Blog Filters
Picture for blog post Entegrasyon Ne Demek?
Tuesday, 4 April 2023

Entegrasyon Ne Demek?

Bütünleşme ve uyum anlamına gelen entegrasyon terimi, özellikle e- ticaret için oldukça değerli olan kavramlar arasındadır. E- ticarette başarı elde etmek için öncelik verilmesi gereken entegrasyon, marka bilinirliğinin artmasına yardımcı olur. Entegrasyon kavramı, e- ticarette farklı açılardan incelenir. Kargo entegrasyonu, muhasebe entegrasyonu, pazaryeri entegrasyonu, Google pazarlama entegrasyonu, XML entegrasyonu ve daha birçok farklı alt kategorisi bulunur. Markanızın vizyonu, sattığınız ürünler ve potansiyel müşteri kitleniz, entegrasyonda nasıl bir yaklaşım izlenmesi gerektiğini değiştirir. Sizler için hazırladığımız yazımızın kalanını inceleyerek farklı entegrasyon kategorileri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu kategorilerin markalar için neden önemli olduğu ve başarı elde etmek için dikkat edilmesi gereken püf noktalar hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Kargo Entegrasyonu Nedir?

E- ticaretin temel yapı taşlarından birisi kargo sürecidir. Fiziksel bir mağaza bulunmadığından satıcılar ve müşteriler arasındaki bağlantı kargolar aracılığıyla sağlanır. Başarılı bir bağlantı sağlanması için kargo entegrasyonu gerekliliği bulunur.

 

Kargo entegrasyonu, sipariş edilen ürünlerin müşterilere ulaştırılması için gereken zamanın azalmasını sağlar. Her ürünün ayrı ayrı paketlenmesi, adres bilgilerinin işlenmesi, faturalarının hazırlanması, bu faturaların kargo şirketlerine iletilmesi enerji ve zaman gerektiren bir süreçtir. Entegrasyon sayesinde olabilecek en hızlı ve sorunsuz kargolama elde edilir. Bu kapsamda kargo barkodları pratik şekilde oluşturulur. Ek bir çaba harcamaya gerek kalmadan barkod oluşturulması, sipariş yoğunluğunun fazla olduğu veya çalışan sayısının az olduğu şirketler için oldukça önemlidir. Hazır bir barkod ve fatura sayesinde tek yapılması gereken kargo şubelerine gidip paketlerin bırakılmasıdır. Bu işlem adımını da zaman kaybı görenler, kargo şirketlerinin evden paket teslim olanaklarından veya şubeye teslim yapan aracı kurumlardan yararlanabilir.

 

E- ticaret kargo entegrasyonunun ülkemizde popüler olarak kullanılan tüm kargo şirketleriyle yapılması büyük kolaylık sağlar. Böylece potansiyel müşterilerin yaşadıkları bölgelere ve kişisel tercihlerine uygun kargo şirket seçimi de yapılabilir.

Muhasebe Entegrasyonu Nedir?

İnternet üzerinden satış işlemlerinde; stok bilgileri, para giriş çıkışları, cari hesaplar gibi birçok kavram bulunur. Bu kavramların düzenli şekilde tutulması, şirketlerin hem kişisel başarıları hem de müşteri memnuniyeti için oldukça önemlidir. Paranın takip edilmesi, kar yapmaya devam edilmesini sağlar. Ayrıca müşterilere karşı yanlış bir hamlede bulunmasını, hesap karışıklığı olmasını veya stok bilgilerinde hatalı aktarımlar yapılmasını engeller.

 

Muhasebe entegrasyonu farklı platformlarda yer alan hesapların karışmasının önüne geçer. Hatasız bir muhasebe süreci elde edilmesini sağlar. Satış ve stok işlemlerinin uyumu sayesinde popüler pazar yerlerinin takibi kolaylaşır. Toplu alışveriş sitelerinde markanızı teslim eden mağazalar açtıysanız buralardaki muhasebe bilgilerini de entegrasyon sayesinde düzenleyebilirsiniz. Muhasebe entegrasyonunun faydalı olabileceği pazar yerleri arasında Trendyol, Hepsiburada, N11 gibi seçenekler bulunur.

Pazaryeri Entegrasyonu Neden Önemlidir?

Markanıza ait olan internet siteleri, potansiyel müşterilerinize direkt olarak ulaşmanızı ve satış yapmanızı sağlayabilir. Ancak bu yöntemle geniş kitlelere ulaşmak ve müşteri ağınızı genişletmek zor olabilir. Reklamlar, markanıza ait internet sitesini ön plana çıkarmakta etkili olsa da günümüzde daha basit yöntemler de bulunur. Mağaza ve satıcı girişi yapılabilen pazaryerleri bu yöntemlerden birisidir.

 

Trendyol, Çiçek Sepeti, N11, Hepsiburada, Amazon, Gitti Gidiyor ve Morhipo, günümüzde popüler olarak kullanılan pazar yerlerinden bazılarıdır. Bu online platformlar üzerinde mevcut müşteri kitlesine direkt olarak ürün satışı mümkündür. Pazaryeri entegrasyonu, birden fazla site üzerinde satışta bile ürün ve stok takibi yapmayı mümkün kılar. Bu platformlar üzerinde en çok satan, beğenilen ürünlerin takip edilmesi, gelecekteki marka başarısını artıracaktır.

XML Entegrasyonu Nedir?

Teknolojinin sunduğu olanaklardan birisi olan XML entegrasyonu, veri aktarımını kolaylaştırır. Zamandan tasarruf edilmesini sağlayan bu aktarma işlemi, farklı e- ticaret siteleri arasında gerçekleşir. Bu entegrasyon, bir başka internet sitesi üzerinde satışta olan ürünleri kendi siteniz üzerinden sunmanızı mümkün kılar. Diğer ürünleri direkt olarak kendi sitenizde aktarmak yerine fiyatlarını değiştirerek sunmanız da mümkündür. İki farklı sitenin uyum içerisinde çalışmasını sağlayan XML, stok durumlarını sürekli günceller. Potansiyel müşterilere sunulan bilgilerin doğru olması, bu güncelleme ile mümkündür.

 

XML entegrasyonu çok geniş bir konsepttir ve kendi içerisinde de alt dallara ayrılır. Bunlar arasında tedarikçi XML entegrasyonu, Google Merchant XML entegrasyonu ve Yandex XML site entegrasyonu yer alır.

 

E- ticarette başarı elde etmek için XML entegrasyonu başta olmak üzere daha birçok farklı yöntemden yararlanabilirsiniz. Günümüz teknolojisinin bu olanağı ile potansiyel müşteri kitlenize daha hızlı ulaşabilirsiniz. Ürünlerinizi birden fazla sitede aynı anda satmak için uzun zaman harcamanız, sürekli takip etmeniz gerekmez. Entegrasyon sistemlerinin otomatik yapısından ve zamandan tasarruf sağlayan özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters