Blog Filters
Picture for blog post Snapchat Nasıl Kullanılır?
Tuesday, 4 April 2023

Snapchat Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya platformları ve uygulamaları, gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası halini almıştır. Her yaştan birey tarafından dünya çapında kullanılan uygulamalar arasında Snapchat yer alır. 2011’de kurulan Snapchat, on yılı aşkın süredir telefonlarda yer etmiştir. Ücretsiz şekilde indirilebilen bu uygulama hem Google PlayStore hem de App Store’da yer alır. Sizler için hazırladığımız yazımızı inceleyerek Snapchat’in nasıl kullanıldığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Milyonlarca aktif kullanıcıya sahip bu uygulamayı telefonlarınıza ekleyebilirsiniz.

Snapchat Ne İşe Yarar?

Snapchat fotoğraf başta olmak üzere çok çeşitli içeriklere sahip mesajları arkadaşlarınıza göndermenizi sağlar. Fotoğraflar, bu uygulama üzerinden kurulan iletişimin temelini oluşturur. Ayrıca fotoğraf göndermeyi eğlenceli hale getiren birçok ek  özelliği bulunur. Uygulama üzerinden fotoğrafın düzenlenmesi, üzerine ek desenler, yazılar ve filtreler eklenmesi mümkündür. Çekildiğiniz fotoğrafı sadece bir kişiye gönderebileceğiniz gibi, Snapchat üzerinden konuştuğunuz birden fazla arkadaşınıza iletmeniz de mümkündür. Videolar, ses kayıtları ve normal yazı mesajları da Snapchat üzerinden gönderilebilir. Günümüzdeki tüm popüler sosyal medya platformlarına eklenmiş Hikayeler özelliği, Snapchat’ten esinlenerek yapılmıştır. Uygulama üzerinden hikayeler yayınlayarak herkesin görmesini sağlayabilir, birkaç saniyelik kısa videolar bile çekebilirsiniz. Snapchat uygulamasının kendine özgü detaylarından birisi, fotoğrafların tekrar tekrar açılmamasıdır. Arkadaşınızın size gönderdiği fotoğrafı bir kere açma şansınız bulunur. O sohbetten ayrılıp başka bir sayfaya gittiğiniz anda mesajı tekrar oynatma şansını kaybedersiniz. Mesajın size atıldığı sayfada kalırsanız fotoğrafı tekrar oynatma şansınız bulunur. Bu özelliği kullandığınızda size mesaj gönderen kişiye bildirim gittiğini de göz önünde bulundurmanız önerilir. Kısacası Snapchat, arkadaşlarınızla hızlı ve eğlenceli şekilde iletişim kurmanın bir yoludur. Temel olarak fotoğraflarla iletişim kuruyor olmak, daha samimi bir sosyal medya platformu olmasını sağlar. Açılan mesajların bir süre sonra kaybolması gibi özellikleri, Snapchat kullanmayı daha keyifli hale getirir.

Snapchat ile Nasıl Mesaj Atılır?

Uygulama, oldukça pratik ve basit bir tasarıma sahiptir. Böylece Snapchat kullanmak kolayca öğrenilebilir. Uygulamayı açtığınız anda kamera da açılarak size fotoğraf veya video çekme özgürlüğü tanır. Ekranda çıkan diğer tuşlar yardımıyla filtreler ve yazılar eklemeniz mümkündür. Fotoğrafı çektikten sonra görülebileceği süreyi ayarlayabilirsiniz. Fotoğrafı göndermeden önce ekranın köşesindeki tuştan bir ile on saniye arasında değişen bir süreyi seçebilirsiniz. Bundan sonraki adım ise, mesajı istediğiniz tüm arkadaşlarınıza iletmektir. Snapchat indirdiğinizde rehberinize erişim izni verdiyseniz arkadaşlarınıza ulaşmak oldukça kolay olacaktır. Rehberinizde ekli olan ve Snapchat kullanan kişilere bir bildirim gider. Bu bildirimde sizin Snapchat kullanmaya başladığınız yazar. Rehberinizde kayıtlı kişilerle mesajlaşmaya, onlara eğlenceli fotoğraflar göndermeye başlayabilirsiniz. Snapchat’i düzenli olarak kullandığınızda ortaya çıkan bir özelliği bulunur. Seri ya da Snap Streak olarak adlandırılan bu özellik için her gün Snap atılması gerekir. Arkadaşınızla birbirinize her gün Snap attığınızda ortaya çıkan bu detay, iletişimde kalmaya teşvik eder.

Snapchatta Bitmoji Nasıl Yapılır?

Uygulamaya 2016 yılında eklenen bir özellik olan Bitmoloji, geldiği andan itibaren sevilerek kullanılır. Sizi yansıtan sanal bir karakter oluşturma, Bitmoloji ile mümkündür. Snapchatteki profilinizde çıkan bu özellik, onlarca farklı seçim yapabileceğiniz kategorilere sahiptir. Saç şeklinden kıyafetlerine kadar Bitmolojinin her detayını sizi yansıtacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Snapchat kullanmayı daha kişisel ve eğlenceli hale getiren Bitmolojiyi hemen deneyebilirsiniz. Uygulamayı telefonunuza ücretsiz olarak indirerek başlayabilirsiniz. Rehberinizde kayıtlı kişileri Snapchatten ekleyebilir, ortak arkadaşlarla keşfet özelliğini kullanarak numarası kayıtlı olmayan kişilere bile ulaşabilirsiniz. Sosyal çevrenizle her gün iletişimde kalmayı kolaylaştıran uygulamaya katılabilirsiniz.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters