Blog Filters
Picture for blog post Amazonda Satış Yapmak
Tuesday, 4 April 2023

Amazonda Satış Yapmak

Dünya çapında en çok tercih edilen alışveriş platformlarından biri olan Amazon 5 Temmuz 1994 yılında kurulmuştur. Genel merkezi ABD’de bulunan bu şirket online pazarda geniş yere sahiptir. Bu nedenle ürünlerinin satışını yapmak isteyen çok sayıda kişi sunduğu avantajlar nedeniyle Amazonu tercih eder. Amazonda satış yapmak için tamamlanması gereken kuruluş süreci vardır. Kayıt için tıklayınız: https://satis.amazon.com.tr/

 

Prime abonelik sisteminin ülkemizde de kullanılmaya başlanmasıyla daha da popüler hale gelen Amazon satıcılar açısından hem karlı hem de prestijli bir yöntem olarak görülür. Online alışveriş sitelerinde satış yapmak ile benzer olan bu yöntemde belirli bir ücret ödeyerek abone olunur. Ürün satışı yapıldıkça platforma komisyon verilir ve benzer pazarlama, tanıtım çalışmaları yürütülür.

Amazon Türkiye’de Mağaza Nasıl Açılır?

Yeni sayılabilecek bir yöntem olarak ifade edilen Amazonda mağaza açmak ülkemizde son dönemlerde popüler hale gelen bir uygulamadır. E-ticaretin ülkemizde hızlı bir şekilde ilerlemesinden dolayı Amazon ve benzeri pazaryerlerine talep artmıştır. Bu pazaryerinde satış yapmaya başlamak için ilk adım olarak satıcı hesabı açılır. Satıcı hesabı açıldıktan sonra farklı bilgiler ve belgelerin gönderilmesi gerekir. Belgelerin tamamlanması ve bilgilerin doldurulması biraz zaman alabilir.

 

Mağaza açma aşamasında gönderilmesi gereken bilgiler arasında sorumlu kişinin bilgileri, banka hesap bilgileri, kredi kartı bilgileri, iletişim bilgileri ve firma bilgileri yer alır. Bilgi ve belgelerin iletiminden sonra kriterlere uyan kişilerin talebi kabul edilir. Onay aşamasının ardından ürünler listelenir ve satış yapmaya başlanır. Tüm satışlarda farklı kategoriler için özel komisyon oranları uygulanacaktır.

Amazonda Satış Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Mağaza açma sürecini dikkatli bir şekilde yürüten Amazon ürünleri sorunsuz bir şekilde satmaya imkan veren altyapıya sahiptir. Mağaza açma ve satıcı için hesap oluşturma süreçlerinde detaylı bilgiye ihtiyaç vardır. Bilgilerin teyidi amacıyla bazı belgelerin de sisteme yüklenmesi gerekir. Bu bilgi ve belgeler şu şekildedir:

 

– Banka hesap bilgileri: Amazonda yapılan satışlardan elde edilen kazancın aktarılacağı hesaba ait bilgiler gönderilir.

 

– Ödeme yapmaya açık kredi kartı: Şirkete ya da şahsa ait olan kredi kartı üyelik ücretinin tahsili için kullanılır. Satıcı hesabında bakiye yetersiz olduğunda bu kart devreye girer.

 

– Şirket ile ilgili bilgiler: Vergi numarası, şirketin sicil numarası, işletme türü, şirket adresi gibi bilgiler iletilir.

 

– Birinci irtibat kişisine ait kimlik bilgileri: İlgili birinci irtibat kişisi şirket adına satışlardan sorumlu olan kişi ya da hesap sahibinin kendisidir.

 

– Telefon numarası: Aktif bir telefon numarası bilgisi girilir.

 

 – İşletmeye ait e- posta adresi: Hem kayıt hem de sonraki süreçte gereklidir.

Amazonda Satış Yapmak Karlı Mı?

E-ticaret alışverişlerine talebin arttığı düşünüldüğünde amazonda satış yapmak karlı mı sorusuna evet olarak yanıt verilecektir. İstenilen verimin alınabilmesi için mağaza açma ve yönetim sürecini verimli şekilde tamamlamak gerekir. Mağaza ücreti ve komisyon ücreti ödenmesine karşın pazaryerinin hedef kitlesinin geniş olması satışların artmasını sağlayacaktır. Platformda mağaza açıp hizmet vermek için bu süreçte belli bir ödeme yapılması gerekir. Aylık abonelik yöntemi ile ücretlendirilen satıcılar her ay satıştan bağımsız olarak belli bir ücret öderler. Ancak platformun günlük ziyaretçi ve satış sayısının yüksek olması bu ücretleri göz ardı edilebilir hale getirir. Alınacak komisyon oranları ve ücretler satış yapılacak kategori türüne göre farklılık gösterecektir. Oranlarda yıllık bazda güncellemeler yapılabilir. Satış yapıldığında komisyon oranları satış bazında kesilir ve elde edilen kazanç 14 günlük periyodun sonunda ilgili banka hesabına geçer.

Amazonda Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Neredeyse her e-ticaret girişimcisinin içerisinde olmak istediği Amazon yapısı kendi içerisinde çok sayıda avantaja sahiptir. Bu platform geniş kitlelere hitap eder ve tüketicilerin güvenini kazanmıştır. Platformda satış yapmaya başlamak doğrudan müşterilerin satıcıya güvenmesini sağlar. Olası bir problem halinde Amazon desteği hemen devreye girerek sorunu ortadan kaldırır.

 

Amazonun gücünden faydalanmak satıcılar açısından önemli fırsatlardan biridir. Mağaza, ödeme ve kargo altyapılarının sınırsız şekilde sunulması satışlar yönünden kolaylık sağlar. Müşteriler tarafından daha fazla tercih edilmeyi sağlayan bu pazaryeri internet ortamında yüksek görünürlüğe sahiptir.

 

Hitap ettiği kitlesi günden güne artan Amazon günlük yüksek ziyaretçi sayısına sahiptir. Platformda mağaza açmak Amazonu ziyaret eden tüm kullanıcılara aynı anda ulaşmayı sağlar. Bu sayede aylık ve yıllık satış rakamlarına ulaşmak kolaydır.

Amazonda Mağaza Açma Ücreti Ne Kadar?

Amazonda satış yapmak isteyen satıcıların merak ettiği konuların başında mağaza açma ücretleri gelir. Bu ücretler yıllara göre güncellenmekte olup aylık olarak ödenir. 2022 yılı için aylık Amazon abonelik ücreti 99 Türk lirası ve + KDV şeklindedir. Mağazanın açık olduğu aylar için bu ücret ödemesinin yapılması gerekir. Ancak Amazonun sık bir şekilde düzenlediği kampanyalar sayesinde belli bir süre boyunca abonelik ücreti ödemeyen ve düşük maliyetle satış yapabilen satıcılar da vardır. Bu gibi ayrıcalıklardan yararlanmak için kampanyalar düzenli olarak takip edilmelidir. Daha fazla detay için tıklayınız: https://sellercentral.amazon.com.tr/gp/help/external/200421970

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters