Blog Filters
Picture for blog post SEO ve Web Tasarımı
Tuesday, 4 April 2023

SEO ve Web Tasarımı

Bir işletme sahibi olarak, odaklanmanız gereken şeylerden biri insanların web sitenize ulaşmasını sağlamaktır. Web sitenizin amacı ister sizi mağazada görmelerini sağlamak ister ürünlerinizi çevrimiçi olarak sunmak olsun, web sitenizin hem estetik açıdan hem de SEO dostu olmasını sağlamak açısından önemlidir.

Buradaki sorun, birinin diğeri olmadan olmasının zor olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden, işinizi büyütmek için bir web tasarım şirketine yatırım yapın, aksi halde ziyaretçi trafiğiniz zarar görebilir. Ziyaretçilerin sizden kaçacak olmalarının nedeni web sitesi tasarımında kullanılan kodlama olabilir. Web siteniz de trafiğiniz için önemlidir düşüncesi nadiren ele alındığından nadiren optimize edilirler.

Neden Web Sitesinin Tasarımı SEO Kadar Önemlidir?

Bu durumda, sizi profesyonel gösterecek, elbette ziyaretçilerinizi etkileyecek güzel bir web siteniz olmalıdır. Web sitesine zaman, çaba ve para harcayan bir işletme, müşterilerinin kendileri hakkında ne düşündüklerini umursadıklarını ve genellikle müşterilerini de umursadıklarını gösterir.

İnsanlar paralarını harcadıklarında bunu görmek isterler. Yine de kodlama nedeniyle güzel bir web siteniz olup, bunu takdir edecek hiç kimse olmayabilir.

İyi bir web sitesi tasarımına sahip olmanın bir başka avantajı da insanların bir süre daha sitede kalma eğilimini artırmasıdır. Buna bekleme süresi denir ve bu, hemen çıkma oranlarınızı düşürdüğü için önemlidir.

Bir düşünün, sizin de güzel görünen bir web sitesinde kalma olasılığınız daha yüksek değil midir? Bu hizmet aynı zamanda, tasarımlarındaki kodlamaya da dikkat eder ve aynı zamanda SEO’larınızı güçlendirmeye yardımcı olan tasarımlarına anahtar kelimeler eklerler. Bu herkesin kazandığı iyi bir antlaşmadır.

Neden Tasarımdan Çok SEO’ya Önem Veririz?

Tüm çabanızı SEO çalışmaları için harcarsanız, daha iyi bir ziyaretçi akışı olur ve istatistiklerin yükseldiğini görürsünüz. Ancak, insanlar estetik açıdan ne kadar hoş olduğuna dair karar verir, bu nedenle trafiğinizin satışlara dönüşmesi ihtimali düşüktür. Ayrıca, yukarıda belirtildiği gibi, bakması çok hoş olmayan bir web sitesinde kalma olasılığı da daha düşüktür.

Peki bu sorunu, işletmenizin zarar görmemesi için nasıl çözersiniz? SEO ve web tasarımının birlikte çalışmasını nasıl sağlayacağınızla ilgili ipuçlarına bir göz atın, böylece sizin ve işletmeniz için bu her iki alanın da en iyisine sahip olabilirsiniz.

Web Sitenizdeki İçeriği Optimize Edin

SEO’ya dikkat etmek, tasarımınız SEO dostu olmasa bile, yüklediğiniz şeylerle fark yaratacaktır. SEO’nun geneline dair ipucu sahibi olmasanız bile, web sitenizdeki içeriği optimize etmenize yardımcı olacak, arama motorlarının sizi daha üst sıralarda tutabileceği konusunda hatırlamanız gereken birkaç basit şey vardır.

Şunları değerlendirin:

  • İçerik oluştururken, sayfanıza ulaşılmasını istiyorsanız, kullanıcıların ne arayacağını düşünün. Örneğin, işinizi başarıyla nasıl pazarlayacağınıza dair içerik yazıyorsanız, ‘iş için en iyi pazarlama tekniklerini’ arayabilirsiniz. Bunun gibi ifadeler ve anahtar kelimeler alın ve bunları içeriğinize ekleyin.
  • Başlığınızdaki anahtar kelimeleri kullanmanız faydalı görünse de onları da alt başlıklara da sokmaya çalışmalısınız ki bu sayede fark yaratın.
  • Alt başlık olmadan büyük yazı blokları kullanmamaya çalışın. Böyle şeyleri insanların okuması daha az olasıdır.
  • Bir anahtar kelimeyi tekrar kullanmadan önce çok uzun süre geçirmeyin, aynı zamanda fazla d kullanmayın, aksi takdirde spam olarak algılanır. Bir WordPress platformu kullanıyorsanız, Yoast’ı eklenti olarak indirebilirsiniz ve bu wordpress eklentisi SEO söz konusu olduğunda gerçekten yararlıdır.

Web sitenizdeki içeriği optimize etmek trafiğinizi hızlandıracaktır. Bu sayede siz de tasarıma konsantre olabilirsiniz!

Web Sitenizin Mobil Dostu Olmasını Sağlayın

Birçok işletme sahibinin web sitesini tasarlarken es geçtikleri konu mobil uyumluluğu göz önünde bulundurmamalarıdır.

Bugünlerde trafiğin çoğunluğunun telefon veya tabletlerden geldiğini biliyor musunuz? Bu nedenle, web sitenizin mobil uyumlu olmasını sağlamak çok önemlidir. Trafiğiniz her zaman çok yüksek olsa bile, web siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse, o zaman peşinde olduğunuz satışı yakalamanız daha az olasıdır çünkü insanlar sizinkinin yerine aradıkları her şeyi sunabilecek bir web sitesi bulacaklardır .

Daha önce hemen çıkma oranlarından bahsettiğimizi hatırlayabilirsiniz. Peki, web siteniz hassas bir şekilde tasarlandığında ve işlerin SEO tarafı da dikkate alındığında, hemen çıkma oranınız düzelir. Bu da Google’ı mutlu eder. Web siteniz Google’la ne kadar iyi anlaşırsa, o kadar yükseklerde görünür.

Sonuç

Bir web sitesini iyi bir web sitesi yapan detaylarla ilgili tüm küçük ayrıntılara girmek karmaşık bir iştir, ancak işiniz için önemlidir. Hem SEO hem de web tasarımını birlikte sağlayabilmeniz için bazı şeyleri halletmenin basitleştirilmiş bir yolu:

  1. İyi SEO = web sitenize daha fazla trafik = daha fazla satış
  2. Harika web tasarımı = daha uzun kalma süresi = daha iyi hemen çıkma oranları = daha iyi arama motoru sıralaması

Burada ikisinin birlikte nasıl çalıştığını görebilirsiniz ve burada verilen ipuçlarını uygularsanız, güzel tasarlanmış bir web sitesine sahipken hem ziyaretçi trafiğinde hem de satışlarınızda bir iyileşme gözlemleyebilirsiniz.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters