtar kelimeyi alt metnine
 • Anahtar kelimenizi en az bir alt başlığa, başlığınıza ve mümkünse ilk paragrafa yerleştirin.
 • Dışarıdan alakalı, güvenilir içeriğe bağlantı verin ve kendinize ait iç linklemeyi kullanın.
 • Mümkün olduğunda birden fazla anahtar kelimeyi hedefleyin, çünkü bu daha fazla aramada görünmenizi sağlar.
 • Herhangi bir video içeriğine .SRT dosyalarını dahil edin. Bu şekilde ihtiyaçları olan kullanıcılara kapalı başlıklar sağlamış olursunuz, ancak arama motorları tarafından taranabilir olmanın SEO faydaları, daha fazla aramada görünmek için çok daha önemlidir.

2. Daha Fazla Trafik İçin Birden Çok Dağıtım Yöntemini Kullanın

Siteye daha fazla trafik çekme isteği nereden geldiğine bakılmaksızın insanların içerik pazarlamacılığına başlamak istemesine neden olan en yaygın nedenlerinden biridir. Ve potansiyel trafiği en üst düzeye çıkarmak için, içeriğinizi aktif olarak yaymanız gerekir. Yalnızca SEO’ya güvenmek, özellikle siteniz yayın hayatına yeni başlıyorsa işe yaramaz.

SEO olmayan birçok mükemmel dağıtım yöntemi vardır. Bunun için aşağıdakilerden birini ya da birkaçını uygulayabilirsiniz:

 • İçeriğinizi sosyal medyada paylaşın. Bu, içeriğinizi aktif bir ziyaretçi kitlesinin önüne koyar ve platformda paylaşılırsa, sizi sosyal ağların yardımı ile yeni potansiyel ziyaretçi adaylarıyla tanıştıracaklardır. Sosyal medyada yayınlanırken, içeriği güncelleme kutusunda sadece başlığı bırakıp “yayınla”ya tıklamak yerine içeriğin açıklamada neden değerli olduğunu açıklayan bir yazı ekleyin.
 • İçeriğinizi tanıtmak için Facebook veya Twitter reklamları yayınlayın. Tanıtım yerine bilgi vermesi gerekir, ancak bu, trafiği artırmanın ve abone listesi oluşturmanın harika bir yoludur.
 • Uyumlu içerik planları oluşturun. Bir Facebook Live veya bir web semineriyle aynı içeriğe sahip olan bir blog gönderisi ve yine açıklaması aynı içeriğe sahip olan bir YouTube videosu oluşturun. Bu, ilgili kullanıcıların dikkatini çekmeye ve sonuçta sitenize geri göndermenize olanak sağlar.
 • Diğer güvenilir sitelerdeki misafir yazısı. Bu şekilde kendi tanıtım amaçlı olmayan içeriğinize genellikle en az bir bağlantı verirsiniz, bu nedenle size çok sayıda alakalı kullanıcı gelebilir. Aynı zamanda size SEO yardımcı olan backlink verir.
 • Hedef kitlenize alakalı içeriği e-postayla gönderin. Çoğu abone, her yayın yayınlandığında her seferinde bir e-posta bildirimi almak istemeyecektir, ancak onlara en son gönderilerin bir listesini göndermek veya önemli bir iletiye sahip bir e-posta göndermek hoş karşılanabilir. Yine, aktif bir ziyaretçi kitlesine sahip olun, böylece iyi bir iş çıkartabilirsiniz.

3. Uzman Yazılarla Güvenilirlik Sağlayın

Güvenilirlik ve güven oluşturmak, içerik pazarlama için mükemmel bir amaçtır ve bunu yapmak için bazen “uzman gönderileri” olarak adlandırılan şeyler kullanılır. Bu yayınlar, alandaki bilinen etkileyici kişilerden ve birden fazla uzmandan gelen önerileri içerir ve tavsiyeniz ve gerçek teklifleriniz olduğunda bunları daha da güçlendirir. Endüstri bağlantınız olduğunu ve yayınınızın o kalitede birinden bir teklif almak için yeterince önemli olabileceğini gösterir.

Şahıslardan doğrudan alıntı alamıyor olsanız bile, yayınlarından ve konuşmalarından küçük bir bölümden alıntı yapabilirsiniz. Alıntılandırdığınızdan ve sitelerine link verdiğinizden emin olun. Bu size endüstri bağlantıları kurmanın faydasını sağlar ve güvenilir insanları takip ettiğinizi gösterir. Ayrıca sizi radarlarına yerleştirebilir ve içeriğinizi paylaşma olasılıkları daha da yükselebilir. Bu size daha fazla trafik kazandırır, ancak aynı zamanda size güvenilirlik de sağlar.

4. Açılır Bildirim Magnetleri ile Müşteri Adaylarını Artırın

Eğer rastgele biri sokakta size gelir ve sizden 100 TL isterse, onlara bu parayı verir misiniz? Muhtemelen vermezsiniz. Ancak, en iyi arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden biri aynı şeyi istese, evet deme olasılığınız çok daha fazladır.

Magnet kullanımı aynı şekilde çalışır. Bu nedenle, müşteri adayı oluşturma çabası, içerik pazarlamasıyla baş etmenin yoludur.

Tanıtmak istediğiniz şeyleri tanıtmaya açılır bildirim magnetleriyle başlayın. Bu örnekte, bitki bazlı diyetlerin sağlığa nasıl iyi geldiği ve bunların daha sık nasıl uygulanabileceği konusunda bir web semineri örneği kullanacağız. Web semineri oluşturun ve bunun ne olduğunu ve kitlenizin kimlerden oluşacağını düşünün.

Ardından, bu konuya bağlı ilgili blog yayınlarının ve YouTube videolarının bir listesini oluşturun. Liste şunları içerebilir:

 • Seveceğiniz 6 Bitki Bazlı Tatlı Tarifleri
 • Bitki temelli besinleri diyetinizde kullanmanın önemi
 • Dolabınızda bulunacak bir numaralı doğal süper yiyecekler

Kullanıcıları bir blog gönderisinden diğerine yönlendirebilir ve ardından  (size güvendikten ve markanıza ve içeriğinize aşina olduktan sonra) web seminerinize kaydolmalarını sağlayabilirsiniz. Bu yazıların her birinde web seminerinize kaydolmak için CTA’lar yerleştirin ve insanların bunu yapmaya hazır olana kadar sayfalarınızda gezinmesini sağlamak için linklemeyi kullanın.

5.Soru Cümlelerine Çözüm Sağlayarak Satış Elde Edin

Çok sayıda işletme, daha fazla satış elde etme amacıyla bu yönteme başlar. Aslında hepimizin amacı da bu değil midir?

Bunu etkili bir şekilde yapmak için kullandığım en iyi stratejilerden biri, satış piramidinin farklı evrelerinde anahtar soru cümlelerini hedeflemektir.

Anahtar soru cümleleri bulmak için SEMrush’un Keyword Magic Tool’unu kullanıyorum. Anahtar kelimeleri yalnızca bir soru belirtmeleri durumunda görmenize olanak sağlayan bir özelliğe sahiptirler.

Diyelim ki atletik kıyafetler satıyorsunuz. Bu rekabetçi bir alandır, bu nedenle pazarlama stratejileriniz konusunda akıllı olmanız gerekir. Yazabileceğiniz farklı soru temelli anahtar kelimeler şunlardır:

 • Spor kıyafetlerinde nelere dikkat edilir? Yazı sonunda, standart bakıma (sizinki gibi) uygun yüksek kaliteli kıyafetler elde edin.
 • Yeni spor kıyafetleri satın almak için en uygun zaman nedir? Neden kıyafetlerin sık sık değiştirilmesi gerektiğini ve “kullanırken nelere dikkat etmeleri gerektiği” veya “tüm bu bakterilere karşı bakteri dirençli modelleri nereden bulabilecekleri!” gibi kaygıları ve çözümlerini dile getirin. Ardından, potansiyel bir indirim veya ücretsiz gönderim ile bir bağlantı sunun ki ürünlere ihtiyaçları olduğunu ve nereden bulabileceklerini öğrensinler.
 • Kickboksta (veya yoga) ne giymeliyim? Bu, potansiyel kick boksçuların ve yoga yapanların ne giyecekleri konusunda yardım ve ipucu aradıkları bir arama. Muhtemelen bu eşyaları satın almaları gerekiyordur. Bilgi amaçlı gönderiler, sonunda ürünlerinize bağlantılar ve bu giysilerin ihtiyaçlarını karşılayacak muhteşem adaylar olduğunu düşünmelerini sağlayın. Her spor türü ya da farklı uğraşlar için ayrı bir yazı yazın, çünkü hepsi farklı anahtar kelimelere sahiptirler.

Bu işe yarayacaktır çünkü ziyaretçilere güven verir ve ilgili soruna bir çözüm sundukları için hemen ürününüze şu an sahip olmaları gerektiği düşüncesini oluşturur.

6. Bilgi İçeren İçerikler Yazmaya Odaklanın

Oluşturduğunuz içerikler, aslında müşteriyi elde tutmanın arttırılmasına yardımcı olabilir ve doğru şekilde yapılırsa, kazanca da dönüşebilir.

Ürün veya hizmetinizle düzenli olarak etkileşimin neden önemli olduğunu açıklayan kesinlikle bilgi içeren bir içerik yazmak oldukça faydalıdır. Pek çok kişi genellikle bir veya iki kez bir profesyonel yardım, bir abonelik veya hizmeti satın alır, sonra tekrar ihtiyaç duydukları hatırlatılana kadar ihtiyaç duyduklarını fark etmeyebilirler.

Bunun nasıl uygulanacağının harika bir örneği aşağıdaki blog yazısıdır. Bir “konforlu ev hizmetleri” servisi, yanlış bir şey olmadığını düşünseniz bile, AC’nizi düzenli tutmanın neden önemli olduğunu açıklayan bir yazı yazdı. Bu, sundukları bir hizmet olduğu için, daha fazla müşteriyi edinmenin harika bir yoludur.

Düzenli müşteriler bunu kendi başlarına keşfedebilirler, ancak tutma ve yeniden etkileşim için en iyi seçeneğiniz, böyle bir içeriği e-posta yoluyla veya Facebook Reklamlarına odaklanmış bir yeniden hedefleme kampanyası yoluyla dağıtmaktır. AWOL müşterilerine bu içerikle ilgili bir reklam gösterdiğinizde hemen daha fazla arama, kaydolma veya satın alma işlemi görürsünüz.

Her Zaman Kullanmanız Gereken 3 İçerik Pazarlama Stratejisi

Yukarıda tartışılan belirli stratejilere ek olarak, bir blog yazısı ya da bir video ya da bir web semineri olsun, oluşturduğunuz her içerikte her zaman yapmanız gereken üç şey vardır.

 1. Her zaman eylem çağrıları oluşturun. Bu, “bültenimize kaydolun” veya “bize yorum bırakın” gibi bir çağrı olabilir. Eylem çağrınız, odaklandığınız hedefle aynı seviyede olmalı ve içerik bağlamında anlam katmalıdır.
 2. Her bir içerik parçası için belirli bir hedefi göz önünde bulundurun. Yukarıda gördüğünüz gibi, birden fazla hedefi gerçekleştirmek için tek bir blog, YouTube kanalı, bülten veya hatta web semineri kullanılabilir. Bunu başarıyla yapmanın anahtarı, her bir içerik için belirli ve tekil odağa sahip olmaktır. Yazılarınızı SEO için yine de optimize edebilirsiniz, ancak burada bu gönderi hakkında yorum almak yerine potansiyel müşteri çekmenin hedef olduğunu aklınızdan çıkartmamalısınız.
 3. Yukarıdaki dağıtım yöntemleriyle ilgili pek çok örnek verdik, ancak hedefleriniz ne olursa olsun, yine de dağıtım önemlidir, bu yüzden burada da vurguluyoruz. Sadece arkanıza yaslanıp insanların içeriğinizi bulmasını beklemeyin. Hangi kaynakların sizin için en iyi şekilde çalıştığını görmek için yönlendirme trafiğinizi Google Analytics’te de izlemelisiniz.

Sonuç

Gerçekten belirli hedeflere ulaşmak istiyorsanız, kullanıcıları belirli eylemlerde bulunmaya teşvik ederek, onlara en uygun hale getirmek için stratejileri uygulamaya koymanız gerekir. Bu, sizin doğru yolda ilerlediğinizden emin olmanızın tek yoludur. Bir blog size yardımcı olabilecek değerli içeriklerle dolu olabilir, ancak bu web seminerlerine veya bu e-Kitaba dönük bir eylem çağrınız yoksa hiçbir işe yaramaz.

Gerçek pazarlama üzerinde çalışmaya başlamadan önce, optimize etmek istediğiniz hedefleri seçmek önemlidir. Henüz yapmadıysanız, bunun sizin için nasıl çalışmasını istediğinize tam olarak karar verebilmeniz için durup planlamanıza geri dönün.

Ne düşünüyorsunuz? Bu stratejilerden herhangi birini kullanıyor musunuz? Düşüncelerinizi ve sorularınızı bizimle paylaşın!

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters