Blog Filters
Picture for blog post E Ticaret Yazılımı İle Kendi Markanızı Oluşturun
Tuesday, 4 April 2023

E Ticaret Yazılımı İle Kendi Markanızı Oluşturun

Pazara açılmış fakat henüz markalaşamadıysanız ve e ticaret ile markalaşma yoluna girmek istiyorsanız, bunun için neler yapabilir ve nasıl bir yol izleyebilirsiniz? E ticarette kendinizi tanıtabilmeniz için bazı stratejiler mevcuttur. Bu stratejiler içerisinde yer alan e ticaret yazılımı ile firmanızı markalaştırmanız çok daha kolay olacaktır. Peki bu stratejiler nelerdir? Bu yazımızda detaylıca ele aldık.

E Ticaret Yazılımı ile Nasıl Marka Oluşturulur?

Bir sürü önce pazara açılmış firmanızı, daha büyük kitlelere taşımak ve markalaştırmak istiyorsanız öncelikle marka kavramının ne olduğunu çok iyi anlamalısınız. Markanızı oluştururken kendinize şu soruları yöneltin. Mesela;

  • Bir firma hedefi ve vizyonunuz var mı?
  • Müşterileriniz için çözümler ürettiğiniz bir problem var mı? Cevabınız evet ise bunlar nelerdir?
  • Daha önce pazara açtığınız firmanız hakkında mevcut müşterilerinizin görüşleri nelerdir?
  • Hedef kitleniz olan potansiyel müşterilerinizin firmanız hakkında ki düşünceleri nelerdir?

Bu soruların yanıtını verebiliyorsanız eğer, bu markanızı oluşturmaya hemen hemen hazır olduğunuz anlamına gelmektedir. Markanızı oluşturmak için;

  • Dikkat çekici ve profesyonelce hazırlanmış, sizi anlatan bir logo tasarlamalısınız,
  • Hedef kitlenize hitap edecek sosyal medya hesapları ve içerikleri oluşturarak firmanız ve markanızı daha yakından tanıtın.
  • Hizmet ettiğiniz sektöre ait akılda kalıcı; sade ve anlamlı bir isim belirleyin,
  • E ticaret yazılımı ile markalaşabilmek için müşterilerinizin rahatça alışveriş yapabildiği bir web site tasarımınız olsun.

Bu adımları belirledikten sonra artık markanızı oluşturmanız için kullanabileceğiniz stratejilere geçebiliriz.

Markanızı oluşturun

1- Rakiplerinizden Farklı Olun!

Sektörünüz her ne olursa olsun mutlaka rakipleriniz olacaktır. Önemli olan rakiplerinizden ne kadar farklı olarak yola çıktığınızdır. Müşterilerinize rakiplerinizden farklı bir hizmet sunun ve bunu onlara hissettirin. Bu farklılıklarınız ve ürünleriniz üzerinde uyguladığınız kampanyalar, müşteri temsilcisi avantajı, eticaret siteniz tarafından sağlanan canlı destek (chat) gibi avantajlar olabilir. Önemli olan, rakiplerinizden bir farkınızın olması ve farkınızı ortaya koyabilmeniz.

2- Ürün Kalitesi

Markalaşma süresince ürünlerinizin kalitesi markanızı temsil edecektir. Bu sebeple ürün kalitenizin yüksek olması markanız için olumlu geri dönüşlere sebep olacaktır. Alınan geri dönüşler müşterilerinize güven verecektir. Çünkü tüketiciler, özellikle online alışveriş esnasında ürün kalitesinden şüphe ederler. Eğer ürün kaliteniz yüksek ise müşterileriniz gönül rahatlığı ile e ticaret sitenizden alışveriş yapacaktır.

E ticarette ürün kalitesi

3- Müşteri Hizmetleri

Birçoğumuz online alışveriş esnasında tercih edeceğimiz ürün konusunda tereddüt yaşarız. Bu sırada bir alışveriş yaptığımız firma tarafından bir desteğe ihtiyaç duyarız. Aynı zamanda satın aldığımız ürün için yaşadığımız bazı problemler için de firma ile iletişime geçip, firmadan destek bekleriz. Tam olarak bu noktada müşterilerinize yardımcı olabilmek için, müşterilerinize satış öncesinde ve satış sonrasında destek olabilecek müşteri hizmetleri servisini sunmalısınız. Bu hamle müşterilerinizin güvenini kazanmanızı ve onları mutlu etmenizi sağlayacaktır.

4- Pazarlama ve Reklam

E-ticaret’te pazarlama konusunda hayli zordur. Fiziki mağazaları ziyaret ederken ürünlere dokunabilir, deneyebilir hatta oradaki çalışanlardan destek alabilirsiniz. Fakat online mağazalar bu imkânı sunmaz. Bu yüzden e ticaret ile markalaşma yolunda iseniz doğru pazarlama teknikleri bulmalı ve uygulamalısınız. Aynı zamanda hedef kitlenize uygun olarak kullandığınız sosyal medya hesaplarından ve diğer kanallardan etkili reklam kampanyaları yapmalı ; e ticaret yazılımı ile sitenize müşteri çekmelisiniz.

Reklam ve pazarlama

5- Ödeme Seçenekleri

E ticaret yazılımı ile sitenizi ziyaret eden müşterilerinize alışverişleri sırasında kolaylık sağlayacak ödeme şekilleri belirlemeniz uygun olacaktır. Bazı müşterileriniz kapıda nakit ödeme yapmak isterken, bazı müşterileriniz de kapıda kredi kartı ile ödeme yapmak isteyebilir, bunların yanında bazı müşterileriniz de alışveriş esnasında kredi kartı ile hemen ödeme yapmak isteyebilirler. Özetle müşterilerinize, alışverişleri esnasında faydalanabilecekleri birçok ödeme seçeneği sunarak markalaşma yolunda daha hızlı ilerleyebilirsiniz.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters