Blog Filters
Picture for blog post E-Ticaret Siteniz İçin Doğru Alan Adı (Domain) Seçin!
Tuesday, 4 April 2023

E-Ticaret Siteniz İçin Doğru Alan Adı (Domain) Seçin!

Doğru alan adı seçmek, e ticaret sitenizi başarılı bir şekilde planlamanın önemli ilk adımıdır. Etki alanı adı, online işiniz için kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve E-ticaret yapanlara hangi hizmeti / ürünü sunduğunuzu yansıtan bir İnternet kimliği gibidir. Etki alanı adının “internet kimliği” olarak görülmesinin nedeni, iki etki alanı adının aynı olamaması ve size özel bir web adresi seçerken, işinizi tanımlayan en iyi etki alanı adını seçmeniz için bir şanstır.

Çoğu zaman işletme sahipleri, işletmeleri için yanlış bir fiziksel konum seçmek kadar yıkıcı olabilecek, işletmeleri için doğru bir alan adı seçme konusunda hassas davranmazlar. Etki alanı adı, e ticaret mağazanız için sanal bir adres gibidir; bu nedenle, alışveriş yapanların bulabileceği işiniz için en iyi fiziksel konumu nasıl seçeceğiniz gibi, doğru web adresini seçmek için aynı miktarda zaman, düşünce süreci, planlama ve çaba harcamanız gerekir. Evet, henüz alınmamış ve benzersiz bir etki alanı adıyla gelmek biraz sıkıcı bir süreç olabilir ancak stratejik olarak düşünürseniz bu o kadar da zor değildir.

E Ticaret işinizde doğru alan adı seçmek için 2 ana strateji

1- Marka merkezli alan adları

2- Anahtar kelime zengin alan adları

Marka merkezli alan adları, genellikle pazarda adlarını (veya şirketlerini) belirleyen işletmeler için olup, müşterileriniz sizi bir işletme olarak tanıdığında ya da sizi bir marka olarak gördüğünde bu kısımdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Bunlara örnek olarak; Amazon.com, itunes.com ve nike.com vb.

Nike örneğini ele alırsak, markalarının “just do it” etiketiyle temsil edildiğini biliyoruz. Bu nedenle, Nike için, bu etiket satırında bilindiği gibi bir “Justdoit.com” alan adı satın almak mantıklıdır ve müşteriler, kurulan marka adının ve bilinirliğinin farkında olduklarından sloganı marka ile ilişkilendirebilirler. Şu anda “Justdoit.com”, kullanıcıları “nike.com” a yönlendirmektedir!

Zaten kurulmuş olan iş dünyasının marka merkezli alan adlarıyla başa çıkması daha mantıklı olduğu için, bu tür alan adının yeni E-ticaret işletmeleri için olmadığı anlamına gelmez. Online alışveriş sektöründe yeni olan ve müşterilerin kendilerini bir marka adıyla hatırlamalarını istedikleri rotaya gitmek isteyen işletmeler de marka merkezli bir alan adı seçmelidir. Yaptığınız iş türünü yansıtan bir marka adı seçmek çok önemlidir.

Anahtar kelime bakımından zengin alan adları, işletmeyi ve ürünü (veya hizmetleri) en iyi tanımlayan anahtar kelimelere ve ifadelere odaklanan alan adlarıdır. Bu strateji, müşterilere sunduğunuz ürününüzle (veya hizmetlerinizle) ilgili birkaç anahtar kelime öbeğinin bir listesini yapmayı ve ardından sunduklarınızı yansıtan en iyi ifadeyi (veya anahtar kelimeyi) seçmeyi içerir. Anahtar kelime bakımından zengin alan adının bir başka yönü de, işinizi arama motorlarında müşterilerin aradığı (veya arayabilecekleri) anahtar kelimelerle ilişkilendirmek olduğundan, SEO için iyi olan anahtar kelimeler seçmektir (Arama Motoru Optimizasyonu). Rekabetçi e ticaret pazarında öne çıkmak için stratejik olarak akıllı bir alan adı bulmak önemlidir.

Online web siteniz için doğru alan adı seçmenizde yardımcı ipuçları

Doğru alan adı seçme sürecinde yaratıcı olun, tek kelimeli etki alan adlarının çoğunun zaten alındığını göreceksiniz. Bu nedenle, işinizi (veya marka adınızı) yansıtmanın yanı sıra bir araya gelen isimleri birleştirme yolunu bulmak için yaratıcı olmak önemlidir.

Doğru alan adı seçimi

Etki alan adınız 2 nedenden dolayı kısadır!

  • Hatırlanması kolay ve yazması kolay: Ağızdan ağıza, şirketiniz için ücretsiz bir pazarlama yöntemidir ve müşteriler işletmeniz, ürün veya hizmetlerinizden etkilenirse, başkalarıyla işiniz veya web siteniz hakkında konuşacaklardır. Amacınız, alan adınızı hatırlamayı kolaylaştırmak ve aynı zamanda insanların bunu işinizle ilişkilendirebilmesi için unutulmaz kılmaktır. Alan adınızı yazmayı kolaylaştırmak, web sitenizi her zaman kolayca erişilebilir kılmanın başka bir yoludur. Hiç kimse bir web sitesine girerken “-” işareti, rakamlar veya zor kelimeler gibi semboller yazmayı sevmez
  • En yeni trendleri takip edin ve alan adınızın uzantısını akıllıca seçin: Bugün, .com mevcut tek seçenek değildir. İşinizi en iyi tarif eden, piyasada bulabileceğiniz en yeni etki alanı uzantıları vardır; örneğin: .co, .me, .net, .biz, .org, .company, .ecom ve .enterprises vs.

domain seçimi

nopCommerce, insanların hızlı ve kolay bir şekilde online bir işletme kurmalarını sağlayan açık kaynaklı alışveriş sepetidir. NopCommerce’in temel özelliklerinden biri, ek işlevsellik ve sunum öğelerinin çalışma zamanında uygulamaya dinamik olarak eklenmesini sağlayan takılabilir modüler / katmanlı mimarisidir. Bu takılabilir modüler mimarisi, web sitelerinizi oluşturmayı ve yönetmeyi kolaylaştırır. nopCommerce, etki alanı adınızı (web sitesi URL’si) yönetim ayarlarında yapılandırmanın çok kolay ve kullanıcı dostu bir yolunu sunar.

Ramazan Akyol - E Ticaret Yöneticisi

Leave your comment

back to top
Filters