Blog Filters
Picture for blog post E Ticaret Site Aramasını Geliştirmenin 6 Yolu
Tuesday, 4 April 2023

E Ticaret Site Aramasını Geliştirmenin 6 Yolu

E ticaret site araması, kullanıcı deneyimleri söz konusu olduğunda, bu alandaki tartışmasız en önemli konudur. B2B ürünleri, alıcıların ürünleri aramaya vakti olmadığından özellikle çoğu zaman karmaşıktır.

Bu yazımızda, e ticaret sitenizdeki B2B ve B2C site aramasını daha iyi hale getirmek için geliştirmenize yardımcı olacak birkaç pratik eylemden bahsedeceğiz.

Bir e ticaret site araması içerisinde alıcıların ürünleri bulmasının üç yolu vardır;

  1. Anahtar kelime araması, bir alıcı ürünleri bulmak için arama çubuğunu kullandığında meydana gelir. Anahtar kelimeler, ürün veya kategorilere ilişkin terimlerden UPC, MPN, EAN, dahili, rekabetçi ve sektöre özel olan belirli parça numaralarına kadar herhangi bir şey olabilir.
  2. Kategori tarama, kullanıcılar bir kategori seçip aradıkları öğeleri alt kategorilerde bulmak için aşağıya indiklerinde oluşur.
  3. Çok boyutlu arama, kullanıcılar sonuçları, boyut, renk, uzunluk ve marka gibi filtreler ile daraltarak aramayı yaptıkları durumdur.

Geliştirmenin 6 Yolu

Birden çok faktör, alıcıların ürünleri e ticaret site araması içerisinde  kolayca bulabilmelerini sağlar. Bunu kolaylaştırmak için bu altı öğeye odaklanın.

  1. Eş anlamlılar ve yerine geçen terimler. Kullanıcılar aynı öğeleri farklı şekillerde arayacaktır. Örneğin, bir çift eldiven “inşaat eldivenleri”, “iş eldivenleri” veya “deri eldivenler” olabilir.
  2. Kısaltmalar ve endüstri terimleri. Her sektörün kendi terminolojisi vardır. Sanayi endüstrisinde, sıfır sonuç sayfasına yol açabilecek argo içeren birçok arama görülebiliyor.
  3. Yazım hataları. Kullanıcılar arama yaparken kelimeleri yanlış heceleyecektir. Site aramalarının yanlış yazımlarla ne kadar toleranslı olacağına karar vermek satıcılara kalmıştır. “Mesafeyi düzenle”, arama eşleşmelerini belirlemek için bir kelimedeki kaç harfin başka harfler ile değiştirilebileceğini belirler. 2’lik bir düzenleme mesafesi, “baret” arama terimi için sonuçlarda “bilet” gösterilebilir. Bu senaryo, sonuç sayısını artıracak ve alaka düzeyini azaltacaktır.
  4. Tahmini arama. Bu özellik, aradıkları anahtar kelimeleri temel alarak ürünleri ve kategorileri gerçek zamanlı olarak önererek zamandan tasarruf etmelerini sağlar.
  5. Ön görü. Bu, bir arama kutusuna girilen anahtar kelime öbeklerine otomatik tamamlama önerilerini gösterir. Kullanıcıların ihtiyaç duyduğu yazmayı azaltır ve ayrıca diğer kullanıcıların aradıklarını anlamalarına yardımcı olur.
  6. Ürün taksonomisi. Bir e-ticaret sitesinde ürünleri sınıflandırmak ve düzenlemek için kullanılan sistemdir. Ürün sayısı arttıkça daha karmaşık hale gelir. İşyerinde bir ürün taksonomisini görmek için kategori araması yapın veya ürün sayfasındaki gezinti menüsüne bakın.
  7. Planı Düzenle

E Ticaret Site araması içerisinde geliştirme alanları tanıyın

Site içi arama geliştirme alanlarını tanımlamak için ihtiyaç duyacağınız verileri edinin. Google Analytics’teki site arama raporları size yardımcı olabilir. Kurulumu kolaydır ve arama sayısı, arama terimleri ve sonuçların etkinliği gibi faydalı bilgiler sunar.

Örneğin, birden çok aramada yapılan ayrıntılandırmalar, kullanıcıların aradıklarını kolayca bulmadıklarını, ancak aramaya devam etmek konusunda istekli olduklarını gösterebilir. Tersine, kullanıcılar bir şeyi arayabilir, aradıkları bu şeyi en sonunda bulamayabilir ve sitenizi terk edebilir. Böyle bir durumda meydana gelecek olan çok sayıda arama çıkışının daha ciddi olumsuz sonuçları olabilir.

Teknolojiyi Anlayın

Site araştırmasının temellerini yani terminolojisini ve nasıl çalıştığını öğrenin. Farklı arama türlerini ve genel zorlukları öğrenin. Temel bir anlayışa sahip olmak, geliştiriciler ve diğer teknik personel ile iletişim kurmanızı kolaylaştırır.

Ayrıca, e ticaret platformunuzun site aramasını nasıl ele aldığının ayrıntılarını öğrenin. Platformlar genellikle doğrudan veya üçüncü taraf yazılımı aracılığıyla site araması üzerinde bir kontrol sunar. Deneyimlerime göre, aramada yapılan küçük değişikliklerin dönüşümler üzerinde hem iyi hem de kötü anlamda büyük bir etkisi olabilir. Bazı değişiklikler uygulayın ve sonra test edin.

Sürekli Geliştirin 

Site aramanızın ve teknolojinin durumunu öğrendikten sonra, iyileştirmek için bir plan oluşturun. Kısa ve uzun vadeli hedefler oluşturun ki sonuçta iyi verilere ve doğru teknolojiye sahip olduğunuzdan emin olun. İlk yüzde 20’lik dilimde bulunan ve en çok satan ürünlerinizin bulunmasının kolay olduğundan emin olun. Uzun vadede ölçeklenebilirliğe odaklanın.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters