Blog Filters
Picture for blog post Google Sıralamanızı Nasıl Yükseltebilirsiniz?
Tuesday, 4 April 2023

Google Sıralamanızı Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Şüphesiz herkes Google’da bir numara olmak ister. İşletmenizin, açılış sayfanızın, ürün sayfanızın ya da bloğunuzdaki gönderilerinizin, seçtiğiniz anahtar kelime için ilk sıralara yükselmesi, sadece övünmek için değil, anında güvenilirlik, mümkün olan en yüksek görünürlük ve bu tıklamayı elde etmek için en iyi şansı verdiği için önem arz eder.

Elbette, Google sıralaması son derece önemlidir, çünkü Google, küresel arama motoru pazar payının% 80’ine sahiptir.  Bu şu anlama gelir; Google çevrimiçi trafiğin büyük bölümünü elinde tutmaktadır. Sıralamada önlerde olmak, doğrudan o pastanın daha büyük bir parçasını elde ederek işinizin gelişmesine yardımcı olabileceğiniz anlamına gelir.

Akla gelebilecek her alanda çevrimiçi olarak çok fazla rekabet olduğu için, sitenizin ilk sayfada sıralanması çok büyük bir başarıdır. Bunu güvenilir yoldan başarmak için en iyi şansınız, markalı içerikleriniz için sıralamada yer almanız olacaktır. Bazen daha yüksek etki alanı yayınlarından ve hatta kendi sosyal medya bağlantılarından gelen incelemelerle otoriter siteler mağlup edilebilir.

Bu yazıda, önünüzdeki rekabet ne kadar şiddetli olursa olsun, Google sıralaması ve SERP’lerdeki sıranızı iyileştirmek için kullanabileceğiniz 7 somut stratejiden bahsedeceğiz.

1. Domain Otoritenizi Kontrol Edin

Domain otoritesi önemli bir sayıdır ve esasen SERP’lerde nasıl performans göstereceğinizi ve sıralanabileceğini gösterir. Moz tarafından oluşturulan, bu puan size 1-100 arasında bir sayı verecek ve bunu yaparken sitenizin kök domain, geri bağlantılar ve geçmiş gibi sıralamanızı etkileyebilecek bir dizi faktörü dikkate alacaktır.

Domain otoritesi değerinin anında değiştirebileceğiniz bir şey olmadığını söylemeye gerek yok. Büyük, köklü işletmelerin ya da yayıncıların yüksek otoriteleri vardır, çünkü uzun bir süredir bu sektördeler ve ciddi bir otorite sahibi olmuşlardır. Daha yeni işletmeler ve e ticaret site sahipleri, genellikle 20 puan civarında kalmaktadırlar.

google domain otoritesi

Burada iyi haber şu: Skorunuzu 20-30 aralığındayken artırmak, 80’e geldiğinizde artırmaya çalıştığınızdan daha kolaydır. Video oyunlarından bilirsiniz, başlarda seviye atlamak kolayken, seviye yükseldikçe işler zorlaşmaya başlar, burada olan da tam olarak böyle bir şey.

SERP’lerdeki sıralamanızı yükseltmek ve etkili bir anahtar kelime stratejisi geliştirmek için, şu anda arama motoru açısından konumunuzu bilmeniz gerekir, çünkü rakiplerinizden daha düşük bir domain otoritesine sahipseniz, SERP’lerdeki yerinizi arttırmakta zorlanacaksınızdır. Nereden başladığınızı görmek için sizinkini buradan kontrol edin.

2. Daha Fazla Backlink İçin İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, sitenize geri dönüşleri artırmanın en iyi yollarından biridir. Bu Google’a diğer sitelerin sitenizi değerli bulduğunu söyleyerek domain otoritenizi artıracaktır. Ayrıca, birden fazla aramada size yardımcı olacak daha fazla anahtar kelime için sıralamada daha fazla şans sağlar.

İçerik pazarlaması, genellikle bir dizi blog yazısı şeklinde olur ve ayda birkaç kez yayınlanması genellikle iyi bir stratejidir. Ayrıca, vaka çalışmaları yaparken ya da tartışırken insanların sizinle bağlantı kurmasını gerektiren benzersiz bilgiler sağlayan tanıtım belgesi gibi orijinal içeriğe sahip öncül bağlantılar oluşturabilirsiniz. Sosyal medya platformları bu konuda harika bir  seçenek. Kişilerin bağlantı kurması için içerikler oluşturabilir; bunun başarı oranını artırmak için görünürlüğünü en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Bu konuda başarılı olmak için, içerik dağıtım stratejiniz yerinde olmalıdır. Blog yazılarınız sosyal medyada paylaşabilir, yorumcularla da paylaşabilir ve incelemelerini isteyerek radarlarına girme umuduyla diğer sitelerle bağlantı kurabilirsiniz. Daha fazla görünürlük sağlamak ve hızlı bir şekilde tıklama almak için içeriğinizi tanıtan reklam kampanyaları yayınlama seçeneği de mevcuttur.

Geri bağlantı gücünüzün işin neresinde olduğundan emin değilseniz, daha iyi bir fikir edinmek için Site Denetimi araçlarını kullanabilirsiniz. Şahsen bunun için SEMrush’un Backlink Audit aracını kullanabilirsiniz. Bu araç size sahip olduğunuz geri bağlantı sayısını gösterecek ve size yardımcı olmaktan daha fazla zarar verebilecek “toksik” geri bağlantıları kaldırabilmeniz için işaretleyerek yardımcı olacaktır.

backlink

3. Kendi İçeriğinize Link Verin

Başkalarının sizin yazdıklarınıza bağlantı vermesini beklemenin yanında, kaderinizi kendi ellerinize alabilir ve bazılarını kendiniz yapabilirsiniz.

Misafir postları, olağanüstü bir stratejidir, çünkü yalnızca yeni ve alakalı bir kitleyle bağlantı kurmanızla kalmaz, aynı zamanda sitenize en az bir bağlantı sağlamış olur. Bu, genellikle biyografilerde garantilidir, ancak birçok ortam sizin tanıtım amacı taşımayan içeriğinize de bir link verecektir. Böylece, kaliteli sitelerden en az bir belki iki geri bağlantı almış olacaksınız. Backlink profillerindeki çeşitlilik artı etkiye sahip olduğundan, bu davranış sizin yükselmenize fayda sağlayacaktır.

Ayrıca, insanları kendi sitenizde tutmak için dahili bağlantılar oluşturarak kendi içeriğinize geri döndürmeniz gerekir. Eğer sayfa dışına gezinme oranı artarsa, Google’ın daha düşük kalitenin potansiyel bir göstergesi olarak göreceği  hemen çıkma oranları artacaktır.

Oturum başına ortalama görünümleri artırmak, uzun vadede size yardımcı olacaktır. Dahili bağlantıların tek bir gönderi boyunca yerleştirildiğinden ve bir bağlantının yazının başında ve bir diğerinin sonlara doğru olmak üzere en az 3 bağlantı eklediğinizden emin olun.

4. Doğru Anahtar Kelimeler için Her Şeyi Optimize Edin

Seçili ve iyi araştırılmış anahtar kelimeler için her bir sayfayı optimize etmelisiniz ve her anahtar kelimenin kendi kendisini etkisizleştirmesini önlemek için her sayfanın kendine ait birincil hedef anahtar kelimesine sahip olmasını sağlamalısınız.

Ancak, kullandığınız anahtar kelime stratejisi önemlidir ve hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır. Dikkat etmeniz gerekenler aşağıdakileri içerir:

  • Stratejinizi domain yetkinliğinize dayandırın. SERP’lerde anında görünürlük istiyorsanız, ancak 16’lık bir domain otoriteniz varsa, bulabileceğiniz en düşük rekabete sahip anahtar kelimelerini aramak mantıklı olacaktır. Düşük rekabetli anahtar kelimelerinden seçiminizi yapın ve en yüksek arama potansiyeline sahip olanları arayarak işe başlayın. Rekabetin yüksek olduğu anahtar kelimeler için içerik ve sayfalar oluşturabilir ve başka bir yerde paylaşılabilirsiniz, ancak bu durumda sonuç sayfalarının 6. sayfasına kadar gidebileceğinizi unutmayın.
  • Arama amacını akılda tutun. Pek çok müşterim bana geliyor ve belirli yüksek hacimli anahtar kelimeleri içeriğe dönüştürmemi istiyor. İşleri iyi yapmayacağımı biliyorum çünkü gönderileri arama amacına uymuyor. “Sosyal medya ajansını” arayan bir kişi muhtemelen “bir sosyal medya ajansı kurmanın uygun olup olmadığına karar vermek için 10 ipucu!” istemeyecektir, çünkü amaçları işe alınacak birini bulmaktır. İçeriğiniz, beklenen arama amacına uymuyorsa, ne kadar iyi sıralandığınız önemli değildir ve tıklama aldığınızda yüksek hemen çıkma oranlarına sahip olup olursunuz.
  • Çeşitli anahtar kelimeler kullanın. Planlarınızı uzun ve kısa sıralı anahtar kelimeler ayrı ayrı organize edin. Bu, erişiminizi genişletmenize yardımcı olacak ve pazarlamacıların başarması gereken satın alma sürecinin ve piramidin tüm aşamalarında kullanıcıları hedeflemeyi kolaylaştıracaktır.

Anahtar kelime araştırması bu sürecin önemli bir parçası olacaktır. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı gibi araçlar size bu konuda yardımcı olabilir ve potansiyel arama niyetiyle kesişen yüksek arama hacmi ve rekabet düzeylerine dikkat çeker. Bakılması karmaşık bir bulmaca gibi görünebilir, oysa parçaların birbirine çok iyi uyduğundan emin olmak başarı için önemli bir adımdır.

Gerçekten hedeflemek istediğiniz, ancak henüz sıralama için domain yetkinizin yeterli olmadığı bir kelime öbeğine mi sahipsiniz? Ne olursa olsun devam edin ve reklam gruplarına bunları da ekleyin ve yalnızca sırf bu amaç için bir Google Reklam kampanyası oluşturmaktan çekinmeyin.

5. Sitenizi Hızlandırın

Sitenizin yüklenme hızı ve sayfaların yüklenme hızları konusunda hiçbir sorununuz olmamalıdır, çünkü her ikisi de sayfalarınız için Google sıralaması yükseklemesi için son derece önemlidir. Siteniz (veya içindeki sayfalardan herhangi biri) yüklenemeyecek kadar yavaşsa, Google aslında SERP’de sizi kenara çekebilir. Google, kullanıcı deneyimine değer verir ve daha düşük yükleme hızlarının daha az gezinebilirlik anlamına gelebileceğini akıl ettikten sonra, bunun sizin için neden önemli olduğunu anlamak daha kolaydır.

İdeal olarak, siteniz kesinlikle üç saniyeden daha kısa bir sürede ve hatta bundan çok daha hızlı bir şekilde yüklenmelidir. Mobil site yükleme de önemlidir, bu nedenle mobil performansı göz önünde bulundurun. Yükleme hızlarınızı buradan kontrol edebilirsiniz.

sitenizi-hizlandirin

Aşağıdakileri yaparak sayfa yükleme hızlarını artırabilirsiniz:

  • Sizi engelleyebilecek hataları ayıklayın.
  • Mümkün olan en küçük dosya boyutunu seçin; Büyük CSS, HTML ve JavaScript dosyalarınızın dosya boyutunu azaltan sıkıştırmayı da etkinleştirin.
  • Sitenizdeki sayfalara gelen yönlendirmelerin sayısını azaltın.
  • Sitelerinizin kopyalarını yerel olarak kullanıcılara depolayan bir içerik dağıtım ağı kullanmayı da bir çözüm olarak düşünebilirsiniz.

6. Teknik Altyapınızı İki Kez Kontrol Edin

Bu strateji yukarıdakilerle aynı öneme sahiptir, çünkü SEO’nun teknik, perde arkası kısmı da oldukça fazla önem taşır. Sitenizde teknik sorunlar varsa, SERP konumunuzu etkileyecek ve sıralamanızı düşürecektir.

Kırık linklerden indeksleme hatalarına kadar her şey taramada sorunlara ve SEO sıralamanızda olumsuz etkilere sahip olabilir. Dikkat edilmesi gereken pek çok şey bulunabilir, bu nedenle sizin için tüm sorunları araştırmak ve işaretlemek için bir Site Denetim aracı kullanabilirsiniz.

Hatalardan kaçınmaya ek olarak, bu teknik bilgilerin bir kısmını da kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Sitenize şema işaretlemesi eklemek, örneğin, siteniz hakkında hem kullanıcılara hem de Google’a daha fazla içerik sunacak ve SERP’lerde daha iyi performans göstermenize yardımcı olacaktır. Burada biraz fazla zaman harcayabilirsiniz, çünkü burası rekabetinizin yetersiz kalacağı yer olabilir.

Sonuç

Sitenizin Google sıralamasını ve içeriklerinizin her birini iyileştirmek, kullanıcılara satış basamaklarının birden fazla aşamasında ulaşmanıza ve onlar için yapabileceklerinizle ilgilenmelerine yardımcı olur. Organik sıralamanın yerini hiçbir şey tutamaz, çünkü onlar ücretsiz ve geniş kapsamlıdır.

Bununla birlikte, Google sıralaması iyileştirmek için mücadele ediyorsanız ve domain yetki alanınızı oluşturmanın zaman alacağını biliyorsanız, PPC arama reklamları bu arada görünürlüğünüzü artırmak için iyi bir seçenektir. Bu tıklamaların belirli bir maliyeti olacaktır, ancak sitenize trafik ve potansiyel satış için müşteri getirilmesine de katkı sağlayacaktır.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters