Blog Filters
Picture for blog post E-posta Pazarlama Stratejisi İçin Öneriler
Tuesday, 4 April 2023

E-posta Pazarlama Stratejisi İçin Öneriler

E-posta pazarlama stratejisi gün geçtikçe değişim gösteriyor. “E-posta göndermek ne zaman bu kadar karmaşık hale geldi?” diye düşünebilirsiniz. Günümüzde, müşterilerin ya da müşteri adaylarının e-posta açmalarını sağlamak için neredeyse psikoloji analizi yapar duruma gelmeniz gerekiyor.

Müşterilerinizin e-postanızdaki bağlantıları kolaylıkla tıklamasını sağlamak ister misiniz?

E-posta pazarlama stratejisi için aşağıdaki önerileri değerlendirirseniz eğer, başarısız e-posta kampanyaları için endişe etmenize gerek kalmayacaktır!

E-Posta Pazarlama Stratejiniz için 7 Harika Öneri

  1. E-posta tasarımınızın mobil uyumlu olmasını sağlayın.
  2. Müşteri ya da müşteri adaylarınıza e-postanızı göndermeden önce her zaman bir test e-postası gönderin ve birden fazla cihazda onu görüntüleyin.
  3. Spam kelime içermeyen kısa ama yaratıcı bir konu satırı oluşturun.
  4. E-posta göndermeyi planladığınız kişiler için ücretsiz olarak değerlendirebilecekler teklifler sunun. (Ücretsiz e-kitaplar vb.)
  5. Bir konuşma oluşturun.
  6. Zamanlama her şeydir.
  7. Takibinizde tutarlı olun.

1- E-posta tasarımınızın mobil uyumlu olduğundan emin olun!

Responsive bir e-posta tasarımına sahip olmak, hangi cihazda olursa olsun (bir iPhone, Android telefon, tablet, bilgisayar vb.) e-postanızın iyi görüneceği anlamına gelir. Peki ya bu neden bu kadar önemli?

Litmus, 2015 yılında açılan 13 milyarın üzerinde (evet milyarlarca) e-postaya ilişkin derinlemesine bir çalışma yaptı ve açılan tüm e-postaların yarısından fazlasının (tam rakam vermek gerekirse %55’inin) mobil cihaz üzerinden yapıldığını keşfetti ki, bu rakam her yıl daha da artmaktadır!

Biraz daha açıklayacak olursak, bir mobil cihazlardan açılan e-postaların %33’ü bir iPhone’a, % 10’u bir Android telefona aitti. E-postalarınız hem iPhone’larda hem de Android telefonlarda iyi görünüyor mu? E-postalarınızın mobil uygulamada her iki işletim sisteminden de iyi göründüğünden emin olmalısınız.

Müşterilerinizin kullandığı cihazlarda doğru şekilde görüntülenmeyen tasarımı güzel e-postalar tasarlayarak zamanınızı boşuna harcamayın. Mobil uyuma sahip olmayan e-postalar mobil cihazlarda görüntülenemeyeceklerinden pek bir şey ifade etmeyecektir, bu nedenle bu e-posta pazarlama stratejisini kullanmak size e-postalarınızdan daha yüksek bir getiri oranı sağlar.

2- Her zaman bir test e-postası gönderin ve birden fazla cihazda görüntüleyin!

Müşterilerinize mükemmel e-postaların gönderilmesini istiyorsanız, önce bunları test edin.

Dilbilgisi hataları ve kopuk bağlantılar kesinlikle dikkat etmeniz gereken şeyler arasında olsa da göz önünde bulundurmayacağınız bir test e-postasıyla görüntülemenizi gerekli kılan başka detaylar da vardır.

Pek çok olası hatayı iyi bir göz gezdirmeyle engelleyebilirsiniz, ancak hayatlarımız artık o kadar hızlı hale geldi ki bir sonraki e-postayı hazırlamadan önce kendimize önceki e-postanın doğruluğu ve iyi görünüp görünmediği konusunda zaman tanımıyoruz. Hemen bir sonraki hedefi gerçekleştirme gayretine giriyoruz, oysa başarılı bir hamle, başarısız onlarca hamleden çok daha iyidir.

Müşterileriniz üzerinde iyi bir izlenim bırakmanızı sağlamak için en iyi e-posta pazarlama stratejisi, önce kendinize bir test e-postası göndermek ve ardından tüm cihazlarda iyi göründüğünden emin olmak için birden fazla cihazda görüntülemektir.

3- Spam kelime içermeyen kısa ama yaratıcı bir e-posta konu satırı bulun.

Bir konu satırının sınırları dahilinde yaratıcı olmak zor olabilir, bu yüzden bu konudaki yaratıcılığınızı göstermek zorunda kalacaksınız. Hangi konu hakkında yazılmış olursa olsun postanız, kısa ve spam kelimeler barındırmamalıdır.

Spam kelimeleri nelerdir? E-postanızı doğrudan müşterinizin spam klasörüne göndermesini sağlayacak kelimelerdir. “Ücretsiz”, “şimdi” ve “buraya tıklayın” gibi sözcüklerin, e-postanızın müşterinizin önemsiz klasöründe o kadar derine gömülmesine neden olma olasılığı yüksektir ki, onlarla iletişim kurmayı denediğinizi bile bilmeyeceklerdir.

4- E-posta pazarlam stratejinizde ücretsiz olarak değerli bir şeyler sunun!

Ücretsiz şeyleri kim sevmez ki? Buradaki hile, müşterilerinize e-postayla ücretsiz olarak verebileceğiniz değerli bir şey sunma konusundaki zekânız olacaktır. Örneğin, birçok işletme, müşterilerinin arzu ettiği benzersiz içerikli özel, indirilebilir bir e-Kitap sunar.

e-posta gonderimi

Ya da bir indirim kodu, e-hediye kodu (elbette minimum satın alma şartlarıyla), özel bir nasıl yapılır videosu veya istediğiniz türde ilgi çekecek ve görüntülenmek istenecek şablonlar ücretsiz sunabileceğiniz seçeneklere örnek oluşturabilirler.

Bu e-posta pazarlama stratejisini kullanmak size yalnızca daha fazla ziyaretçi, üye  ve / veya satın alma hakkı kazandırmaz, aynı zamanda müşterilerinize sunduklarınızın değerini de yükseltir.

5- E-postalarınızla bir sohbet oluşturun.

Çoğu kişi e-posta pazarlamayı düşündüğünde, bunu yalnızca işletmeden tüketiciye tek yönlü bir iletişim şekli olarak görür. Bununla birlikte, müşterilerinizi gerçekten markanızla ilgilenmesini sağlayabilir veya onları satın almaya teşvik edebilirsiniz.

Bu son derecede basit bir iştir ancak sosyal medya paylaşım linklerinizi e-postalarınıza eklediğinizden emin olun, böylece müşterilerinizi işiniz için küçük tanıtımcılara dönüştürme şansını da elde dersiniz. Onlarla sohbet oluşturmanın başka bir yolu da mevcut ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında geri bildirimde bulunmaktır. Anketler, geri bildirim almak ve müşterilerinizle iki yönlü bir görüşme yapmak için harika bir yoldur.

Son olarak, müşterilerinize sizden ilerleyen zamanlarda ne tür beklentileri olduğunu sorabilirsiniz! Kendi fikir veya stratejileriniz yerine, müşterilerinizin ne istediğini öğrenir ve bunları iletebilirsiniz. Aslında, müşterilerinizle sohbet etmek bir e-posta pazarlama stratejisinden çok daha fazlasıdır; genel olarak iyi bir iş stratejisidir.

6- E-posta pazarlamasında zamanlama her şeydir!

Ünlü Japon kılıç ustası Miyamoto Musashi, “Her şeyin zamanlaması var. Stratejide zamanlama çok pratik yapmadan olmaz.” demiştir. Bu sözü alıp e-posta pazarlama stratejiniz için de kullanabilirsiniz.

e-posta pazarlama zamanları

Müşterilerinize e-postanızı yanlış zamanda gönderdiğinizde, iyi bir e-postayı hazırlamış olmanın bir anlamı olmayacaktır. Bir e-postayı göndermek için iyi zamanlama konusunda uymanız gereken birkaç kural vardır.

Genellikle, insanların yatmadan önce e-postalarını kontrol ettikleri kabul edilir, bu nedenle akşam saat 8: 00 ile gece yarısı arasında bir e-posta gönderebilirsiniz. Bu, maillerinize olabilecek en yüksek geri dönüşü sağlamanın bir yolu olacaktır. Ayrıca hafta sonları daha az sayıda e-posta gönderildiği biliniyor, bu nedenle belki de daha az rekabet varken müşterinizin dikkatini çeken bir e-posta göndermek isteyebilirsiniz.

Bunların yanından farklı zamanları test etmeyi ve müşterilerinin en iyi neye cevap verdiğini görmeyi ihmal etmeyin.

Sonuçta, arkadaşımız Miyamoto Musashi’ye göre, pratik zamanlama, ustalığına yol açan en önemli etken.

 7- E-posta takibinizde tutarlı olun!

Bazen bir işletme olarak ihtiyacınız olan şey, yeni bir şey sunmak değil, sunduğunuz şeylere daha fazla odaklanmaktır. Örneğin, üç günlük bir tatil hafta sonu için normal satış miktarının %40 üzerinde satış yaptığınız e ticaret mağazanız varsa bu üç gün boyunca müşteri tabanınızı her gün e-postayla bilgilendirmek iyi bir fikir olmaz mı sizce de? Bu sayede onlar satışın hala devam ettiğini bilmekten memnun kalabilirler.

Yıl boyunca daha fazla satış yapmanız gerekmez; Zaten sahip olduğunuz satışa daha fazla dikkat etmeniz yeterli. Marka bilinirliği, yalnızca markanızı insanların önünde sürekli olarak elde etmekte tutarlı olmanız durumunda ortaya çıkar.

Müşterilerinize karşı tutarlı olun. Bu sayede yalnızca işletmeniz için daha fazla marka bilincine değil, işletme için de daha fazla satışa da sahip olmuş olursunuz.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters