Blog Filters
Picture for blog post E Ticaret’te SEO Dostu Ürün Açıklamaları Yazmak
Tuesday, 4 April 2023

E Ticaret’te SEO Dostu Ürün Açıklamaları Yazmak

Çok fazla sayıda online mağaza olması nedeniyle, yeni gelenlerin pazarda yer sahibi olmaları biraz zor olabilir. Online olarak kendi ürünlerinizi satıyor veya bir e ticaret mağazası sahibiyseniz eğer, SEO açısından göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler vardır! Unutmayalım ki e-ticaret siteniz SEO’nuz büyüdükçe daha fazla müşteri çekerek satışlarınızı net bir şekilde artıracaktır.

Ürün tanımlama olayı e ticarette SEO açısından önemli rol oynamaktadır. Web siteniz için SEO dostu ürün açıklamaları yazmak veya kendi SEO uyumlu yazılarınızı bu blog yazımız ile birlikte sizler de yazacak ve hazırlayabileceksiniz.

SEO Dostu Ürün Açıklamaları Yazabilmek İçin E Ticaret Rehberi

 • E Ticaret için SEO
 • SEO Dostu Ürün Açıklamalarının Faydaları
 • SEO Dostu Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır
 • SEO ile Gerçek Dengesi

e-ticaret-icin-seonun-onemi

1. E-Ticaret için SEO’nun Önemi

SEO için ürün açıklamalarınızı nasıl optimize edeceğinizi yazmadan önce, SEO’nun ne anlama geldiğine dikkat çekmek bir bakalım. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), bağlantıları ve web sitelerini sıralayan arama motoru algoritmalarının içeriğinizi bulmasına yardımcı olan bir işlemdir.

Anahtar kelimeler, metin biçimlendirme ve multimedya içeriği gibi faktörler, sitenizin müşterilere görünür olup olmayacağı konusunda büyük bir rol oynar.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Hotessayservice ve SEM Rush gibi araçlar, ürün açıklamalarınız için anahtar kelime açısından zengin içerik oluşturmanıza yardımcı olurken; bu araçları düzenli olarak kullanmak, Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlarlar. SEO derinlerde çok daha fazla detayı içerisinde barındırsa da buradaki temeller, SEO konusunda ilerlemeniz için iyi birer başlangıç olacaktır.

2. SEO Dostu Ürün Açıklamalarının Faydaları

SEO’yu ürün açıklamalarınıza uygulamanın faydaları, başınıza gelebilecek en kötü şeyden sakınmanızı sağlayacaktır. Sizin e-ticaret yada online siteniz de diğer sitelerden yalnızca biridir ve bu kalabalıktan sıyrılmak için SEO çalışması yapmak gerçekten önemlidir.

SEO dostu ürün açıklamaları ile hazırlanan içerikler aşağıdaki faydaları sağlamaktadır:

 • Daha yüksek SERP sıralaması
 • Marka bilinirliği ve sektör tanıma
 • Daha yüksek katılım ve dönüşüm oranları
 • B2B ağ fırsatları
 • Bölgesel ve ürün portföyü genişletmeleri
 • SEO tarafından ayrılan kaynaklar için yüksek yatırım getirisi

Ancak tüm faydalar bunlarla da sınırlı değildir.

e-ticaret-icin-seo

3. SEO Dostu Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır

1. Hedef Kitlenin Ana Hatlarını Oluşturun

SEO dostu ürün açıklamaları yazmak için ilk iş olarak , hedef kitlenize karar vermelisiniz. Sattığınız ürünlerin türüne bağlı olarak, farklı demografik özellikleri ve kitle profillerini hedefleyebilirsiniz.

Müşterinizi belirlemek için aşağıdaki soruları kendinize sorarak cevaplarını dikkate alın:

 • Hangi ürün kategorilerini satıyorsunuz?
 • Kategorideki seçiminiz ne kadar çeşitli?
 • Hem kadınlara hem de erkeklere hitap eden ürünler satıyor musunuz?
 • Ürünlerinizin niş bilgiye ihtiyaçları var mı?
 • Bayi olarak mı çalışıyorsunuz yoksa orijinal ürünler mi satıyorsunuz?
 • Uluslararası gönderi yapıyor musunuz veya yalnızca birkaç ülkeye mi hedefliyorsunuz?
 • Diğer E-ticaret siteleriyle iş birliği yapıyor musunuz?

2. Kısa Form Çalışması

Net bir ürün açıklaması, SEO potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için her zaman kısa formda olmalıdır. Daha kısa ürün açıklamaları, müşterilerin içerik üzerinde odaklanmasına izin verdiğinden çok etkilidir. Kısa açıklamalar ayrıca site ziyaretçilerinizin art arda daha fazla öğeye göz atmasını sağlar.

Bu ürün açıklamaları paragraftan daha küçük olduğunda, müşteriniz bir ürün hakkında önemli bilgileri hızlı bir şekilde öğrenebilirler. Kısa form içeriği, mobil SEO’nuzu da artıracaktır. Bu, daha fazla akıllı telefon ve tablet kullanıcısının e-ticaret mağazanızı etkin bir şekilde kullanmalarını sağlar.

3. Açıklamalarınızı Bölümlere Ayırın

Ürün açıklamalarınızı yazdıktan sonra, bunları ayrı paragraflara ayırın. “Özellikler”, “Faydalar” ve “Teknik Detaylar” başlıklı segmentler, SEO dostu ürün tanımları için aslında bir zorunluluktur.

Müşteriler, alakalı anahtar kelimeler ararken, yazılı içerikte dolaşmayı severler. Açıklamanın her bir bölümünü ana hatlarıyla özetleyerek bu aramayı kolaylaştırın. Yaptığınız tüm bu işlemler, dönüşüm işlemini hızlandırarak e-ticaret kullanıcı deneyiminizi (UX) artıracaktır.

kisa-form-calismasi

4. Yazma Araçlarına Güvenin

Yazım hataları veya eksik harfler gibi küçük hatalar da SEO sıralamanızı olumsuz şekilde etkilerler. Hatalardan kaçınmak için, her zaman birkaç yazma aracını yeniden okuma ve biçimlendirme amacıyla kullanabilir, yazım hatalarını en aza düşürebilirsiniz. Bunlardan birkaçını aşağıda sizler için paylaştık.

Grab My Essay

Satış sahaları ve ürün açıklamaları yazma konusunda hata yapma lüksünüz olmamalı. Önemli açıklama yazmayı güvenilir metin yazarlarına ve editörlere devredebilirsiniz.

Evernote

Birden fazla kategori ve mağaza sayfasındaki ürün açıklamaları bolluğunu yönetmek zor olabilir. Evernote gibi bulut tabanlı metin düzenleme platformları, masaüstü uygulamalarına ve yerel dosya yönetimine harika bir alternatiftir.

Supreme Dissertations

Ürün açıklamalarınızı yazdıktan sonra, içeriği yayınlamadan önce başka bir SEO kontrolü yapın. Bunun gibi siteler, daha yüksek sıralamaya yönelik ürün açıklamalarını düzenlemenize ve biçimlendirmenize yardımcı olur.

Hemingway App

Ürün açıklama yazınızın akışı ve okunması ne kadar kolaysa, potansiyel müşterilerle olan durumunuzu o kadar pozitif yönde etkiler. Metninizi yayınlamadan önce Hemingway’den geçirin. Bu, açıklamalarınızın okunaklı olmasını ve mümkün olduğunca çok müşteriye hitap etmesini sağlayacaktır.

5. Orijinal Görseller Oluşturun

Görseller her zaman ürün tanımlarınızın tamamlayıcı bir parçası olmalıdır. Müşteriler, satın alma kararlarını genellikle görüntüler, videolar veya diğer içerik türleri olsun olmasın görsellerinize dayandırır.

Multimedya içeriğinizin tamamen orijinal olması önemlidir. Bu, e-ticaret mağazanıza bir güven ve profesyonellik duygusu katacaktır.

orijinal-gorseller-olusturun

6. Sosyal Kanıtı Entegre Edin

Sosyal kanıt, e-ticaret mağazanıza başka bir meşruiyet katmanı eklemenin harika bir yoludur. Müşteri incelemeleri, referanslar ve tanıtımlarla ilgili içerik, müşterilerinizin mağazanızı nasıl gördüğüne dair önemli bir rol oynar.

Much Needed’a göre, müşterilerin % 67’si, kötü müşteri deneyiminden sonra online mağazaya geri dönmeyeceklerini belirtiyor. % 85’i, ileriye dönük olarak böyle web sitelerinden diğer kişilerin de uyarılmaları gerektiğini belirtiyor.

Ürün açıklamalarınız ne kadar çok multimedya, veri ve gerçek değer içeriyorsa, SEO sıralamanız o kadar iyi olur. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği ürün açıklamalarına koyabilirsiniz. Bu, ürün açıklamalarınızı daha SEO dostu yapar ve daha fazla müşteri adayını dönüştürür.

4. SEO ile Gerçek Dengesi

Ürün açıklama yazarken SEO’ya çok fazla güvenmemelisiniz. Orijinal içerik her zaman SEO optimizasyonundan önce gelmeli ve tersi olmamalıdır. Gerçek , orijinal bilgilendirici ve profesyonel ürün tanımları oluşturmaya odaklanın.

SEO’ya çok fazla güvenmek, sıralamanız için kötü uygulamalara yol açabilir. SEO’nun size sunduğu en iyi yazıyı dengeleyin, böylece doğru izleyiciler her zaman e-ticaret mağazanızı bulacaklardır.

Özet: SEO Dostu E-Ticaret Ürün Açıklamaları

Tüm sayfalarınız ve ürün açıklamalarınız için aynı optimizasyon sistemini kullanabilirsiniz. Daha iyi bir sıralama için arama motorlarının sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde taramasını sağlayacak evrensel bir sistem yerleştirerek, anahtar kelimelerinizi ve biçimlendirmeyi pazar eğilimlerine göre güncellemelisiniz.

İşletmeniz büyüdükçe bu ipuçlarını uygulamayı unutmayın. Göreceksiniz ki küresel e-ticaret pazarındaki yerinizi korumuş olacaksınız!

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters